Досвід роботи


На Волині відбувся регіональний семінар «Вирішення трудових спорів в Україні: Нова модель та перспективи її впровадження в Україні»

опубліковано 24 вер. 2014 р., 04:14 НСПП Волинь

   
На виконання рішення Національної тристоронньої соціально-економічної ради, з ініціативи Національної служби посередництва і примирення та за сприяння Представництва Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі 16 вересня 2014 року у місті Луцьку відбувся регіональний семінар «Вирішення трудових спорів в Україні: Нова модель та перспективи її впровадження в Україні».

    У роботі семінару взяли участь О. Окіс, Голова Національної служби посередництва і примирення, С. Гербеда, заступник Голови Національної служби посередництва і примирення, О. Клімович, начальник відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області, Н. Зарько, радник Голови Національної служби посередництва і примирення, керівник Експертної групи та Робочого комітету із розроблення Нової моделі,  представники Волинської територіальної тристоронньої соціально-економічної ради, обласної державної адміністрації, Федерації професійних спілок області, обласних галузевих профспілок, Волинського обласного об'єднання організацій роботодавців, працівники відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області, трудові арбітри та незалежні посередники Національної служби посередництва і примирення.

   Відкрив захід О. Окіс, Голова Національної служби посередництва і примирення (далі – НСПП).

   О. Окіс інформував учасників заходу про результат роботи Експертної групи шведсько-українського проекту "Вирішення трудових спорів в Україні", до якої увійшли досвідчені фахівці НСПП, представники сторін соціального діалогу, науковці та незалежні експерти, та офіційної презентації Нової моделі вирішення трудових спорів в Україні 18 лютого 2014 року на засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради.

   Голова НСПП підкреслив, що метою напрацьованої Нової моделі вирішення трудових спорів в Україні є формування ефективного механізму вирішення трудових спорів на основі найкращого досвіду, згідно з яким організації роботодавців та профспілок відіграватимуть важливу роль і нестимуть конкретну відповідальність у вирішенні спорів, а держава забезпечуватиме основні правила і засоби остаточного їх вирішення.

   Нова модель сформована як ефективний механізм вирішення трудових спорів, заснований на підвищенні ролі соціального діалогу, колективних договорів і угод, тристоронніх або двосторонніх органів, підвищенні ролі і активності організацій профспілок і роботодавців.

   Учасникам семінару побажав плідної роботи, запросив поділитися власним практичним досвідом, висловити думки щодо актуальності удосконалення системи вирішення трудових спорів в Україні та перспектив впровадження Нової моделі.

   До слова також було запрошено голову правління Волинського обласного об'єднання організацій роботодавців, співголову Волинської територіальної тристоронньої соціально-економічної ради В. Цибульського; голову обласної організації профспілки працівників освіти і науки, заступника співголови територіальної тристоронньої соціально-економічної ради В. Грановського; радника голови обласної державної адміністрації С. Кошарука, начальника відділення НСПП у Волинській області О. Клімовича.
  
Зокрема, В. Цибульський висловив вдячність ініціаторам та організаторам семінару – НСПП та Представництву Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі. Він відмітив, що семінар буде дуже корисним для сторін соціального діалогу, оскільки впровадження дієвого механізму врегулювання трудових конфліктів є нагальною потребою часу.

   В. Грановський привітав учасників регіонального семінару. Він розповів про засідання Волинської територіальної тристоронньої соціально-економічної ради, яке відбулось 26 серпня цього року, та відмітив, що за увесь час діяльності ради було напрацьовано чимало спільних рішень та ініціатив для розвитку регіону. Завдяки сконсолідованим зусиллям соціальних партнерів в області  вдається вирішити найгостріші соціально-економічні питання.

   Також він подякував начальнику відділення НСПП в області О. Клімовичу за роз’яснювальну роботу щодо порядку надання оцінки репрезентативності сторонам соціального діалогу.

   С. Кошарук наголосив, що одним з головних чинників соціальної стабільності Волині є соціальний діалог. Він запевнив, що обласна державна адміністрація і надалі буде сприяти подальшому вдосконаленню рівня соціального діалогу в області.  Також представник виконавчої влади області висловив свою думку про доцільність запровадження Нової моделі вирішення трудових спорів в Україні.

   О. Клімович привітав соціальних партнерів, членів Експертної групи із розроблення Нової моделі вирішення трудових спорів в Україні. Він зазначив, що проведення семінару дасть можливість почути і зрозуміти, яка ж нова роль соціальних партнерів, трудових арбітрів, незалежних посередників НСПП, відділення НСПП у вирішенні трудових спорів і спонукатиме шукати нові підходи та шляхи вирішення цих спорів на підприємствах Волині.

   Керівник Експертної групи та Робочого комітету із розроблення Нової моделі Н.І.Зарько, яка була тренером-модератором семінару, охарактеризувала Нову модель вирішення трудових спорів в Україні: передумови, основні риси та перспективи її впровадження. Також вона відповідала на запитання учасників семінару.

   Також учасники регіонального семінару взяли участь у діловій грі по моделюванню процедур під час вирішення трудового спору, застосовуючи Нову модель.

