Підвищення рівня правової культури – одне з основних завдань роботи відділення НСПП у Волинській області

опубліковано 13 лют. 2013 р., 06:35 НСПП Волинь
    4 лютого 2013 року заступник начальника – завідувач сектора правового забезпечення відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області В.Демидюк взяв участь у прямому ефірі телепередачі «Захищеність» на телеканалі «Аверс», де було обговорено тему «Колективні договори». Завдяки цій програмі громадяни можуть отримати консультації юриста та інших спеціалістів щодо правового захисту найманих працівників на підприємствах та підвищити свій рівень правової культури. 
    Для обговорення теми «Колективні договори» також були запрошені начальник відділу оплати праці трудових відносин соціального партнерства та державної експертизи умов праці Департаменту соціального захисту населення Волинської облдержадміністрації О.Невірець, заступник начальника Територіального управління Держгірпромнагляду у Волинській області В.Кондратюк. Ведуча програми – директор навчально-методичного центру профспілок Волинської області Г.Даниленко. 
    Заступник начальника відповів на запитання ведучої та телеглядачів. Зокрема, їх цікавили такі питання: чи впливає відсутність колективного договору на підприємстві, в установі, організації на стан соціально-трудових відносин в колективі; як відділення може допомогти найманим працівникам, коли на підприємстві порушуються умови колективного договору чи керівник відмовляється укладати колективну угоду; чи є порушення умов колективного договору або його не укладання з боку керівника предметом вступу у колективний трудовий спір і які подальші дії відділення; чи на практиці реально найманий працівник може відстояти свої права у разі порушення керівником умов колективного договору. 
    Перед тим як дати відповіді на запитання В.Демидюк розповів телеглядачам про основні функції Національної служби посередництва і примирення. Зокрема, зазначив, що як постійно діючий незалежний державний орган НСПП є дієвим механізмом ефективного запобігання та врегулювання колективних трудових спорів, реалізації конституційних прав і гарантій людей. На жаль, констатував В. Демидюк, практика роботи відділення НСПП показує, що на сьогодні рівень правової культури як роботодавців так і найманих працівників залишається низьким. Для зниження в майбутньому соціальної напруги в області, за словами заступника начальника, необхідно постійно підвищувати рівень правової культури усіх сторін соціально-трудових відносин. Саме це, наголосив він, є одним із пріоритетних завдань у роботі відділення. 
    Заступник начальника зазначив, що в наш час питання соціальної стабільності набуває першочергового значення, а його вирішення неможливе без ефективного та всебічного захисту інтересів усіх учасників трудових відносин. Одним із основних документів, який забезпечує регулювання соціально-трудових відносин між роботодавцем і трудовим колективом є колективний договір. 
    За словами В.Демидюка, практика роботи відділення з вирішення колективних трудових спорів та розбіжностей між сторонами у передконфліктній стадії показує, що відсутність колективного договору на тому чи іншому підприємстві веде до загострення соціально-трудових відносин. 
    В ході виступу було роз’яснено порядок здійснення відділенням НСПП в області заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), процедуру вступу у колективний трудовий спір, хід примирних процедур, трудовий арбітраж та страйк як крайній засіб вирішення колективного трудового спору. 
    Одним з питань ведучої було: чи на практиці реально найманий працівник може відстояти свої права у разі порушення керівником умов колективного договору? 
    В.Демидюк зазначив, що як показує практика роботи відділення НСПП у Волинській області при вступі у колективний трудовий спір – порушені найманими працівниками вимоги вирішуються. Для прикладу, поінформував, що у 2012 відділення сприяло вирішенню 2 колективних трудових спорів на ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат». По цих двох колективних трудових спорах було зареєстровано 8 вимог найманих працівників (з них 7 вимог стосуються невиконання колективного договору). В результаті спільних дій, зокрема, примирної комісії, проведення узгоджувальний зустрічей із сторонами колективного трудового спору, вдалось задовольнити 5 вимог найманих працівників та зняти однин колективний трудовий спір з реєстрації. 
    По закінченню передачі заступник начальника поінформував, де знаходиться відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області. Також зазначив, що у районах та містах обласного значення діють інформаційно-консультаційні центри НСПП, де здійснюється прийом громадян з виїздом працівників відділення. Про це завчасно повідомляється в міських та районних засобах масової інформації. Кожен громадянин може прийти до представників відділення НСПП та проконсультуватись з того чи іншого питання. В.Демидюк подякував за увагу та запевнив, що відділення завжди готове надати відповідні роз’яснення та рекомендації з питань, що відносяться до компетенції служби.
Comments