НОВИНИ‎ > ‎

15 років Національна служба посередництва і примирення на сторожі стабільності соціально-трудових відносин

опубліковано 19 лист. 2013 р., 06:50 НСПП Волинь
    
З нагоди 15-ої річниці створення Національної служби посередництва і примирення 11 листопада 2013 року начальник відділення НСПП у Волинській області О. Клімович та заступник начальника – завідувач сектора правового забезпечення відділення В. Демидюк виступили у прямому ефірі Волинської обласної державної телерадіокомпанії у програмі «Варто знати».
    Під час прямого ефіру з метою популяризації роботи НСПП та підвищення рівня правової культури громадян було обговорено низку питань, які стосуються діяльності НСПП та відділення зокрема, а також законодавчих актів, що регулюють соціально-трудові відносини.
    Фахівці відділення відповіли на запитання ведучої стосовно діяльності відділення НСПП у Волинській області. Зокрема, про основні завдання відділення та як працівники відділення можуть захистити права робітників та працедавців; тенденції соціально-трудових відносин на Волині; проблеми, з якими найчастіше звертаються до відділення волиняни; визначили найбільш конфліктогенні галузі та що найчастіше спричиняє соціальну напругу в колективах, які найтиповіші розбіжності виникають при колективних трудових спорах; роз’яснили порядок здійснення відділенням заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів); дали визначення колективному трудовому спору та пояснили процедуру вступу у спір.
    На початку виступу О.Клімович наголосив, що 17 листопада 2013 року виповниться 15 років з дня підписання Указу Президента про утвердження Національної служби посередництва і примирення на підставі Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». За його словами, за ці роки пройдено шлях від побоювання та недовіри до Служби, як з боку роботодавців, так і з боку найманих працівників та профспілок до взаємодії та порозуміння під час проведення примирних процедур з розв’язання колективних трудових спорів (конфліктів). «Сторонам соціально-трудових відносин на сьогодні стало зрозуміло, що завдання НСПП – є не посилення протистояння, а сприяння вирішенню розбіжностей, забезпечення дотримання норм чинних законодавчих та нормативно-правових актів»,- зазначив він.
    Олександр Дмитрович підкреслив, що з часу роботи відділення НСПП у Волинській області основна діяльність була спрямована на:
    – сприяння поліпшенню соціально-трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів);
    – прогнозування їх виникненню попередження і врегулювання конфліктних ситуацій;
    – здійснення посередництва при вирішені цих спорів на підприємствах, організаціях, установах, як в Україні, так і в області.
    Начальник відділення ознайомив телеглядачів із роботою секторів, крім того, зазначив, що на громадських засадах відділення НСПП представляють трудові арбітри, незалежні посередники та завідувачі інформаційно-консультаційних центрів НСПП, які діють у містах та районах області.
    О.Клімович наголосив, що для зниження в майбутньому соціальної напруги в області, насамперед, необхідно підвищувати рівень правової культури, як роботодавців так і найманих працівників і при цьому постійно пам’ятати, що правова культура – це не лише знання законодавства, а й усвідомлення його дотримання.
    Окремо О.Клімович розповів про співпрацю відділення НСПП з органами влади на місцевому рівні. Він зазначив, що між відділенням НСПП та департаментом соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації підписана угода про співпрацю; спеціалісти відділення постійно беруть участь на запрошення обласної ради у сесіях Волинської обласної ради; щорічно відділення інформує депутатів, членів постійної комісії з питань забезпечення своєчасності погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат Волинської обласної державної адміністрації «Про стан соціально-трудових відносин на підприємствах, в організаціях та установах області», де приймаються відповідні рішення з цього питання і надсилаються керівникам міст, районів для відповідного реагування.
    Крім того, начальник відмітив, що у відділенні НСПП функціонує система зв’язків зі сторонами соціального діалогу на усіх рівнях. Соціальними партнерами відділення НСПП є:
    - Обласне об’єднання організацій роботодавців;
    - Федерація профспілок області;
    - Департамент соціального захисту населення;
    - Волинський обласний центр зайнятості.
    Підсумовуючи діяльність відділення НСПП у Волинській області О.Клімович зазначив, що за весь період існування Служби, працівниками відділення в тісній співпраці з органами державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, з незалежними посередниками, трудовими арбітрами, завідувачами інформаційно-консультаційними центрами НСПП, що діють в кожному районному центрі та містах обласного значення області, було досягнуто значних результатів за для стабілізації соціально-трудових відносин на Волині.
    Заступник начальника – завідувач сектора правового забезпечення В.Демидюк під час прямого ефіру роз’яснив порядок здійснення відділенням НСПП в області заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), що таке колективний трудовий спір та процедуру вступу у спір, хід примирних процедур, трудовий арбітраж та страйк як крайній засіб вирішення колективного трудового спору.
    В.Демидюк зазначив, що, в основному, предметом колективного трудового спору стає не виконання вимог законодавства про працю та порушення колективного договору з боку роботодавців. Однак, за його словами, практика роботи відділення показує, що при вступі у колективний трудовий спір – порушені найманими працівниками вимоги вирішуються.
    Особливу увагу заступник начальника приділив питанню соціального діалогу, оскільки, з прийняттям Закону України «Про соціальний діалог» НСПП виконує нові повноваження – здійснення оцінки відповідності критеріям репрезентативності сторін соціального діалогу. Він зазначив, що відповідно до цього Закону, відділення НСПП у Волинській області проводить активну роботу з оцінки відповідності критеріям репрезентативності сторін соціального діалогу.
    В.Демидюк розповів як відбувається оцінка критеріїв репрезентативності сторін соціального діалогу, наскільки вона є важливою на сьогодні і що потрібно для того, аби профспілкові організації або ж організації роботодавців та їх об'єднання отримали репрезентативну оцінку.
    Заступник начальника відділення НСПП поінформував, що станом на 7 листопада 2013 року на територіальному рівні свою репрезентативність підтвердило 38 суб’єктів сторін соціального діалогу. З них: 18 профспілок та 20 організацій роботодавців. З моменту прийняття Закону України «Про соціальний діалог», проведено 76 засідань Комісії з розгляду даного питання.
    Заступник начальника наголосив, що на сайті відділення опублікований реєстр профспілок та організацій роботодавців, які підтвердили свою репрезентативність, а також зразок заяви та перелік документів, які необхідні для отримання репрезентативної оцінки.
    Під час телепередачі глядачі задавали питання, що стосувались порушення трудового законодавства (в основному через заборгованість із заробітної плати); невиконання угод та колективних договорів; незадовільних умов праці; втрати робочих місць. На всі ці питання були надані вичерпні відповіді.
    По закінченню прямого ефіру начальник відділення НСПП у Волинській області О.Клімович та його заступник В.Демидюк подякували представникам засобів масової інформації за допомогу щодо популяризації роботи служби. Звертаючись до волинян, вони наголосили, що відділення завжди готове надати відповідні роз’яснення та рекомендації з питань, що входить до його компетенції.
Comments