АНТАЛІТИКА ТА ПРОГНОЗУВАННЯ

Стан соціально-трудових відносин

на підприємствах, в установах та організаціях Волинської області

за період з 24.02.2022 по 29.02.2024

Відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (далі – Відділення) в межах повноважень, визначених Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», Положенням про відділення Національної служби посередництва і примирення в областях, затвердженого розпорядженням Національної служби посередництва і примирення від 17.04.2023 №31, відповідно до Плану роботи Національної служби посередництва і примирення на 2024 рік підготувало аналітичну довідку про стан соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах та організаціях Волинської області за період 24.02.2022 по 29.02.2024.

Економічна та соціальна сфери України у 2022–2023 рр. під дією повномасштабної збройної агресії російської федерації опинилась у надскладній ситуації, що відповідно негативно впливає на умови ведення бізнесу. Зокрема, падіння вітчизняної економіки у 2022 р. було найглибшим за всю історію України. Проте за два роки економіка України спромоглася адаптуватися до війни.

Протягом 2022 - 2023 рр. серйозні випробування відбувались на ринку праці, однак відсутність статистичних даних значно обмежила можливості оцінки реального стану й характеру змін, що відбуваються в Україні.

Основними чинниками погіршення ситуації на ринку праці України стали безпрецедентні економічна й міграційна кризи. Не менш вагомим чинником, що вплинув на ринок праці й зайнятість, стало введення воєнного стану й мобілізації. Призов у лави ЗСУ суттєво вплинув на обсяги найму працівників, призвів до змін обороту кадрів, зумовив особливості попиту й пропозиції, а також посилив дефіцит кадрів на ринку праці.

Наявність боргу із виплати заробітної плати та несвоєчасна виплата поточної заробітної плати, як і в довоєнні часи, залишаються найпоширенішими причинами, здатними спровокувати нестабільність стану соціально-трудових відносин у трудових колективах області.

За період з 24.02.2022 по 29.02.2024 Відділення сприяло вирішенню 16 КТС (К) та 30 вимог, висунутих найманими працівниками у зазначених спорах із питань, визначених статтею 2 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" (далі - Закон).

 

За видами економічної діяльності згідно з КВЕД КТС (К), що перебували на обліку Відділення класифікуються таким чином:

-         оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням (46.73) – 11 (68,8% від загальної кількості спорів);

-         роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продукти харчування, напоями та тютюновими виробами (47.11) – 3 (18,7%);

-         інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (52.29) – 2 (12,5%).

Із загальної кількості спорів (16), вирішенню яких сприяло Відділення, у період дії воєнного стану було зареєстровано 6 КТС (К) та 9 вимог найманих працівників щодо невиконання норм законодавства про працю.

З метою виявлення та узагальнення причин виникнення КТС (К), Відділенням був проведений ретельний аналіз вимог найманих працівників згідно Класифікатора вимог, висунутих найманими працівниками, профспілкою у колективних трудових спорах (конфліктах) з питань, визначених ст. 2 Закону.

Всі вимоги, врегулюванню яких сприяло Відділення упродовж періоду (30) стосувалися невиконання вимог законодавства про працю.

Аналіз вимог найманих працівників, які виникали у зв’язку з розбіжностями щодо невиконання вимог законодавства про працю (код 400 Класифікатора), дав змогу виділити наступні особливості в загальній структурі висунутих найманими працівниками вимог з питань:

- нормування і оплати праці (код 404) – 15 (50,0%);

- регулювання режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку (код 403) – 11 (36,7%);

- охорони праці (код 406) – 4 (13,3%).

 

За період з 24.02.2022 по 29.02. 2024 Відділення сприяло вирішенню КТС (К) на 4 підприємствах приватної форми власності, в яких взяли участь 108 найманих працівників (74,5% від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу (145 осіб)).

За період з 24.02.2022 по 29.02. 2024 було вирішено та знято з реєстрації 16 КТС (К) та 30 вимог, висунутих найманими працівниками з питань, визначених статтею 2 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

За період з 24.02.2022 по 29.02. 2024 Відділенням було проведено 91 примирну процедуру, спрямовану на сприяння вирішенню КТС (К), зокрема 79 узгоджуваних зустрічей, 12 засідань примирних комісій.

 

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану соціально-трудових відносин Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 73 конфліктних ситуацій на виробничому рівні з 24.02.2022 по 29.02.2024.

Ускладнення стану СТВ спостерігалось, зокрема, на підприємствах, в установах, організаціях бюджетної сфери (освіта, охорона здоров’я), житлово-комунального господарства, добувної промисловості, транспорту, будівництва, оптової та роздрібної торгівлі, професійної, наукової та технічної діяльності.

За період з 24.02.2022 по 29.02.2024 Відділенням взято на облік 73 конфліктні ситуації. Із загальної кількості конфліктних ситуацій з 24.02.2022 року взято на облік 30 конфліктних ситуацій, 2023 рік- 39, січня- лютого 2024 – 4 конфліктні ситуації.

Із загальної кількості розбіжностей (85), що зумовили ускладнення стану СТВ на підприємствах області, 70,6% стосувались невиконання вимог законодавства про працю, 22,3% – встановлення нових або зміни існуючих соцільно-економічних умов праці та виробничого побуту, виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень – 5,9% та укладання або зміни колективного договору, угоди – 1,2%.

Слід зазначити, за період, що здійснюється аналіз, серед розбіжностей між сторонами СТВ переважають розбіжності з питань невиконання вимог законодавства про працю, а саме з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати та своєчасної виплати заробітної плати.

Робота Відділення щодо посередництва у питаннях поліпшення стану СТВ між найманими працівниками та роботодавцями сприяє врегулюванню конфліктних ситуацій. За результатами здійснених заходів щодо запобігання виникненню КТС (К) на підприємствах, в установах, організаціях області Відділенням за період з 24.02.2022 по 29.02.2024 вдалося врегулювати 77 конфліктних ситуацій на 77 підприємствах. Із загальної кількості конфліктних ситуацій з 24.02. 2022 врегульовано 35 конфліктних ситуацій, 2023 - 38, січень- лютий 2024 – 4 конфліктні ситуації.

 Із загальної кількості розбіжностей (82), що знято з обліку, 70,7% стосувались невиконання вимог законодавства про працю, 22,0% – встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту, виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень – 6,1% та укладання або зміни колективного договору, угоди – 1,2%.

Станом на 01 березня 2024 року на обліку Відділення залишились неврегульованими 3 конфліктні ситуації.

Завдяки превентивним заходам Відділення жодна конфліктна ситуація не стала предметом виникнення КТС (К).

В результаті заходів, здійснених Відділенням у ході запобігання виникненню КТС (К), погашено заборгованість із виплати заробітної плати в сумі 28,0 млн грн, 97% від загальної суми боргу, що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій. Перебуває в стадії вирішення питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати в сумі 1,0 млн грн.

У рамках здійснення Відділенням заходів із запобігання виникненню КТС (К) за період з 24.02.2022 по 29.02.2024 проведено 197 узгоджувальних зустрічей.

Відділення, відповідно до покладених завдань і функцій, визначених Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та іншими нормативно-правовими актами, і надалі вживатиме заходи у взаємодії з усіма зацікавленими сторонами соціального діалогу спрямовані на стабілізацію й поліпшення стану соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах, організаціях Волинської області.