   Одним з планових пунктів семінару була робота у групах, які формувалися з представників сторін профспілок, роботодавців та відділення НСПП. Вони напрацьовували пропозиції по вдосконаленню Нової моделі вирішення трудових спорів в Україні.

   Після чого відбулась дискусія щодо нової ролі соціальних партнерів та НСПП у вирішенні трудових спорів. Представники сторін соціального діалогу взяли активну участь в обговоренні цього питання та дійшли висновків, що на сьогодні впровадження інноваційних механізмів вирішення колективних трудових спорів є досить актуальним. Нова модель може стати дієвою системою соціального захисту найманих працівників, згідно до якої підвищується роль і відповідальність організацій профспілок та роботодавців.

   У заключному слові Олександр Ярославович Окіс, Голова НСПП, з метою подальшого напрацювання відповідних пропозицій та рекомендацій до Нової моделі вирішення трудових спорів в Україні запропонував представникам сторін соціального діалогу Волині провести наради, семінари, засідання круглих столів за участю фахівців відділення НСПП у Волинській області та долучитись до надання пропозицій до проекту Закону України ”Про трудові спори”.

   За словами Голови НСПП, запровадження Нової моделі в нашій державі дасть можливість суттєво підвищити роль профспілок та організації роботодавців у процесі вирішення трудових спорів, яке відбуватиметься в контексті європейського правового поля.

Підписано Угоду про співпрацю між відділенням НСПП у Волинській області та обласним центром зайнятості

опубліковано 28 лют. 2013 р., 04:16 НСПП Волинь   [ оновлено 28 лют. 2013 р., 05:47 ]

20 лютого 2013 року начальник відділення НСПП у Волинській області О.Клімович взяв участь у засіданні «круглого столу», що відбувся у Волинському обласному центрі зайнятості. На засіданні обговорено шляхи активної та ефективної взаємодії влади, соціальних служб, громадських організацій області по наданню соціальних послуг на ринку праці. 

    Участь в «круглому столі» взяли директор Волинського обласного центу зайнятості Р. Кучмук, директор Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації С.Мишковець, начальник відділу організаційно-правової та кадрової роботи обласного центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді Г.Урбанович, голова правління ВОМГО «Регіональний Інститут Європейського розвитку» О.Кобріна, інші представники соціальних служб області, громадських організацій та ЗМІ. 
    Відкрила засідання Р.Кучмук. Зокрема, вона зазначила, що фахівці обласної служби зайнятості особливу увагу надають співпраці із державними структурами, правоохоронними органами, соціальними службами, громадськими організаціями. Такий суспільний діалог допомагає розширити можливості служби зайнятості, сприяє появі нових ідей та проектів, ефективно вирішує проблемні питання зайнятості конкретних цільових груп, яких самотужки не подолати. 
    Начальник відділення НСПП в області виступив з питання: «Про підписання Угоди про співпрацю між Волинським обласним центром зайнятості і відділенням НСПП у Волинській області». 
    Перш за все, він подякував керівнику центу зайнятості за запрошення взяти участь у засіданні «круглого столу». 
    За словами начальника відділення НСПП, практика роботи показує, що тільки ефективна взаємодія влади і соціальних служб, громадських організацій допомагає успішно вирішувати питання надання соціальних послуг населенню на ринку праці. 
    О.Клімович зазначив, що діяльність відділення НСПП у Волинській області здійснюється у взаємодії із органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, профспілками, роботодавцями та іншими зацікавленими органами. Він наголосив, що на сьогоднішній день у відділенні НСПП у Волинській області вже підписані і діють угоди про співпрацю з Федерацією профспілок Волинської області, Волинським обласним об’єднанням організацій роботодавців та Департаментом соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації. Ці угоди на практиці дають можливість розглядати взаємодію сторін, як дієвий інструмент поліпшення стану соціально-трудових відносин, а також оперативно обмінюватись інформацією про ситуацію на ринку праці. 
    На думку начальника відділення НСПП, для того, щоб ситуація на ринку праці в області була прогнозованою та стабільною, насамперед, необхідно сприяти підвищенню рівня правової культури сторін соціально-трудових відносин шляхом проведення консультацій, нарад, «круглих столів» та інших заходів, бо правова культура – це не лише знання законодавства, а й усвідомлення його дотримання, що в подальшому призведе до гармонізації соціально-трудових відносин, як в області, так і в цілому в суспільстві. 
    Також начальник відділення НСПП поінформував присутніх про стан соціально-трудових відносин в області, розповів про чинники, які найчастіше спричиняють соціальну напругу в колективах та які найтиповіші розбіжності виникають при колективних трудових спорах. 
    По закінченню засідання «круглого столу» відбулося підписання угоди про співпрацю між директором обласного центру зайнятості Р.Кучмук та начальником відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області О.Клімовичем.

