У Волинських новинах прозвучала інформація про практику вирішення колективних трудових спорів

опубліковано 5 лют. 2013 р., 05:40 НСПП Волинь   [ оновлено 13 лют. 2013 р., 06:20 ]
   
 В програмі «Волинські новини» з інформацією про вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) на підприємствах, установах, організаціях області виступив заступник начальника відділення НСПП у Волинській області – завідувач сектора правового забезпечення В. Демидюк. 
    Під час виступу було акцентовано увагу на таких питаннях: 
    - шляхи вирішення колективних трудових спорів (конфліктів); 
    - рівень правової культури на підприємствах, установах, організаціях області. 
    В. Демидюк зазначив, що сектор правового забезпечення відділення НСПП в області здійснює підготовку відповідних документів у разі виникнення колективних трудових спорів та забезпечує юридичний супровід колективних трудових спорів до повного їх вирішення. 
    Заступник начальника – завідувач сектора правового забезпечення поінформував, що протягом 2012 року відділення сприяло вирішенню чотирьох колективних трудових спорів, а саме: між найманими працівниками та генеральним директором ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат», між найманими працівниками та директором Луцького підприємства електротранспорту, між найманими працівниками та в.о. голови правління Самарівського сільського споживчого товариства села Самари Ратнівського району Волинської області. За участі працівників сектора правового забезпечення постійно проводились узгоджувальні зустрічі із сторонами цих колективних трудових спорів, під час яких надавались всі необхідні роз’яснення та рекомендації щодо порядку вирішення колективних трудових спорів. Це, за словами В. Демидюка, дало позитивні результати, зокрема, повністю погашено борг із заробітної плати на ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» та знятий з реєстрації колективний трудовий спір, який тривав ще з 2009 року. 
    Також сектором правового забезпечення здійснюється робота, спрямована на підвищення рівня правової культури сторін соціально-трудових відносин, учасників вирішення колективних трудових спорів. Заступник начальника – завідувач сектора правового забезпечення наголосив, що на сьогодні серйозною проблемою являється низька правова культура найманих працівників, вони не можуть захистити свої права, чим часто користуються роботодавці. Інколи найманий працівник навіть не знає до якого органу звернутись. Тому, на переконання В. Демидюка, існує нагальна потреба в тому, щоб представники відділення доводили до населення питання щодо правових шляхів урегулювання конфліктів, колективних трудових спорів, надавали роз’яснення та рекомендації щодо положень законодавства. В цьому напрямку, за словами заступника начальника, відділення тісно співпрацює з Федерацією профспілок області, на запрошення профспілкових лідерів представники відділення постійно беруть участь у семінарах, нарадах, зустрічах з новообраними головами профспілкових організацій, трудовими колективами підприємств, установ та організацій області. 
    Так, на запрошення голови Волинської обласної профспілкової організації працівників автомобільного і сільськогосподарського машинобудування М.Грушки, працівники сектора правового забезпечення взяли участь в узгоджувальній зустрічі з метою роз’яснення порядку вступу у колективний трудовий спір працівників Державного професійно-технічного навчального закладу «Луцьке вище професійне училище». 
    27 грудня 2012 року на запрошення голови Волинської обласної об’єднаної профспілкової організації працівників шляхових господарств представник відділення взяв участь у конференції трудових колективів філій Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» з метою роз’яснення порядку вступу у колективний трудовий спір на територіальному рівні. Причиною проведення конференції стала напружена ситуація в колективі ДП «Волинський облавтодор» через заборгованість із виплати заробітної плати за вересень-грудень 2012 року. На конференції було надано консультації учасникам конференції про порядок вступу у колективний трудовий спір на територіальному рівні. Зокрема, ознайомлено з порядком обрання представників (делегатів) найманих працівників для участі в конференції, нормами представництва на конференції, а також порядком формування вимог найманих працівників, профспілки на територіальному рівні. 
    Такі зустрічі, переконаний В.Демидюк, дають позитивні результати. Сторони соціально-трудових відносин намагаються домовитись і вирішити конфлікт не вступаючи у колективний трудовий спір. Так, після конференції трудових колективів філій Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор», на другий день, було виплачено заборговану заробітну плату за вересень – жовтень 2012 року. 
    Щоквартально працівники сектору правового забезпечення виступають на нарадах-семінарах, що проводяться відділенням НСПП, з арбітрами, посередниками, завідувачами інформаційно-консультаційними центрами НСПП з питань правового регулювання вирішення колективних трудових спорів, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності сторін соціального діалогу відповідно до Закону України «Про соціальний діалог в Україні», змін та доповнень до законодавчих та нормативно-правових актів, що регламентують соціально-трудові відносини, а також – нових актів з цих питань (включаючи нормативні документи НСПП). 
    В.Демидюк зазначив, що сектором проводяться узгоджувальні зустрічі із сторонами соціально-трудових відносин й безпосередньо в колективах підприємств, установ та організацій області. Зокрема, надається правова допомога та роз’яснення щодо порядку вступу у колективний трудовий спір відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». 
    Крім того, заступник начальника розповів, що відділення НСПП у Волинській області займається здійсненням оцінки відповідності критеріям репрезентативності сторін профспілок та організацій роботодавців відповідно до Закону України «Про соціальний діалог в Україні». За його словами, тільки протягом 2012 року було проведено оцінку 21 суб’єкта сторін соціального діалогу. Всім репрезентативним сторонам соціального діалогу вручено Свідоцтва про визнання їх такими, що відповідають критеріям репрезентативності. Підсумовуючи виступ В.Демидюк наголосив, що пріоритетним завданням у роботі відділення НСПП у Волинській області є підвищення рівня правової культури усіх сторін соціально-трудових відносин. Саме завдяки цьому, на переконання заступника начальника, вдасться знизити в майбутньому соціальну напругу в області.
Comments