Стан соціально-трудових відносин, виникнення конфліктних ситуацій та колективних трудових спорів (конфліктів), хід їх врегулювання, забезпечення здійснення соціального діалогу

у Волинській області за січень-березень 2024 року

Упродовж березня 2024 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

Відділення сприяло вирішенню двох колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К) на виробничому рівні, учасниками яких стали 19 найманих працівників одного суб'єкта господарювання.

КТС (К) було зареєстровано на підприємстві, що відноситься до виду економічної діяльності – оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

За цей період Відділенням проведено чотири узгоджувальні зустрічі, спрямовані на сприяння вирішенню КТС (К).

За сприяння Відділення у ході проведення примирних процедур було вирішено та знято з реєстрації два КТС (К) та чотири вимоги, що виникли у зв’язку з розбіжностями щодо невиконання норм законодавства про працю.

Протягом звітного періоду Відділенням не було зафіксовано порушень  стану виконання рішень примирних органів та ухилення від участі у примирних процедурах із боку роботодавців згідно зі ст. 13 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану соціально-трудових відносин Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання дев’яти конфліктних ситуацій на виробничому рівні на дев’яти підприємствах. 

Упродовж січня – березня поточного року Відділенням взято на облік шість конфліктних ситуацій, в тому числі у березні – дві конфліктні ситуації.

Завдяки превентивним заходам Відділення жодна конфліктна ситуація не стала предметом виникнення КТС (К).

Акцій соціального протесту, страйків, пов’язаних із ускладненням стану соціально-трудових відносин наймані працівники підприємств, установ та організацій області протягом звітного періоду не проводили.

Упродовж січня – березня поточного року Відділення сприяло врегулюванню дев’яти конфліктних ситуацій (далі – КС), з яких три КС виникли у 2023 році. Станом на 01.04.2024, із зазначених дев’яти КС – шість врегульовано.

Здійснюючи заходи щодо запобігання виникненню КТС (К) спеціалісти Відділення проводили узгоджувальні зустрічі зі сторонами СТВ, співпрацювали з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, галузевими організаціями профспілок та об’єднаннями роботодавців з метою усунення причин та запобігання виникнення ускладнень стану СТВ на підприємствах області та здійснення заходів щодо мінімізації наслідків дії негативних факторів на стан цих відносин. 

У звітному періоді було проведено 16 примирних процедур.

Упродовж звітного періоду продовжувалась конструктивна співпраця Відділення з обласною адміністрацією та органами місцевого самоврядування, галузевими обласними профспілками, обласним об'єднанням організацій роботодавців та іншими соціальними партнерами. У межах співпраці відбулись різні просвітницькі заходи, робочі зустрічі з питань обговорення шляхів подальшої взаємодії щодо сприяння поліпшенню стану СТВ на підприємствах, в установах, організаціях під час дії воєнного стану, врегулювання суперечностей та усунення підстав для виникнення КТС (К), подальшого розвитку соціального діалогу, як одного з головних чинників забезпечення соціальної стабільності.

Суттєву допомогу з питань підвищення рівня правової культури та поліпшення соціально-психологічного клімату в трудових колективах підприємств надає позаштатний актив Відділення. На громадських засадах працюють шість трудових арбітрів та чотири незалежних посередники НСПП. 

Інформація про діяльність та практичний досвід роботи Відділення  систематично висвітлюється на сайтах НСПП, Відділення, стейкхолдерів та на сторінках Fасеbоок.

Стан соціально-трудових відносин, виникнення конфліктних ситуацій та колективних трудових спорів (конфліктів), хід їх врегулювання, забезпечення здійснення соціального діалогу

у Волинській області за січень-лютий 2024 року

    Упродовж лютого Відділення сприяло вирішенню двох колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К) на виробничому рівні, учасниками яких стали 19 найманих працівників одного суб'єкта господарювання. Основні вимоги найманих працівників у спорах стосуються невиконання вимог законодавства про працю.

    КТС (К) було зареєстровано на підприємстві, що відноситься до виду економічної діяльності – оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

     За цей період вирішено і знято з реєстрації два КТС (К) та чотири вимоги найманих працівників.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану соціально- трудових відносин Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання семи конфліктних ситуацій на виробничому рівні.

Упродовж січня-лютого 2024 року Відділення сприяло врегулюванню семи конфліктних ситуацій (далі – КС), з яких три КС виникли у 2023 році. Із зазначених семи КС – чотири врегульовано.

Здійснюючи заходи щодо запобігання виникненню КТС (К) спеціалісти Відділення проводили узгоджувальні зустрічі зі сторонами СТВ, співпрацювали з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, галузевими організаціями профспілок та об’єднаннями роботодавців з метою усунення причин та запобігання виникнення ускладнень стану СТВ на підприємствах області та здійснення заходів щодо мінімізації наслідків дії негативних факторів на стан цих відносин.

В лютому було проведено 12 примирних процедур.

У звітному періоді продовжувалась співпраця Відділення з обласною адміністрацією та органами місцевого самоврядування, галузевими обласними профспілками, обласним об'єднанням організацій роботодавців та іншими соціальними партнерами. Завдяки конструктивним комунікаціям та домовленостям відбулись просвітницькі заходи, робочі зустрічі з питань обговорення шляхів подальшої взаємодії щодо сприяння поліпшенню стану СТВ на підприємствах, в установах, організаціях під час дії воєнного стану, врегулювання суперечностей та усунення підстав для виникнення КТС (К), подальшого розвитку соціального діалогу, як одного з головних чинників забезпечення соціальної стабільності.

Суттєву допомогу у питаннях підвищення рівня правової культури та поліпшення соціально-психологічного клімату в трудових колективах підприємств надає позаштатний актив Відділення. На громадських засадах працюють шість трудових арбітрів та чотири незалежних посередники НСПП, а також в районних центрах та містах обласного значення діє шість інформаційно-консультаційних центрів НСПП.

Стан соціально-трудових відносин, виникнення конфліктних ситуацій та колективних трудових спорів (конфліктів), хід їх врегулювання, забезпечення здійснення соціального діалогу

у Волинській області за січень 2024 року

Упродовж січня 2024 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

У січні Відділення сприяло вирішенню двох колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К) на виробничому рівні, учасниками яких стали 19 найманих працівників одного суб'єкта господарювання.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану соціально-трудових відносин Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання п’яти конфліктних ситуацій на виробничому рівні на чотирьох підприємствах. 

Основною причиною виникнення конфліктних ситуацій залишається заборгованість із виплати заробітної плати.

За сприяння Відділення врегульовано дві конфліктні ситуації. Завдяки превентивним заходам Відділення жодна конфліктна ситуація не стала предметом виникнення КТС (К).

      Упродовж січня 2024 року Відділення сприяло врегулюванню п’яти конфліктних ситуацій (далі – КС) на чотирьох підприємствах, в установах, організаціях, з яких три КС виникли у 2023 році. Станом на 01.02.2024, із зазначених п’яти КС – дві врегульовано.

Здійснюючи заходи щодо запобігання виникненню КТС (К) спеціалісти Відділення проводили узгоджувальні зустрічі зі сторонами СТВ, співпрацювали з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, галузевими організаціями профспілок та об’єднаннями роботодавців з метою усунення причин та запобігання виникнення ускладнень стану СТВ на підприємствах області та здійснення заходів щодо мінімізації наслідків дії негативних факторів на стан цих відносин. 

У січні поточного року було проведено шість примирних процедур.