На Волині підписана Угода про взаємодію в галузі вдосконалення соціально-трудових відносин на підприємствах, установах, організаціях області

опубліковано 18 лют. 2013 р., 02:22 НСПП Волинь

    13-го лютого 2013 року заступник начальника – завідувач сектора правового забезпечення відділення НСПП у Волинській області В.Демидюк взяв участь у розширеному засіданні колегії департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації, що відбулось у сесійній залі обласної ради. На засіданні підбили підсумки роботи органів і установ праці та соціального захисту населення області у 2012 році.
    На колегії були присутні керівники, заступники керівників підвідомчих організацій і структурних підрозділів департаменту соціального захисту населення, також запрошені заступник голови облдержадміністрації С.Ющак, керівники ряду структурних підрозділів облдержадміністрації, інших органів влади, соціальні партнери, представники ЗМІ. 
    З основними результатами роботи галузі в області присутніх ознайомила директор департаменту С. Мишковець. Була дана загальна оцінка діяльності, проаналізовано стан справ за напрямками та окреслено ключові завдання, над вирішенням яких необхідно працювати соціальній сфері у 2013 році. 
    Заступник начальника відділення НСПП в області виступив з питання: «Про підписання Угоди про взаємодію в галузі вдосконалення соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах, організаціях області між департаментом і відділенням НСПП у Волинській області». 
    Перш за все він подякував за плідну співпрацю департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації в особі директора С.Мишковець та завідуючим інформаційно-консультаційними центрами НСПП в містах і районах області, а це, в основному, відповідальні працівники управлінь соціального захисту. 
    Користуючись нагодою, за дорученням начальника відділення НСПП у Волинській області, В.Демидюк попросив начальників управлінь соціального захисту Ковельського, Шацького районів та міста Нововолинська визначитись з кандидатурами на посади завідувачів інформаційно-консультаційними центрами, оскільки, в названих районах та місті звільнились з управлінь особи, які очолювали ці центри. 
    Стосовно Угоди про взаємодію в галузі вдосконалення соціально-трудових відносин на підприємствах, установах, організаціях Волинської області між департаментом і відділенням НСПП, яка підписана і діє з 28 лютого 2011 року, було обґрунтувано, чим викликане її переукладання. А саме: зміною керівника департаменту; зміною назви Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації на департамент соціального захисту населення; внесенням окремих змін до зобов’язань сторін. Предмет Угоди залишився без змін. 
    По закінченню свого виступу заступник начальника відділення НСПП у Волинській області наголосив, що як показує практика роботи на ринку соціальних послуг, співпраця допомагає краще вирішувати питання стабілізації соціально-трудових відносин на підприємствах, в організаціях, установах області. 
    Під час засідання було розглянуто також ряд інших актуальних питань діяльності департаменту і підвідомчих організацій. Відбувся конструктивний обмін думками, який сприятиме підвищенню ефективності та результативності роботи органів праці та соціального захисту населення. З усіх розглянутих питань прийняті відповідні рішення. 
    Підсумок засідання підвів С.Ющак. Він акцентував увагу на пріоритетних напрямках діяльності соціальної сфери у нинішньому році та подякував усім за роботу. 
    Після закінчення колегії відбулося підписання Угоди про взаємодію в галузі вдосконалення соціально-трудових відносин на підприємствах, установах, організаціях області між директором департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації С. Мишковець та начальником відділення НСПП у Волинській області О.Клімовичем.

Підвищення рівня правової культури – одне з основних завдань роботи відділення НСПП у Волинській області

