НОВИНИ‎ > ‎

Практика популяризації та роз’яснення положень законодавчих і нормативно-правових актів з питань вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)

опубліковано 6 лют. 2012 р., 10:22 НСПП Волинь   [ оновлено 6 лют. 2012 р., 10:23 ]


На виконання п. 6.5 плану роботи Національної служби посередництва і примирення на 2011 рік, затвердженого наказом НСПП від 30 грудня 2010 року № 86, відділенням НСПП у Волинській області протягом зазначеного періоду поширено практику популяризації та роз’яснення в регіональних засобах масової інформації, трудових колективах, серед трудових арбітрів, незалежних посередників, позаштатних радників НСПП положень законодавчих і нормативно-правових актів з питань вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).

Щоквартально відділення НСПП у Волинській області проводить наради-семінари з арбітрами, посередниками, завідувачами інформаційно-консультаційними центрами Національної служби посередництва і примирення, на яких розглядають питання поліпшення співпраці між Відділенням та позаштатними інституціями, обговорюються зміни та доповнення до законодавчих та нормативно-правових актів, що регламентують соціально-трудові відносини, а також нових актів з цих питань (включаючи нормативні документи НСПП).

За участі працівників Відділення проводяться узгоджувальні зустрічі із сторонами колективних трудових спорів між найманими працівниками та генеральним директором ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат», між найманими працівниками та директором Луцького підприємства електротранспорту, між на найманими працівниками та директором комунального підприємства «Зелене господарство міста Луцька», на яких постійно надаються всі необхідні роз’яснення та рекомендації щодо порядку вирішення колективних трудових спорів.

Також, проводяться узгоджувальні зустрічі із сторонами соціально-трудових відносин безпосередньо в колективах області. Зокрема, надається правова допомога та роз’яснення щодо порядку вступу у колективний трудовий спір відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Представники позаштатних інституцій НСПП вивчають стан соціально-трудових відносин на окремих підприємствах, в установах та організаціях області, висловлюють свої пропозиції щодо їх поліпшення, надають правову допомогу громадянам, сприяють налагодженню взаємодії в роботі відділення НСПП з місцевими органами державної влади.

Крім того, важливу з питань забезпечення своєчасності погашення заборгованості із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших соціальних виплат Волинської обласної державної адміністрації та комісії з питань забезпечення своєчасності сплати податків, внесення інших обов’язкових платежів, ліквідації заборгованості з виплати заробітної плати, детінізації заробітної плати Луцької міської ради. Участь у засіданнях цих комісій дає можливість привернути увагу депутатів обласної ради, членів комісій до роботи Служби і вирішення питань соціально-трудових відносин.

З метою підвищення правової культури найманих працівників та запобігання порушень трудового законодавства зі сторони деяких роботодавців представники відділення НСПП у Волинській області спільно з членами профспілкових організацій доводять до населення питання щодо правових шляхів урегулювання конфліктів (зокрема, колективних трудових спорів). Так, наприклад, у лютому 2011 року у місті Луцьку пройшло два етапи навчання за професійною програмою підвищення кваліфікації новообраних секретарів сільських, селищних рад районів Волинської області. Працівники Відділення проводили тематичні зустрічі із учасниками навчання відповідно до плану-графіку навчання на базі Волинського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, затвердженого головами Волинської обласної державної адміністрації Б.П. Клімчуком, обласної ради В.І. Войтовичем. В ході зустрічей було розглянуто питання: «Стан соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах, організаціях області», «Колективний трудовий спір. Порядок вступу та вирішення колективного трудового спору». Зокрема, фахівці Відділення розповіли присутнім про основні завдання та функції Національної служби посередництва і примирення; правові підстави та форми співпраці відділення НСПП з Федерацією профспілок Волинської області, обласним об’єднанням організацій роботодавців, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування; стан соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах, організаціях області; практику роботи відділення НСПП у Волинській області щодо вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). Крім того, учасники семінару були ознайомлені з порядком вступу у колективний трудовий спір та застосуванням примирних процедур для його вирішення.

4 жовтня 2011 року об 11.00 год. начальник відділення Національної служби посередництва і примирення О. Клімович на запрошення Волинської обласної державної адміністрації взяв участь у засіданні Регіональної тристоронньої соціально-економічної ради. У своєму виступі О. Клімович акцентував увагу на роботі, що проводиться в області для укладення колективних договорів на підприємствах, в установах, організаціях області.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про соціальний діалог в Україні» на Національну службу посередництва і примирення (на національному та галузевому рівнях) та її відділення в областях (на територіальному рівні) покладено відповідальну місію здійснення оцінки відповідності репрезентативності профспілок та їх об’єднань, організацій роботодавців та їх об’єднань. У зв’язку з цим в жовтні цього року відбувся семінар з головами профспілкових організацій та організацій роботодавців області, в ході якого працівниками Відділення було роз’яснено порядок подачі документів для проходження оцінки репрезентативності, надані консультації з питань реалізації норм Закону України «Про соціальний діалог» та положень Порядку оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців. 14 жовтня начальник відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області О. Клімович дав інтерв’ю кореспонденту громадсько-політичного тижневика «Місто вечірнє» у зв’язку із наближенням 13-ї річниці утворення Національної служби посередництва і примирення. О. Клімович проаналізував результати діяльності відділення НСПП у Волинській області за дев’ять місяців цього року. Зокрема, розповів про практику вирішення колективних трудових спорів (у ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат», Луцьке підприємство електротранспорту, КП «Зелене господарство міста Луцька»), назвав найбільш конфліктогенні галузі (промисловість, будівництво, житлово-комунальне господарство), визначив, що найчастіше спричиняє соціальну напругу в колективах та які найтиповіші розбіжності виникають при колективних трудових спорах.