 У звітному періоді продовжувалась співпраця Відділення з обласною адміністрацією та органами місцевого самоврядування, галузевими обласними профспілками, обласним об'єднанням організацій роботодавців та іншими соціальними партнерами. Завдяки конструктивним комунікаціям та домовленостям відбулись просвітницькі заходи, робочі зустрічі з питань обговорення шляхів подальшої взаємодії щодо сприяння поліпшенню стану СТВ на підприємствах, в установах, організаціях під час дії воєнного стану, врегулювання суперечностей та усунення підстав для виникнення КТС (К), подальшого розвитку соціального діалогу, як одного з головних чинників забезпечення соціальної стабільності.

Звіт про результати діяльності відділення 

Національної служби посередництва і примирення у Волинській області 

за 2023 рік

Упродовж 2023 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (далі – Відділення) була спрямована на виконання завдань, визначених законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», зі змінами, «Про соціальний діалог в Україні», Положенням про відділення Національної служби посередництва і примирення, затвердженим розпорядженням НСПП від 17.04.2023 №31, та нормативно-правовими актами НСПП.

Упродовж звітного періоду Відділення сприяло вирішенню 6 КТС (К) на виробничому рівні. Безпосередніми учасниками спорів стали 52 найманих працівники одного суб'єкта господарювання.

КТС (К) було зареєстровано на підприємстві, що відноситься до виду економічної діяльності – оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

У зазначених спорах найманими працівниками висунуто 9 вимог щодо невиконання вимог законодавства про працю.

За цей період Відділенням проведено 27 узгоджувальних зустрічей, спрямованих на сприяння вирішенню КТС (К).

За сприяння Відділення у ході проведення примирних процедур було вирішено та знято з реєстрації 4 КТС (К) та 5 вимог, що виникли у зв’язку з розбіжностями щодо невиконання норм законодавства про працю. 

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану соціально-трудових відносин Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 41 конфліктної ситуації на виробничому рівні на 40 підприємствах.

Упродовж січня-грудня поточного року Відділенням взято на облік 39 конфліктних ситуацій. 

Основною причиною виникнення конфліктних ситуацій залишається заборгованість із виплати заробітної плати (майже 50% конфліктних ситуацій). Також конфліктні ситуації виникали щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту – 34,1%, виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень – 6,8% та  укладання або зміни колективного договору, угоди – 2,3%.

За сприяння Відділення врегульовано та знято з обліку 38 конфліктних ситуацій (93% від загальної кількості) на 38 підприємствах. 

Завдяки превентивним заходам Відділення жодна конфліктна ситуація не стала предметом виникнення КТС (К).

Здійснюючи заходи щодо запобігання виникненню КТС (К), фахівці Відділення проводили узгоджувальні зустрічі зі сторонами СТВ, співпрацювали з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, галузевими організаціями профспілок та об’єднанням роботодавців, завідуючими інформаційно-консультаційними центрами НСПП в області з приводу усунення причин виникнення ускладнень стану СТВ на підприємствах області та здійснення заходів щодо мінімізації наслідків дії негативних факторів на стан цих відносин.

За сприяння Відділення  у січні – грудні поточного року проведено 102 узгоджувальні зустрічі. 

Упродовж звітного періоду фахівцями Відділення здійснювалися заходи, спрямовані на висвітлення основних засад діяльності та практичного досвіду роботи Відділення з питань запобігання виникненню та сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів). В цілому працівниками Відділення проведено 236 заходів інформаційної діяльності щодо опублікування статей, інформаційних, аналітичних матеріалів, проведення різного роду заходів та виступів.

З метою підвищення рівня правової культури учасників соціально-трудових відносин, формування позитивного іміджу НСПП та Відділення, популяризації практики діяльності Служби, фахівцями Відділення у січні- грудні поточного року проводились семінари, наради, круглі столи та робочі зустрічі інформаційно-ознайомлювального та рекомендаційного характеру. Усього за звітний період Відділенням проведено 60 таких заходів.

Інформування громадськості про діяльність Відділення здійснювалося шляхом висвітлення роботи у друкованих засобах масової інформації, на сайтах НСПП, Відділення, стейкхолдерів та на сторінках Fасеbоок.

На офіційному сайті НСПП (www.nspp.gov.ua) у рубриках «Новини», «Практика вирішення КТС», «Запобігання виникненню КТС», розміщено 40 інформаційних повідомлень Відділення.

Інформація про діяльність Відділення також висвітлюється на офіційному сайті Відділення (https://nspp.volyn.net), сторінці Fасеbоок, на сайтах сторін соціального діалогу. За звітний період розміщено 193 публікації.

Упродовж січня-грудня поточного року працівниками Відділення  прочитано 3 лекції, взято участь у 84 заходах, організованих сторонами соціального діалогу та соціальними партнерами.

Відділення і надалі, в межах своїх повноважень, сприятиме стабілізації стану СТВ на підприємствах, в установах, організаціях Волинської області та налагодженню соціального діалогу, надаватиме правову допомогу, в тому числі, щодо виконання положень законодавства про працю. 



Стан соціально-трудових відносин, виникнення конфліктних ситуацій та колективних трудових спорів (конфліктів) у Волинській області 

за січень – листопад 2023 року

Упродовж січня – листопада 2023 року Відділення сприяло вирішенню 6 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К) на виробничому рівні. Безпосередніми учасниками спорів стали 52 наймані працівники одного суб'єкта господарювання.

КТС (К) було зареєстровано на підприємстві, що відноситься до виду економічної діяльності – оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

У зазначених спорах найманими працівниками висунуто 9 вимог щодо невиконання вимог законодавства про працю.

За сприяння НСПП упродовж звітного періоду вирішено та знято з реєстрації 4 КТС (К) та 5 вимог, що виникли у зв’язку з розбіжностями щодо невиконання норм законодавства про працю.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану соціально- трудових відносин (далі – СТВ) Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 39 конфліктних ситуацій, на виробничому рівні, на 38 підприємствах.

За сприяння Відділення врегульовано 35 конфліктних ситуацій (90% від загальної кількості) на 35 підприємствах. 

Із загальної кількості розбіжностей (41), що зумовили ускладнення стану СТВ на підприємствах області, 58% стосувались невиконання вимог законодавства про працю, 37% – встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту, 5% – виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень.

Завдяки превентивним заходам Відділення жодна конфліктна ситуація не стала предметом виникнення КТС (К).

Акцій соціального протесту, страйків, пов’язаних із ускладненням стану соціально-трудових відносин наймані працівники підприємств, установ та організацій області протягом листопада 2023 року не проводили.

Упродовж січня – листопада 2023 року Відділення сприяло врегулюванню 39 конфліктних ситуацій (далі – КС) на 38 підприємствах, в установах, організаціях, з яких 37 КС виникли у 2023 році. Станом на 01.12.2023, із зазначених 39 КС – 35 (90%), врегульовано.

Упродовж січня – листопада 2023 року було проведено 124 примирних процедур, зокрема 27 узгоджувальних зустрічей зі сторонами КТС (К) та 97 – зі сторонами СТВ підприємств, де здійснюються заходи з метою запобігання виникненню КТС (К).

Відділенням проводяться заходи щодо підвищення рівня правової культури, а також взаємодії і обміну інформацією про стан СТВ у трудових колективах області, з метою своєчасного реагування на соціальні загострення. Для реалізації цих завдань Відділенням було підписано 13 угод про співпрацю, якими визначено основні напрями спільної діяльності.