опубліковано 13 лют. 2013 р., 06:35 НСПП Волинь

    4 лютого 2013 року заступник начальника – завідувач сектора правового забезпечення відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області В.Демидюк взяв участь у прямому ефірі телепередачі «Захищеність» на телеканалі «Аверс», де було обговорено тему «Колективні договори». Завдяки цій програмі громадяни можуть отримати консультації юриста та інших спеціалістів щодо правового захисту найманих працівників на підприємствах та підвищити свій рівень правової культури. 
    Для обговорення теми «Колективні договори» також були запрошені начальник відділу оплати праці трудових відносин соціального партнерства та державної експертизи умов праці Департаменту соціального захисту населення Волинської облдержадміністрації О.Невірець, заступник начальника Територіального управління Держгірпромнагляду у Волинській області В.Кондратюк. Ведуча програми – директор навчально-методичного центру профспілок Волинської області Г.Даниленко. 
    Заступник начальника відповів на запитання ведучої та телеглядачів. Зокрема, їх цікавили такі питання: чи впливає відсутність колективного договору на підприємстві, в установі, організації на стан соціально-трудових відносин в колективі; як відділення може допомогти найманим працівникам, коли на підприємстві порушуються умови колективного договору чи керівник відмовляється укладати колективну угоду; чи є порушення умов колективного договору або його не укладання з боку керівника предметом вступу у колективний трудовий спір і які подальші дії відділення; чи на практиці реально найманий працівник може відстояти свої права у разі порушення керівником умов колективного договору. 
    Перед тим як дати відповіді на запитання В.Демидюк розповів телеглядачам про основні функції Національної служби посередництва і примирення. Зокрема, зазначив, що як постійно діючий незалежний державний орган НСПП є дієвим механізмом ефективного запобігання та врегулювання колективних трудових спорів, реалізації конституційних прав і гарантій людей. На жаль, констатував В. Демидюк, практика роботи відділення НСПП показує, що на сьогодні рівень правової культури як роботодавців так і найманих працівників залишається низьким. Для зниження в майбутньому соціальної напруги в області, за словами заступника начальника, необхідно постійно підвищувати рівень правової культури усіх сторін соціально-трудових відносин. Саме це, наголосив він, є одним із пріоритетних завдань у роботі відділення. 
    Заступник начальника зазначив, що в наш час питання соціальної стабільності набуває першочергового значення, а його вирішення неможливе без ефективного та всебічного захисту інтересів усіх учасників трудових відносин. Одним із основних документів, який забезпечує регулювання соціально-трудових відносин між роботодавцем і трудовим колективом є колективний договір. 
    За словами В.Демидюка, практика роботи відділення з вирішення колективних трудових спорів та розбіжностей між сторонами у передконфліктній стадії показує, що відсутність колективного договору на тому чи іншому підприємстві веде до загострення соціально-трудових відносин. 
    В ході виступу було роз’яснено порядок здійснення відділенням НСПП в області заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), процедуру вступу у колективний трудовий спір, хід примирних процедур, трудовий арбітраж та страйк як крайній засіб вирішення колективного трудового спору. 
    Одним з питань ведучої було: чи на практиці реально найманий працівник може відстояти свої права у разі порушення керівником умов колективного договору? 
    В.Демидюк зазначив, що як показує практика роботи відділення НСПП у Волинській області при вступі у колективний трудовий спір – порушені найманими працівниками вимоги вирішуються. Для прикладу, поінформував, що у 2012 відділення сприяло вирішенню 2 колективних трудових спорів на ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат». По цих двох колективних трудових спорах було зареєстровано 8 вимог найманих працівників (з них 7 вимог стосуються невиконання колективного договору). В результаті спільних дій, зокрема, примирної комісії, проведення узгоджувальний зустрічей із сторонами колективного трудового спору, вдалось задовольнити 5 вимог найманих працівників та зняти однин колективний трудовий спір з реєстрації. 
    По закінченню передачі заступник начальника поінформував, де знаходиться відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області. Також зазначив, що у районах та містах обласного значення діють інформаційно-консультаційні центри НСПП, де здійснюється прийом громадян з виїздом працівників відділення. Про це завчасно повідомляється в міських та районних засобах масової інформації. Кожен громадянин може прийти до представників відділення НСПП та проконсультуватись з того чи іншого питання. В.Демидюк подякував за увагу та запевнив, що відділення завжди готове надати відповідні роз’яснення та рекомендації з питань, що відносяться до компетенції служби.

На Волинському телебаченні прозвучав матеріал про прогнозування виникнення колективних трудових спорів відділенням НСПП у Волинській області, як дієвий метод стабілізації стану соціально-трудових відносин

опубліковано 7 лют. 2013 р., 07:41 НСПП Волинь   [ оновлено 13 лют. 2013 р., 06:24 ]

     
На телеканалі «Волинь Нова» в рамках програми «Підсумки тижня» завідувач сектора аналітично-інформаційної роботи та прогнозування відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області Веремійчик О.В. познайомив глядачів з роботою сектора в напрямку запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) крізь призму прогнозування імовірності розвитку соціально-трудових відносин. 

    Коротко підбивши підсумки роботи сектора за 2012 рік, увага виступу була зосереджена на практичних аспектах підготовки прогнозу розвитку соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у Волинській області в першому півріччі 2013 року. Зокрема, завідувачем сектора аналітично-інформаційної роботи і прогнозування названо що одним з основних джерел під час здійснення прогнозування стали дані низки галузевих управлінь облдержадміністрації та обласних галузевих профспілкових організацій. В ході прогнозування враховано тенденції розвитку господарського комплексу області та окремих його галузей, а також – перспективи реалізації «Програми економічного і соціального розвитку області на 2013 року», вплив економічних та соціальних чинників на сферу соціально-трудових відносин, а також – результати моніторингу, який постійно здійснюється безпосередньо в колективах підприємств, установ та закладів області. 
    Проаналізовано також ступінь підтвердження (не підтвердження) прогнозу відділення про можливі зміни соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) в другому півріччі 2012 року. І саме аналізуючи наскільки точно попередній прогноз відобразився в розвитку соціально-трудових відносин в колективах підприємств, установ та організацій області відділення дає оцінку правильності вибраних методів аналізу та саме підготовки прогнозу і вносить певні корективи по удосконаленню прогнозу на майбутнє півріччя. 
    Оскільки метою прогнозування колективних трудових спорів – моделювання майбутньої ситуації і можливих проблем у соціально-трудових відносинах, точність і достименність його підготовки значною мірою сприяє підвищенню ефективності розроблення комплексу заходів для своєчасного реагування, попередження виникненню колективних трудових спорів. А також, виконує функцію для своєрідної бази методів дієвого врегулювання, виникнувших чинників дестабілізації між сторонами роботодавця та найманих працівників. 
    В матеріалі поданому на телебаченні, з метою ознайомлення була подана інформація про те що, на думку працівників відділення НСПП у Волинській області, найбільш потенційно конфліктогенною залишатиметься в І півріччі 2013 року вугільна галузь та галузь будівництва (зокрема підприємства, що пов’язані з будівництвом шахти №10 «Нововолинська»). Можливе загострення обумовлено тривалим невирішенням проблемних питань, які можуть спричинити колективний трудовий спір на рівні галузі. Гострим для працівників шахт, що входять до Державного підприємства "Волиньвугілля" (м. Нововолинськ), є недотримання законодавства щодо забезпечення рівня заробітної плати згідно з галузевою угодою та невиконання Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”. Тривалий час викликає соціальну напругу в їх колективах незадоволення працівників рівнем заробітної плати. Як і півроку тому, тарифні ставки та посадові оклади, визначені на основі розрахункової величини 960 грн. 
    Також зростанню соціальної напруги в регіоні може викликати вірогідне закриття як неперспективних та нерентабельних шахт №1 «Нововолинська» та №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля». А це може призвести до звільнення тисяч шахтарів. Разом з тим, непросту ситуацію в галузі може покращити введення в експлуатацію, заплановане, до Дня Шахтаря 2013 року першого етапу шахти №10 «Нововолинська» 
    Є підстави передбачати імовірність ускладнень соціально-трудових відносин на підприємствах транспорту. Тривалий час залишається неподоланою проблема заборгованості із заробітної плати на Луцькому підприємстві електротранспорту (м. Луцьк). Як прогнозує відділення НСПП у Волинській області, в разі невирішення питання погашення заборгованості із заробітної плати, з високим ступенем імовірності не можна виключати застосування з боку працівників Луцького підприємства електротранспорту акцій протесту та інші ускладнення у сфері соціально-трудових відносин. 
    Підсумовуючи вищевикладений матеріал, Веремійчик О.В. відзначив про важливість співпраці з органами місцевої влади, Федерацією профспілок області, з Волинським обласним об’єднанням організацій роботодавців в розв’язання поставлених завдань і проблем, вирішення котрих сприятиме покращенню стабілізації стану соціально-трудових відносин на Волині. 
    Адже в підготовці прогнозу відділенням на першу половину 2013-го року, дуже корисною виявилась інформація наступних управлінь Волинської обласної державної адміністрації: 
    - головного управління економіки; 
    - головного управління агропромислового комплексу; 
    - головного управління праці, соціального захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи; 
    - управління культури і туризму; 
    - управління охорони здоров’я. 
    Відзначено також обширну та достовірну інформацію, котра була ефективно використана в підготовці прогнозу, від наступних обласних профспілкових організацій: 
    - Волинська територіальна організація профспілки працівників вугільної промисловості; 
    - Волинська об’єднана профспілкова організація працівників шляхового господарства; 
    - Волинська об’єднана профспілкова організація працівників освіти і науки України; 
    - Волинська об’єднана профспілкова організація працівників споживчої кооперації. 
    Важливим аспектом, про який також було наголошено, є прикута увага до роботи відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області зі сторони засобів масової інформації, адже це не лише сприяє покращенню позитивного іміджу служби, а й відкриває нові можливості підвищення правової культури сторін соціально-трудових відносин.

У Волинських новинах прозвучала інформація про практику вирішення колективних трудових спорів

опубліковано 5 лют. 2013 р., 05:40 НСПП Волинь   [ оновлено 13 лют. 2013 р., 06:20 ]