Стан соціально-трудових відносин, виникнення конфліктних ситуацій та колективних трудових спорів (конфліктів) у Волинській області 

за січень – жовтень 2023 року

Упродовж січня – жовтня 2023 року Відділення сприяло вирішенню 6 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К) на виробничому рівні. Безпосередніми учасниками спорів стали 52 наймані працівники одного суб'єкта господарювання.

КТС (К) було зареєстровано на підприємстві виду економічної діяльності –

 оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

У зазначених спорах найманими працівниками висунуто 9 вимог щодо невиконання вимог законодавства про працю.

За сприяння НСПП упродовж звітного періоду вирішено та знято з реєстрації 4 КТС (К) та 5 вимог, що виникли у зв’язку з розбіжностями щодо невиконання норм законодавства про працю.

У звітному періоді проводилися примирні процедури по вирішенню КТС (К), а саме – 27 узгоджувальних зустрічей.

За результатами моніторингу стану виконання рішень примирних органів та ухилення від участі у примирних процедурах Відділенням не було зафіксовано з боку роботодавців порушення ст. 13 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Відповідно до статті 15 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» Відділення у звітному періоді продовжувало реалізовувати заходи, спрямовані на розв'язання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин, і запобігання виникненню  колективних  трудових  спорів (конфліктів).

З метою запобігання виникненню КТС(К) та стабілізації стану соціально-трудових відносин (далі – СТВ) Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 37 конфліктних ситуацій, на виробничому рівні, на 37 підприємствах.

Із загальної кількості розбіжностей (39), що зумовили ускладнення стану СТВ на підприємствах області, 59% стосувались невиконання вимог законодавства про працю, 36% – встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту, 5% – виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень. 

Відділенням проводяться заходи щодо підвищення рівня правової культури, а також взаємодії і обміну інформацією про стан СТВ у трудових колективах області, з метою своєчасного реагування на соціальні загострення. Для реалізації цих завдань Відділенням було підписано 12 угод про співпрацю, якими визначено основні напрями спільної діяльності.

В межах такої співпраці фахівці Відділення періодично проводять або приймають участь у різноманітних правопросвітницьких заходах своїх соціальних партнерів. Так, упродовж січня – жовтня 2023 року фахівцями Відділення було проведено 53 заходи.

Стан соціально-трудових відносин, виникнення конфліктних ситуацій та колективних трудових спорів (конфліктів), хід їх врегулювання, 

забезпечення здійснення соціального діалогу

у Волинській області за січень – вересень 2023 року

Упродовж січня – вересня 2023 року Відділення сприяло вирішенню 6 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К) на виробничому рівні. Безпосередніми учасниками спорів стали 52 наймані працівники одного суб'єкта господарювання.

КТС (К) було зареєстровано на підприємстві виду економічної діяльності –

 оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

У зазначених спорах найманими працівниками висунуто 9 вимог щодо невиконання вимог законодавства про працю.

За сприяння НСПП упродовж звітного періоду вирішено та знято з реєстрації 4 КТС (К) та 5 вимог, що виникли у зв’язку з розбіжностями щодо невиконання норм законодавства про працю.

У звітному періоді проводилися примирні процедури по вирішенню КТС (К), а саме – 25 узгоджувальних зустрічей.

За результатами моніторингу стану виконання рішень примирних органів та ухилення від участі у примирних процедурах Відділенням не було зафіксовано з боку роботодавців порушення ст. 13 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Відповідно до статті 15 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» Відділення у звітному періоді продовжувало реалізовувати заходи, спрямовані на розв'язання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин, і запобігання виникненню  колективних  трудових  спорів (конфліктів).

З метою запобігання виникненню КТС(К) та стабілізації стану соціально- трудових відносин (далі – СТВ) Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 35 конфліктних ситуацій, на виробничому рівні, на 35 підприємствах.

Із загальної кількості розбіжностей (37), що зумовили ускладнення стану СТВ на підприємствах області, 56,8% стосувались невиконання вимог законодавства про працю, 37,8% – встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту, 5,4% – виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень. 

Відділенням проводяться заходи щодо підвищення рівня правової культури, а також взаємодії і обміну інформацією про стан СТВ у трудових колективах області, з метою своєчасного реагування на соціальні загострення. Для реалізації цих завдань Відділенням було підписано 12 угод про співпрацю, якими визначено основні напрями спільної діяльності.

В межах такої співпраці фахівці Відділення періодично проводять або приймають участь у різноманітних правопросвітницьких заходах своїх соціальних партнерів. Так, упродовж січня – вересня 2023 року фахівцями Відділення було проведено 46 заходів.


Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у серпні 2023 року


Упродовж серпня 2023 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану  соціально-трудових відносин (далі – СТВ) упродовж серпня Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 11 конфліктних ситуацій на виробничому рівні.

За результатами моніторингу стану СТВ, здійсненого Відділенням, у звітному періоді взято на облік конфліктні ситуації з розбіжністю між сторонами соціально-трудових відносин щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту

Упродовж звітного періоду знято з обліку конфліктні ситуації з розбіжностями між сторонами СТВ щодо невиконання вимог законодавства про працю (погашення заборгованості із виплати заробітної плати).

Працівниками відділення НСПП у Волинській області проведено узгоджувальні зустрічі зі сторонами СТВ підприємства та установи та з’ясовано, що завдяки вжитим заходам вдалось погасити заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам, яка стала причиною виникнення розбіжностей.

Стан соціально-трудових відносин у колективах стабільний.

Упродовж серпня з метою запобігання виникненню КТС (К) проведено 8 узгоджувальних зустрічей.

Відділенням у взаємодії з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, Федерацією профспілок області, обласним об’єднанням організацій роботодавців значна увага приділяється моніторингу стану соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах та організаціях області, що відзначаються підвищеним рівнем конфліктогенності, зокрема, з питань своєчасної виплати заробітної плати працівникам.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють 6 інформаційно-консультаційних центрів НСПП.

 


Співпрацюємо з інформаційно-консультаційним центром

15 серпня в.о. начальника відділення НСПП у Волинській області Валентиною Овчарук проведено робочу зустріч із завідувачем інформаційно-консультаційного центру НСПП у м. Володимир, начальником відділу праці виконавчого комітету Володимирської міської ради Тетяною Ільницькою.

Під час зустрічі обговорено стан соціально-трудових відносин (СТВ) на підприємствах, в установах та організаціях територіальної громади.

Тетяна Ільницька поінформувала, що з метою оптимізації структури комунальних закладів відбувається реорганізація комунальної установи Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Володимирського району та комунального закладу «Зарічанська бібліотека Володимирської міської ради». Усі працівники закладів попереджені про вивільнення відповідно до законодавства, проте стан СТВ у трудових колективах ускладнений.

Валентина Овчарук наголосила на необхідності вирішення розбіжностей між сторонами СТВ виключно у рамках правового поля та надала роз'яснення щодо практичного застосування норм Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». 

Насамкінець зустрічі сторони домовились про подальшу співпрацю та оперативний обмін інформацією про стан СТВ у трудових колективах міста. 

Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у липні 2023 року

Упродовж липня 2023 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану  соціально-трудових відносин (далі – СТВ) упродовж липня Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 10 конфліктних ситуацій на виробничому рівні.

За результатами моніторингу стану СТВ, здійсненого Відділенням, у звітному періоді взято на облік конфліктні ситуації з розбіжностями між сторонами СТВ щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту.

Упродовж звітного періоду знято з обліку конфліктні ситуації з розбіжностями між сторонами СТВ щодо невиконання вимог законодавства про працю (погашення заборгованості із виплати заробітної плати).

Працівниками відділення НСПП у Волинській області проведено узгоджувальні зустрічі зі сторонами СТВ підприємства та установи та з’ясовано, що завдяки вжитим заходам вдалось погасити заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам, яка стала причиною виникнення розбіжностей.

Стан соціально-трудових відносин у колективах стабільний.

Упродовж липня з метою запобігання виникненню КТС (К) Відділенням проведено 9 узгоджувальних зустрічей.

Відділенням у взаємодії з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, Федерацією профспілок області, обласним об’єднанням організацій роботодавців значна увага приділяється моніторингу стану соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах та організаціях області, що відзначаються підвищеним рівнем конфліктогенності, зокрема, з питань своєчасної виплати заробітної плати працівникам.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють 6 інформаційно-консультаційних центрів НСПП.


Інформація про результати діяльності

відділення Національної служби посередництва і примирення

 у Волинській області за перше півріччя 2023 року  

Упродовж першого півріччя 2023 року відділення НСПП у Волинській області (далі – Відділення) реалізовувало завдання і функції, визначені законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні», нормативно-правовими актами Національної служби посередництва і примирення.

Діяльність Відділення була спрямована на результативне сприяння поліпшенню соціально-трудових відносин, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), їх своєчасне вирішення, здійснення посередництва між найманими працівниками та роботодавцями при вирішенні таких спорів (конфліктів), прогнозування розвитку соціально-трудових відносин з метою результативного реагування всіх зацікавлених органів, установ, організацій на ймовірне ускладнення чи загострення відносин між сторонами соціально-трудових відносин.

Відділення здійснює заходи щодо вирішення 6 колективних трудових спорів (конфліктів) з вимогами найманих працівників щодо невиконання норм законодавства про працю. Вирішено та знято з реєстрації 4 колективні трудові спори (конфлікти) та 5 вимог щодо невиконання норм законодавства про працю.

Упродовж січня – червня 2023 року Відділення продовжувало приділяти значну увагу відстеженню ситуації у трудових колективах бюджетної галузі, зокрема, у закладах освіти та охорони здоров´я.

У звітному періоді на облік Відділення було взято 4 конфліктні ситуації з розбіжністю щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту та 3 конфліктні ситуації з розбіжністю щодо невиконання вимог законодавства про працю.

Упродовж першого півріччя 2023 року Відділення здійснювало комплекс заходів, спрямованих на вирішення конфліктних ситуацій, розв’язання розбіжностей між сторонами СТВ на доконфліктній стадії, тим самим запобігати виникненню нових колективних трудових спорів (конфліктів).

За цей період Відділення сприяло врегулюванню 29 розбіжностей, які були зафіксовані на 27 підприємствах області (27 конфліктних ситуаціях).

За звітний період взято на облік 25 конфліктних ситуацій на 25 підприємствах області.

За результатами проведених заходів щодо ЗКТС (К), упродовж звітного періоду врегульовано та знято з обліку 20 конфліктних ситуацій та 22 розбіжності.

Завдяки превентивним заходам Відділення жодна конфліктна ситуація не стала предметом виникнення КТС (К).

У рамках здійснення Відділенням заходів із запобігання виникненню КТС (К) протягом першого півріччя 2023 року проведено 61 узгоджувальну зустріч.

Упродовж першого півріччя 2023 року Відділення сприяло вирішенню 6 КТС(К) на виробничому рівні.

У січні – червні 2023 року за сприяння НСПП знято з реєстрації 4 КТС(К) та вирішено 5 вимог висунутих найманими працівниками.

У звітному періоді проводилися примирні процедури по вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів), а саме – 21 узгоджувальна зустріч.

Упродовж першого півріччя 2023 року у Волинській області страйків, колективних припинень роботи, акцій соціального протесту, пов’язаних із ускладненням стану соціально-трудових відносин  зафіксовано не було.


Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у червні 2023 року

Упродовж червня 2023 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

У звітному періоді Відділення сприяло вирішенню трьох колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К)

За цей період вирішено і знято з реєстрації один КТС (К) та дві вимоги найманих працівників.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану  соціально-трудових відносин (далі – СТВ) упродовж червня Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 12 конфліктних ситуацій на виробничому рівні.

Упродовж червня Відділенням проведено 12 узгоджувальних зустрічей.

Відділенням у взаємодії з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, Федерацією профспілок області, обласним об’єднанням організацій роботодавців значна увага приділяється моніторингу стану соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах та організаціях області, що відзначаються підвищеним рівнем конфліктогенності, зокрема, з питань своєчасної виплати заробітної плати працівникам.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють 6 інформаційно-консультаційних центрів НСПП.

Співпраця з інформаційно-консультаційним центром

 19 червня в.о. начальника відділення НСПП у Волинській області Валентиною Овчарук проведено робочу зустріч із завідувачем інформаційно-консультаційного центру НСПП у м. Ковель, завідувачем сектору з питань праці управління економічного розвитку та торгівлі Ковельської міської ради Ліліаною Герасимчук.

Під час зустрічі обговорено питання діяльності навчальних закладів у місті.  У двох закладах освіти спостерігається напружена ситуація, у зв’язку з рішенням Ковельської міської ради № 35/81 «Про реорганізацію шляхом злиття юридичних осіб публічного права – закладу загальної середньої освіти "Ліцей № 5 м. Ковеля" та закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 8 м. Ковеля», яким вирішено утворити єдиний комунальний заклад.

Валентина Овчарук зазначила, що фахівцями відділення проводиться моніторинг стану соціально-трудових відносин у цих навчальних закладах. Зокрема, відбулись узгоджувальні зустрічі із сторонами соціально-трудових відносин закладів. У трудових колективах, у зв’язку з побоюваннями працівників втратити роботу, а також через вірогідне погіршення умов праці, виникла соціальна напруга. Враховуючи зазначене, з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та врегулювання розбіжностей конфліктні ситуації взято на облік відділення.

За результатами робочої зустрічі досягнуто домовленостей щодо подальшої співпраці, спрямованої на розвиток соціального діалогу та своєчасне врегулювання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин у рамках правового поля.


Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у травні 2023 року


Упродовж травня 2023 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

Упродовж звітного періоду Відділення сприяло вирішенню 3-х колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К). Основні вимоги найманих працівників у спорах стосуються невиконання вимог законодавства про працю.

Фахівцями Відділення проведено три узгоджувальні зустрічі зі сторонами КТС (К), під час яких обговорено стан соціально-трудових відносин у колективі підприємства, хід вирішення вимог найманих працівників КТС (К), заслухано рекомендації та пропозиції фахівців Відділення. Сторони домовились щодо подальшої взаємодії з метою пошуку шляхів вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) на підприємстві.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану  соціально-трудових відносин (далі – СТВ) упродовж травня Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 12 конфліктних ситуацій на виробничому рівні.

Упродовж травня з метою запобігання виникненню КТС (К) Відділенням проведено 10 узгоджувальних зустрічей.

Відділенням у взаємодії з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, Федерацією профспілок області, обласним об’єднанням організацій роботодавців значна увага приділяється моніторингу стану соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах та організаціях області, що відзначаються підвищеним рівнем конфліктогенності, зокрема, з питань своєчасної виплати заробітної плати працівникам.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють 6 інформаційно-консультаційних центрів НСПП.