   
 В програмі «Волинські новини» з інформацією про вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) на підприємствах, установах, організаціях області виступив заступник начальника відділення НСПП у Волинській області – завідувач сектора правового забезпечення В. Демидюк. 
    Під час виступу було акцентовано увагу на таких питаннях: 
    - шляхи вирішення колективних трудових спорів (конфліктів); 
    - рівень правової культури на підприємствах, установах, організаціях області. 
    В. Демидюк зазначив, що сектор правового забезпечення відділення НСПП в області здійснює підготовку відповідних документів у разі виникнення колективних трудових спорів та забезпечує юридичний супровід колективних трудових спорів до повного їх вирішення. 
    Заступник начальника – завідувач сектора правового забезпечення поінформував, що протягом 2012 року відділення сприяло вирішенню чотирьох колективних трудових спорів, а саме: між найманими працівниками та генеральним директором ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат», між найманими працівниками та директором Луцького підприємства електротранспорту, між найманими працівниками та в.о. голови правління Самарівського сільського споживчого товариства села Самари Ратнівського району Волинської області. За участі працівників сектора правового забезпечення постійно проводились узгоджувальні зустрічі із сторонами цих колективних трудових спорів, під час яких надавались всі необхідні роз’яснення та рекомендації щодо порядку вирішення колективних трудових спорів. Це, за словами В. Демидюка, дало позитивні результати, зокрема, повністю погашено борг із заробітної плати на ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» та знятий з реєстрації колективний трудовий спір, який тривав ще з 2009 року. 
    Також сектором правового забезпечення здійснюється робота, спрямована на підвищення рівня правової культури сторін соціально-трудових відносин, учасників вирішення колективних трудових спорів. Заступник начальника – завідувач сектора правового забезпечення наголосив, що на сьогодні серйозною проблемою являється низька правова культура найманих працівників, вони не можуть захистити свої права, чим часто користуються роботодавці. Інколи найманий працівник навіть не знає до якого органу звернутись. Тому, на переконання В. Демидюка, існує нагальна потреба в тому, щоб представники відділення доводили до населення питання щодо правових шляхів урегулювання конфліктів, колективних трудових спорів, надавали роз’яснення та рекомендації щодо положень законодавства. В цьому напрямку, за словами заступника начальника, відділення тісно співпрацює з Федерацією профспілок області, на запрошення профспілкових лідерів представники відділення постійно беруть участь у семінарах, нарадах, зустрічах з новообраними головами профспілкових організацій, трудовими колективами підприємств, установ та організацій області. 
    Так, на запрошення голови Волинської обласної профспілкової організації працівників автомобільного і сільськогосподарського машинобудування М.Грушки, працівники сектора правового забезпечення взяли участь в узгоджувальній зустрічі з метою роз’яснення порядку вступу у колективний трудовий спір працівників Державного професійно-технічного навчального закладу «Луцьке вище професійне училище». 
    27 грудня 2012 року на запрошення голови Волинської обласної об’єднаної профспілкової організації працівників шляхових господарств представник відділення взяв участь у конференції трудових колективів філій Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» з метою роз’яснення порядку вступу у колективний трудовий спір на територіальному рівні. Причиною проведення конференції стала напружена ситуація в колективі ДП «Волинський облавтодор» через заборгованість із виплати заробітної плати за вересень-грудень 2012 року. На конференції було надано консультації учасникам конференції про порядок вступу у колективний трудовий спір на територіальному рівні. Зокрема, ознайомлено з порядком обрання представників (делегатів) найманих працівників для участі в конференції, нормами представництва на конференції, а також порядком формування вимог найманих працівників, профспілки на територіальному рівні. 
    Такі зустрічі, переконаний В.Демидюк, дають позитивні результати. Сторони соціально-трудових відносин намагаються домовитись і вирішити конфлікт не вступаючи у колективний трудовий спір. Так, після конференції трудових колективів філій Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор», на другий день, було виплачено заборговану заробітну плату за вересень – жовтень 2012 року. 
    Щоквартально працівники сектору правового забезпечення виступають на нарадах-семінарах, що проводяться відділенням НСПП, з арбітрами, посередниками, завідувачами інформаційно-консультаційними центрами НСПП з питань правового регулювання вирішення колективних трудових спорів, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності сторін соціального діалогу відповідно до Закону України «Про соціальний діалог в Україні», змін та доповнень до законодавчих та нормативно-правових актів, що регламентують соціально-трудові відносини, а також – нових актів з цих питань (включаючи нормативні документи НСПП). 
    В.Демидюк зазначив, що сектором проводяться узгоджувальні зустрічі із сторонами соціально-трудових відносин й безпосередньо в колективах підприємств, установ та організацій області. Зокрема, надається правова допомога та роз’яснення щодо порядку вступу у колективний трудовий спір відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». 
    Крім того, заступник начальника розповів, що відділення НСПП у Волинській області займається здійсненням оцінки відповідності критеріям репрезентативності сторін профспілок та організацій роботодавців відповідно до Закону України «Про соціальний діалог в Україні». За його словами, тільки протягом 2012 року було проведено оцінку 21 суб’єкта сторін соціального діалогу. Всім репрезентативним сторонам соціального діалогу вручено Свідоцтва про визнання їх такими, що відповідають критеріям репрезентативності. Підсумовуючи виступ В.Демидюк наголосив, що пріоритетним завданням у роботі відділення НСПП у Волинській області є підвищення рівня правової культури усіх сторін соціально-трудових відносин. Саме завдяки цьому, на переконання заступника начальника, вдасться знизити в майбутньому соціальну напругу в області.

На Волині підбито підсумки роботи відділення НСПП у Волинській області за 2012 рік та намічено нові завдання на 2013 рік

опубліковано 22 січ. 2013 р., 05:03 НСПП Волинь   [ оновлено 13 лют. 2013 р., 06:17 ]

    
15 січня 2013 року начальник відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області Олександр Дмитрович Клімович дав інтерв’ю в ефірі Волинської обласної державної телерадіокомпанії. 