 


Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у квітні 2023 року

Упродовж квітня 2023 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

Відділення сприяло вирішенню трьох колективних трудових спорів (конфліктів) Основні вимоги найманих працівників у спорах стосуються невиконання вимог законодавства про працю.

Фахівцями Відділення проведено три узгоджувальні зустрічі зі сторонами КТС (К), у ході яких обговорено питання щодо шляхів вирішення КТС (К), заслухано рекомендації та пропозиції фахівців Відділення.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану  соціально-трудових відносин (далі – СТВ) упродовж квітня Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 13 конфліктних ситуацій на виробничому рівні.

У рамках здійснення заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) у квітні фахівцями відділення НСПП у Волинській області проведено низку узгоджувальних зустрічей зі сторонами соціально-трудових відносин підприємств, конфліктні ситуації на яких перебувають на обліку відділення.

Упродовж квітня з метою запобігання виникненню КТС (К) Відділенням проведено 11 узгоджувальних зустрічей.

Відділенням у взаємодії з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, Федерацією профспілок області, обласним об’єднанням організацій роботодавців значна увага приділяється моніторингу стану соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах та організаціях області, що відзначаються підвищеним рівнем конфліктогенності, зокрема, з питань своєчасної виплати заробітної плати працівникам.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють 6 інформаційно-консультаційних центрів НСПП.

Моніторинг стану соціально-трудових відносин у закладах освіти та охорони здоров’я області

11 та 12 квітня у рамках моніторингу стану соціально-трудових відносин у закладах освіти та охорони здоров’я області відбулися робочі зустрічі фахівців відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області з представниками сторін соціально-трудових відносин державного навчального закладу «Нововолинський центр професійно-технічної освіти» та комунального підприємства «Ковельська поліклініка Волинської обласної ради».

Представники закладів поінформували, що Волинською обласною радою прийняті рішення № 20/19 «Про реорганізацію закладу професійно-технічної освіти» та № 20/20 «Про реорганізацію комунального підприємства “Ковельська поліклініка Волинської обласної ради”». Так, вирішено утворити комунальний заклад, а поліклініку приєднати до комунального підприємства «Волинська обласна лікарня “Хоспісˮ м. Ковель» Волинської обласної ради. Усі працівники закладів попереджені про вивільнення відповідно до законодавства. За інформацією представників закладів у трудових колективах зберігається соціальне напруження.

Представникам сторін соціально-трудових надано роз'яснення щодо практичного застосування положень Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

За результатами робочих зустрічей, з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), прийнято рішення ро взяття на облік відділення конфліктних ситуацій у навчальному та лікувальному закладах. Фахівці відділення й надалі здійснюватимуть моніторинг стану соціально-трудових відносин у зазначених закладах.  

Інформація 

про результати діяльності за перший квартал 2023 року

Упродовж першого кварталу 2023 року відділення НСПП у Волинській області (далі – Відділення) реалізовувало завдання і функції, визначені законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні», нормативно-правовими актами Національної служби посередництва і примирення.

Діяльність Відділення була спрямована на результативне сприяння поліпшенню соціально-трудових відносин, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), їх своєчасне вирішення, здійснення посередництва між найманими працівниками та роботодавцями при вирішенні таких спорів (конфліктів), прогнозування розвитку соціально-трудових відносин з метою результативного реагування всіх зацікавлених органів, установ, організацій на ймовірне ускладнення чи загострення відносин між сторонами соціально-трудових відносин.

За цей період Відділення сприяло врегулюванню 19 розбіжностей, які були зафіксовані на 17 підприємствах області.

За звітний період взято на облік 15 конфліктних ситуацій на 15 підприємствах області.

За результатами проведених заходів щодо ЗКТС (К), упродовж звітного періоду було попереджено виникнення 7 колективних трудових спорів (конфліктів) (на 7 підприємствах області), знято з обліку 9 розбіжностей.

Із загальної кількості розбіжностей (19), що зумовили ускладнення стану СТВ на підприємствах області, 68,4% стосувались невиконання вимог законодавства про працю, 21,1% – встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту, 10,5% – виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень.

У рамках здійснення Відділенням заходів із запобігання виникненню КТС (К) протягом першого кварталу 2023 року проведено 28 зустрічей.

Протягом першого кварталу 2023 року до Відділення надійшло 37 звернень від фізичних та юридичних осіб, в яких було порушено 39 питань.

Упродовж першого кварталу 2023 року Відділення сприяло вирішенню 6 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(К).

З 6 колективних трудових спорів (конфліктів), які перебували у звітному періоді на обліку Відділення, 3 колективні трудові спори (конфлікти) знято з реєстрації НСПП (50% від загальної кількості спорів), 3 спориперебувають у стадії вирішення (50%).

За звітний період з реєстрації НСПП було знято 3 колективні трудові спори (конфлікти) у зв’язку з вирішенням.

За цей період Відділенням проведено 14 узгоджувальних зустрічей, спрямованих на сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів).

Упродовж першого кварталу 2023 року у Волинській області страйків, колективних припинень роботи, акцій соціального протесту, пов’язаних із ускладненням стану соціально-трудових відносин,  зафіксовано не було.

Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у березні 2023 року 

Упродовж березня 2023 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

В березні місяці Відділення сприяло вирішенню 6 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), зареєстрованих на виробничому рівні, у яких взяли участь 52 працівники одного суб'єкта господарювання.

У зазначених КТС (К) найманими працівниками було висунуто 9 вимог щодо невиконання норм законодавства про працю.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану соціально-трудових відносин (далі – СТВ) упродовж березня Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 14 конфліктних ситуацій на виробничому рівні.

Взято на облік з метою запобігання виникненню КТС (К) 7 конфліктних ситуацій.

Упродовж звітного періоду знято з обліку 4 конфліктні ситуації. З метою запобігання виникненню КТС (К) Відділенням проведено 14 узгоджувальних зустрічей.

Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють 6 інформаційно-консультаційних центрів НСПП.


З березня 1998 р. Верховною Радою України був прийнятий Закон України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)". Закон визначає правові і організаційні засади функціонування системи заходів по вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів) і спрямований на здійснення взаємодії сторін соціально-трудових відносин у процесі врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів), що виникли між ними.

У листопаді 1998 року, відповідно до статті 15 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" Президентом України, було утворено Національну службу посередництва і примирення.

З 1999 року Волинська область входила до складу Західного регіонального відділення НСПП, а з січня 2001 року розпочало функціонування відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській  області (далі – Відділення).

У Відділенні працюють 4 штатних працівники. Допомагають роботі Відділення 6 трудових арбітрів і 7 незалежних посередників. Разом з цим, допомагають службі 6 завідувачів інформаційно-консультаційними центрами.

У господарському комплексі Волинської області аграрна галузь займає провідне місце, промисловість є його важливою складовою. Економічний потенціал області формують підприємства таких галузей промисловості: харчової, машинобудівної, деревообробної та виробництва паперу, виробництва гумових та пластмасових виробів, виробництва меблів, металургійного виробництва, текстильного виробництва та виробництва одягу, добувної і хімічної галузей.

Промисловим підприємствам, організаціям, установам Волинської області притаманні певні проблеми соціально-трудового характеру, що призводять до збільшення соціальної напруги у колективах підприємств, установ, організацій області та спричиняють виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(К)).