    Темою розмови було підбиття підсумків роботи відділення у 2012 році. Зокрема, начальник відділення розповів про практику вирішення колективних трудових спорів (на ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат», Луцькому підприємстві електротранспорту, Самарівському сільському споживчому товаристві), назвав найбільш конфліктогенні галузі (промисловість, будівництво, житлово-комунальне господарство), визначив, що найчастіше спричиняє соціальну напругу в колективах та які найтиповіші розбіжності виникають при колективних трудових спорах. 
    За словами О. Клімовича, одним із найбільш відчутних чинників дестабілізації залишається невиконання вимог законодавства про працю, зокрема, заборгованість із заробітної плати. Він зазначив, що протягом 2012 року взято на облік 26 випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин на 26 підприємствах, установах, організаціях області. З врахуванням 11 підприємств, що перебували на обліку з початку 2012 року, відділення сприяло врегулюванню 37 випадків дестабілізації на 37-ми підприємствах, де зайнято 11076 працівників. За сприяння відділення у 2012 році погашено заборгованість із заробітної плати на суму 18389,5 тис.грн. 
    Важливим у роботі запобігання виникненню колективних трудових спорів та покращення стану соціально-трудових відносин, за словами Олександра Дмитровича, є співпраця відділення з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування. Участь у засіданнях комісій та нарад дає можливість привернути увагу керівництва області, депутатів обласної ради, членів комісій до роботи служби і вирішення питань соціально-трудових відносин. 
    Також О.Клімович наголосив, що у відділенні НСПП на всіх рівнях функціонує система зв'язків зі сторонами соціального діалогу. Прикладом такої взаємодії є угоди підписані відділенням НСПП в області з Федерацією профспілок області, обласним об'єднанням організацій роботодавців та головним управлінням праці соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації. 
    Крім того, за словами О. Клімовича, практика роботи відділення показує, що необхідно постійно працювати над покращенням рівня правової культури як роботодавців, так і найманих працівників. 
    У виступі було позитивно відмічено роботу трудових арбітрів, незалежних посередників, завідувачів інформаційно-консультаційними центрами НСПП, які працюють в усіх районах області на громадських засадах. 
    По закінченню інтерв’ю начальник відділення зазначив, що 2013 рік для служби буде визначальним, оскільки, 17 листопада цього року Національній службі посередництва і примирення виповнюється 15 років, а це говорить про те, що такий незалежний державний орган є дієвим механізмом ефективного запобігання та врегулювання колективних трудових спорів, реалізації конституційних прав і гарантій людей. В свою чергу, за словами О.Клімовича, необхідно шукати нові методи та підходи для покращення роботи у напрямку стабілізації стану соціально-трудових відносин. 
    Начальник відділення подякував представникам засобів масової інформації за допомогу щодо популяризації роботи служби. Звертаючись до волинян, він наголосив, що відділення завжди готове надати відповідні роз’яснення та рекомендації з питань, що входить до його компетенції.

Виступ начальника відділення НСПП у Волинській області в ефірі Волинської обласної телерадіокомпанії

опубліковано 22 січ. 2013 р., 04:57 НСПП Волинь   [ оновлено 13 лют. 2013 р., 06:08 ]

   
7 грудня 2012 року начальник відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області Олександр Дмитрович Клімович виступив в ефірі Волинської обласної державної телерадіокомпанії у програмі «Соціальні ініціативи Президента України» з метою популяризації роботи відділення. 
    О.Клімович відповів на запитання ведучої стосовно діяльності відділення НСПП у Волинській області. Зокрема, про основні завдання відділення та як працівники відділення можуть захистити права робітників та працедавців; тенденції соціально-трудових відносин на Волині; проблеми, з якими найчастіше звертаються до відділення волиняни; про ситуацію на Луцькому підприємстві електротранспорту; чи на всіх підприємствах області діють колективні договори і хто повинен бути зацікавлений у створенні такого документа – працівники чи керівники; якщо колдоговору немає, які санкції застосовуються до його керівників; чи профспілки долучаються до вирішення проблем працівників; чи діють в області профспілкові органи такі, якими б вони мали бути в ідеалі і чи відчуває себе працівник сьогодні захищеним. 
    Начальник відділення НСПП у Волинській області наголосив, що НСПП як постійно діючий незалежний державний орган є дієвим механізмом ефективного запобігання та врегулювання колективних трудових спорів, реалізації конституційних прав і гарантій людей. На його переконання, кожен працездатний громадянин повинен знати свої трудові права і вміти їх захищати. Проте, як показує практика, це далеко не так. Зазвичай захисту потребують наймані працівники. 
    О.Клімович зазначив, що аналіз соціально-трудових відносин в області показує, що на соціально-трудові відносини в колективах підприємств, установ та організацій області негативно впливає, в основному, такий конфліктогенний чинник, як заборгованість із виплати заробітної плати. 
    Найчастіше, за його словами, до відділення НСПП у Волинській області звертаються громадяни з питань, що стосуються порушень трудового законодавства. Піднімаються питання несвоєчасної виплати заробітної плати зі сторони працедавця; правового регулювання оплати праці, порядку отримання компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати, не задоволення рівнем заробітної плати, порядку надання матеріальної допомоги на оздоровлення, застосування режиму неповного робочого дня, втрата робочих місць, укладання колективного договору, виконання умов колективних договорів, а також порядку надання відпусток. В усіх випадках заявникам надано роз’яснення та рекомендації згідно з чинним законодавством. 
    Начальник відділення НСПП в області відмітив, що переважна більшість звернень надходить від громадян м.Луцька та міст обласного значення, оскільки саме тут зосереджується велика кількість зайнятого населення. Значно менше звертаються громадяни з районів та сіл області. О.Клімович наголосив, що практикується також здійснення прийому громадян з виїздом працівників відділення до інформаційно-консультаційних центрів Національної служби посередництва і примирення в містах обласного значення та районних центрах. Про це завчасно повідомляється в міських та районних засобах масової інформації. 
    Ведучу також цікавило чи вирішилось питання виплати заборгованості із заробітної плати на Луцькому підприємстві електротранспорту. О.Клімович розповів про стан вирішення колективного трудового спору на цьому підприємстві. 
    Начальник відділення відмітив, що в області спостерігається негативна тенденція до зменшення кількості укладених колективних договорів. Значна кількість підприємств колективних договорів немає. Особливо це стосується підприємств сфери малого та середнього бізнесу, які будують свої відносини з найманими працівниками без укладення колективних договорів. Незначною залишається чисельність працівників, охоплених колективними договорами, в установах, що займаються фінансовою діяльністю, в торгівлі, в організаціях, що здійснюють операції з нерухомим майном. 
    О.Клімович наголосив, що відділення НСПП, інформаційно-консультаційні центри в містах та районах області постійно проводять моніторинг щодо укладення колективних договорів на підприємствах, установах та організаціях області, надають сторонам переговорного процесу консультативно-методичну допомогу, забезпечують в межах своїх повноважень дотримання законодавства з питань вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). 
    Щодо діяльності профспілок, на думку начальника відділення сучасні реалії майбуття вимагають від профспілок більш рішучих дій по захисту прав найманого працівника. Важливо, щоб повноваження, визначені Законом України про проф­спілки, були реалізовані в інтересах найманих працівників, що є однією з гарантій законності трудових правовідносин. 
    О. Клімович назвав найкращих профспілкових лідерів Волині, серед яких: Волинська територіальна організація профспілки працівників вугільної промисловості; Волинська обласна профспілкова організація працівників агропромислового комплексу;Волинська обласна організація профспілки працівників освіти і науки. 
    По закінченню передачі начальник відділення НСПП у Волинській області О. Клімович наголосив на тому, що для зниження в майбутньому соціальної напруги в області, насамперед, необхідно постійно підвищувати рівень правової культури усіх сторін соціально-трудових відносин. Саме це є одним із пріоритетних завдань у роботі відділення