Основними причинами виникнення розбіжностей між найманими працівниками та керівниками підприємств є проблеми з оплатою праці (заборгованість із виплати заробітної плати, несвоєчасна її виплата, низький рівень заробітної плати тощо), забезпеченням кращих умов праці, укладенням колективних договорів та виконанням їх окремих пунктів, наданням соціальних гарантій у повному обсязі, передбаченому законодавством про працю.

Практика роботи Відділення дозволяє у багатьох випадках своєчасно стабілізувати стан соціально-трудових відносин (далі – СТВ), мінімізувати економічні та матеріальні втрати у трудових колективах, попередити проведення страйків, протизаконні припинення роботи, що пов’язані із втратами робочого часу тощо.

Так, загалом упродовж 25 років діяльності Відділення сприяло вирішенню  116 КТС(К), з яких вирішено та знято з реєстрації 110 (95% від загальної кількості зареєстрованих спорів) та 271 вимог, висунутих найманими працівниками, профспілками у колективних трудових спорах з питань, визначених статтею 2 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", з яких вирішено 262 вимога (97% від загальної кількості зареєстрованих вимог).  Безпосередніми учасниками яких стали майже 16 тис працівників.

Із загальної кількості вимог (271):

14 вимог стосувалися встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту;

2 вимоги  – укладення або зміни колективного договору, угоди;

38 вимог – виконання колективного договору, угоди;

217 вимог – невиконання вимог законодавства про працю.

 Загалом упродовж 25 років в результаті заходів, здійснених Відділенням у ході сприяння вирішенню колективних трудових спорів погашено заборгованість із виплати заробітної плати в сумі понад 9,5 млн грн.

З метою запобігання виникненню КТС(К) Відділення здійснювало заходи, спрямовані на врегулювання 916 розбіжностей між сторонами СТВ у 735 конфліктних ситуаціях на 740 підприємствах. За сприяння Відділення врегульовано 729 конфліктних ситуацій або 99,2% від загальної кількості, та усунуто 909 розбіжностей між сторонами СТВ на 734 підприємствах.

Із загальної кількості розбіжностей (916), що зумовили ускладнення стану СТВ на підприємствах області, стосувались:

52- встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту;

23– укладення або зміни колективного договору, угоди;

31 – виконання колективного договору, угоди;

810 – невиконання вимог законодавства про працю.

 В результаті запобігання виникненню КТС (К) погашено заборгованості із виплати заробітної плати на суму 311,5 млн грн, що стала основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами СТВ. 

Завдяки превентивним заходам Відділення лише 13 конфліктних ситуацій  стали предметом виникнення КТС(К).

За цей час Відділенням було проведено 1536 примирних процедур, спрямованих на сприяння вирішенню КТС та запобігання їх виникненню, зокрема, 1327 узгоджувальних зустрічей, 196 засідань примирних комісій та 13 засідань трудових арбітражів.

Упродовж 1998- 2022 та 2 місяців 2023 року Відділення сприяло зменшенню рівня соціального напруження та пошуку взаємоприйнятних рішень між сторонами конфліктів при проведенні найманими працівниками 31 страйку, колективних припинень роботи, у яких взяли участь понад 8,4 тис. найманих працівників.

У 2005 році страйків та колективних припинень відбулось найбільше – 6, у 2003-2004 роках –  по 4, 2008, 2009 – по 3. Далі прослідковується тенденція до зменшення кількості випадків застосування працівниками таких засобів вирішення конфліктів у сфері праці.

За цей період понад 25 тис. найманих працівників провели 141 акцію соціального протесту.

Значним сплеском соціальної напруги відзначилися 2015 рік, коли було проведено 21 АСП, 2018 – 15 АСП, 2016 – 14 АСП, 2005 рік проведено 12 АСП, 2009 рік – 11 АСП, 2011 рік  9 АСП. 

Основними причинами проведення акцій соціального протесту стали заборгованість із заробітної плати, несвоєчасна виплати поточної заробітної плати, забезпечення продуктивної зайнятості. 

 


Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у лютому 2023 року

Упродовж лютого 2023 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

В лютому Відділення сприяло вирішенню 6 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), зареєстрованих на виробничому рівні, у яких взяли участь 52 працівники одного суб'єкта господарювання.

У зазначених КТС (К) найманими працівниками було висунуто 9 вимог щодо невиконання норм законодавства про працю.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану  соціально-трудових відносин (далі – СТВ) упродовж лютого Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 8 конфліктних ситуацій на виробничому рівні.

Упродовж лютого з метою запобігання виникненню КТС (К) Відділенням проведено 8 узгоджувальних зустрічей.

Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють 6 інформаційно-консультаційних центрів НСПП.

Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у січні 2023 року

Упродовж січня 2023 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

Упродовж січня Відділення сприяло вирішенню 6 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), зареєстрованих на виробничому рівні, у яких взяли участь 52 працівники одного суб'єкта господарювання.

У зазначених КТС (К) найманими працівниками було висунуто 9 вимог щодо невиконання норм законодавства про працю.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану  соціально-трудових відносин (далі – СТВ) упродовж січня Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 6 конфліктних ситуацій на виробничому рівні.

У звітному періоді взято на облік з метою запобігання виникненню КТС (К) 4 конфліктні ситуації.

Упродовж звітного періоду знято з обліку конфліктну ситуацію з розбіжностями між сторонами СТВ щодо невиконання вимог законодавства про працю на комунальному некомерційному підприємстві.

Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють 6 інформаційно-консультаційних центрів НСПП. 

Інформація про результати діяльності 

відділення НСПП у Волинській області

за 2022 рік 

Упродовж 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (далі – Відділення) була спрямована на виконання завдань, визначених законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні» та нормативно-правовими актами НСПП.

Упродовж 2022 року Відділення сприяло вирішенню 17 КТС (К) на виробничому рівні, учасниками яких стали 113 працівників 4 підприємств.

Загалом у зазначених 17 спорах найманими працівниками було висунуто 32 вимоги щодо невиконання вимог законодавства про працю.

Із загальної кількості спорів (17), вирішенню яких сприяло Відділення, упродовж січня–грудня 2022 року було зареєстровано 9 спорів (на виробничому рівні) та 15 вимог найманих працівників щодо невиконання норм законодавства про працю.

За цей період Відділенням проведено 83 примирні процедури спрямовані на сприяння вирішенню КТС (К), зокрема, 65 узгоджувальних зустрічей та 18 засідань примирних комісій.

За сприяння Відділення у ході проведення примирних процедур було вирішено та знято з реєстрації 11 спорів на виробничому рівні та 23 вимоги найманих працівників щодо невиконання вимог законодавства про працю.

Наразі, Відділення продовжує вживати заходи, спрямовані на сприяння вирішенню 6 КТС(К) виробничого рівня.

Упродовж 2022 року Відділення сприяло врегулюванню 44 розбіжностей, які були зафіксовані на 41 підприємстві області.

За період з початку року Відділенням взято на облік 37 конфліктних ситуацій на 37 підприємствах області.

За результатами проведених заходів щодо ЗКТС (К), упродовж звітного періоду, було попереджено виникнення 39 колективних трудових спорів (конфліктів) (на 39 підприємствах області), знято з обліку 41 розбіжність.

Із загальної кількості розбіжностей (44), що зумовили ускладнення стану СТВ на підприємствах області, 84,1% стосувались невиконання вимог законодавства про працю, 9,1% – встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту, 6,8% – виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень.

В результаті запобігання виникненню КТС (К) погашено заборгованості із виплати заробітної плати на суму 20,0 млн грн, 84,7% від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами СТВ. Перебуває в стадії вирішення питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати в сумі 3,6 млн грн.