Стартував шведсько-український проект "Вирішення трудових спорів в Україні"

опубліковано 21 лют. 2012 р., 01:35 НСПП Волинь13.02.2012 року укладено Угоду про впровадження шведсько-українського проекту ”Вирішення трудових спорів в Україні” між Національною службою посередництва і примирення України та Національною службою посередництва Швеції.

14 лютого 2012 року відбулась презентація шведсько-українського проекту "Вирішення трудових спорів в Україні".


У заході брали участь Посол Королівства Швеції в Україні Стефан Гуллгрен, заступник Генерального директора-старший радник з правових питань Національної служби посередництва Швеції Курт Еріксон, керівник представництва SIDA в Україні, радник посольства Королівства Швеції в Україні Мір’я Петерсон, а також представники Трудового суду Швеції, керівники Міністерства соціальної політики України, Федерації роботодавців України, Федерації професійних спілок України та інші представники сторін соціального діалогу, науковці, трудові арбітри та експерти Національної служби посередництва і примирення.

Основна мета проекту: наближення системи вирішення індивідуальних і колективних трудових спорів до Європейських стандартів, використовуючи модель Швеції як приклад.
Вітаючи шановних гостей О.Я. Окіс висловив слова надії щодо реалізації найближчим часом спільних планів української та шведської сторін у розробці нової моделі вирішення трудових спорів в Україні.

Cтефан Гуллгрен, Посол Королівства Швеції в Україні наголосив на тому, що шведська сторона має значний досвід у вирішенні конфліктів та сприянні соціальному діалогу, тому нашим спільним завданням є визначення проблем, що потребують врегулювання та можуть бути вирішені завдяки реалізації проекту.
Курт Ерікссон, старший радник з правових питань Національної служби посередництва Швеції ознайомив присутніх з особливостями роботи Національної служби посередництва Швеції та її ролі у сприянні вирішенню трудових спорів.
До слова були запрошені:
В.І. Надрага – перший заступник Міністра соціальної політики України;
С.М. Кондрюк – Заступник Голови Федерації професійних спілок України
М.Я. Волинець – Народний депутат України, Голова Конфедерації Вільних профспілок України;
О.В. Мірошниченко – перший заступник Голови Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні, Заступник Голови Федерації роботодавців України;
В.І. Костриця – національний координатор Міжнародної організації праці в Україні;
Ірина Бонч-Осмоловська Норстрьом – керівник проекту, Національна служба посередництва Швеції;
Йоран Труген, старший експерт з індустріальних відносин, консультант Трудового суду Швеції, Стокгольм;
Гунілла Руннквіст, посередник, суддя Трудового суду Швеції, Стокгольм. 
15.02.2012 року відбулось засідання групи експертів, на якому було затверджено робочий план експертної групи на 2012 рік, заслухано презентацію інтерактивних семінарів та пропозиції шведських колег щодо наступних зустрічей.

1-9 of 9