У рамках здійснення Відділенням заходів із запобігання виникненню КТС (К) протягом 2022 року проведено 104 таких зустрічі.

Також упродовж 2022 року Відділенням взято участь у двох засіданнях обласної, міської комісій з питань забезпечення своєчасності повноти сплати податків та погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, інших соціальних виплат. На засіданнях було заслухано 9 керівників підприємств, установ та організацій області, а загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати на зазначених підприємствах склала 25,6 млн грн.

До розгляду спірних питань, пов’язаних із загостренням соціально-трудових відносин на місцях та проведенням спільних заходів щодо запобігання виникненню КТС (К), Відділенням систематично залучались завідувачі інформаційно-консультаційних центрів НСПП, які діють в області, трудові арбітри та незалежні посередники НСПП.

Загалом станом на 01.01.2023 в області діють 6 інформаційно-консультаційних центрів НСПП, на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, які мають достатній досвід роботи, знання та практичні навички у сфері вирішення соціально-трудових конфліктів та в змозі забезпечити виконання завдань та функцій, що стоять перед працівниками позаштатних інституцій НСПП.

Відділенням було підписано ряд угод про співпрацю, якими визначено основні напрямки спільної діяльності. Зокрема, підписано угоди з Волинським обласним об’єднанням організацій роботодавців, Федерацією профспілок Волинської області, Департаментом соціального захисту населення Волинської облдержадміністрації, Волинським обласним центром зайнятості, Регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Асоціацією органів місцевого самоврядування Волинської області «Волинська економічна ліга». В межах такої співпраці фахівці Відділення періодично проводять або приймають участь у різноманітних правоосвітницьких заходах своїх соціальних партнерів, де мають можливість надати методично-інформаційні матеріали для сторін СТВ. Так, упродовж 2022 року фахівцями Відділення було проведено семінари та «круглий стіл», взято участь у 11 заходах.

Впродовж звітного періоду було проведено 65 узгоджувальних зустрічей зі сторонами КТС (К), 104 – зі сторонами СТВ підприємств, де здійснюються заходи з метою запобігання виникненню КТС(К).

У 2022 році Відділення здійснювало систематичне інформування громадськості про свою діяльність. Зокрема, шляхом висвітлення на сайтах НСПП, Відділення, соціальних партнерів.

На сайті НСПП у рубриках «Новини», «Актуальні питання», «Практика вирішення КТС», «Запобігання виникненню КТС», «Репрезентативність сторін соціального діалогу» розміщено 49 інформаційних повідомлень Відділення.

Оперативно висвітлюється інформація про діяльність Відділення на офіційному сайті Відділення (https://nspp.volyn.net) та на сайтах сторін соціального діалогу. За звітний період розміщено 74 публікації.

З метою підвищення рівня правової культури сторін СТВ фахівцями Відділення прочитано чотири лекції.

Одним із напрямків роботи Відділення є організація роботи щодо своєчасного та об’єктивного розгляду звернень фізичних та юридичних осіб, представників об’єднань громадян без статусу юридичної особи, у задоволенні їх прав та інтересів. Протягом 2022 року до Відділення надійшло 145 звернень від фізичних та юридичних осіб, в яких було порушено 153 питання.

Відділенням відповідно до Закону України «Про соціальний діалог в Україні», Порядку оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців, затвердженого наказом Національної служби посередництва і примирення від 21.07.2011 №73, проведено 18 засідань Комісії з проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок і організацій роботодавців.

  Відділення і надалі, в межах своїх повноважень, сприятиме стабілізації стану СТВ на підприємствах, в установах, організаціях Волинської області та налагодженню соціального діалогу, надаватиме правову допомогу, в тому числі, щодо виконання положень законодавства про працю. 

Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у грудні 2022 року

Упродовж грудня 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

У цьому місяці Відділення сприяло вирішенню 6 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), зареєстрованих на виробничому рівні, у яких взяли участь 52 працівники одного суб'єкта господарювання.

У зазначених КТС (К) найманими працівниками було висунуто 9 вимог щодо невиконання норм законодавства про працю.

Проведено 6 узгоджувальних зустрічей.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану соціально-трудових відносин (далі – СТВ) упродовж грудня Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 5 конфліктних ситуацій на виробничому рівні.

За результатами моніторингу стану СТВ, здійсненого Відділенням, взято на облік конфліктну ситуацію  в закладі охорони здоров’я, де заборгованість із виплати заробітної плати станом на 01.12.2022 становила 3423,1 тис. грн. Причиною несвоєчасної виплати заробітної плати є недофінансування закладу Національною службою здоров'я України.

Фахівці Відділення поінформували про заходи, які вживаються з метою запобігання виникненню колективного трудового спору (конфлікту), та надали роз'яснення положень Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Знято з обліку 3 конфліктні ситуації з розбіжностями між сторонами СТВ щодо невиконання вимог законодавства про працю.

Упродовж грудня з метою запобігання виникненню КТС (К) Відділенням проведено 5 узгоджувальних зустрічей.

Відділенням у взаємодії з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, Федерацією профспілок області, обласним об’єднанням організацій роботодавців значна увага приділяється моніторингу стану соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах та організаціях області, що відзначаються підвищеним рівнем конфліктогенності.

Вимоги чинного законодавства, що регламентує трудові та соціально-економічні правовідносини, в тому числі положення Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», в цілому виконуються.

У грудні місяці проведено узгоджувальні зустрічі зі сторонами СТВ підприємств та закладів, що перебувають на обліку відділення, робочі зустрічі з представниками Волинського національного університету імені Лесі Українки, Федерації профспілок Волинської області, Головного управління статистики у Волинської області, взято участь у двох on-line конференціях НСПП, участь у спільному круглому столі  відділень НСПП в Черкаській, Кіровоградській та Волинській областях, участь в онлайн-семінарі на тему: «Превентивні заходи, спрямовані на зниження рівня соціального напруження під час проведення акцій соціального протесту та страйків». 

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють 6 інформаційно-консультаційних центрів НСПП.

Стан соціально – трудових відносин,

 результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у листопаді 2022 року

Упродовж листопада 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу.

 У своїй діяльності відділення НСПП взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, керівниками підприємств, установ, організацій області та представницькими органами найманих працівників.

Упродовж листопада Відділення сприяло вирішенню 6 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), зареєстрованих на виробничому рівні, у яких взяли участь 52 працівники одного суб'єкта господарювання.

У зазначених КТС (К) найманими працівниками було висунуто 9 вимог щодо невиконання норм законодавства про працю.

З метою запобігання виникненню КТС (К) та стабілізації стану  соціально-трудових відносин (далі – СТВ) упродовж листопада Відділенням здійснювались заходи, спрямовані на врегулювання 11 конфліктних ситуацій на виробничому рівні, з яких майже половина на державних підприємствах.

Продовжують підтверджуватись прогнозні висновки Відділення щодо ймовірності виникнення конфліктних ситуацій у бюджетній сфері, зокрема в закладах охорони здоров’я. У звітному періоді взято на облік з метою запобігання виникненню КТС (К) 2 конфліктні ситуації.

У листопаді 2022 року Відділенням було проведено 15 примирних процедур, спрямованих на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникнення. Загалом у результаті вирішення КТС (К) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на загальну суму 19,9 млн грн або 98,5% від загальної суми боргу, що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій.

Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють 6 інформаційно-консультаційних центрів НСПП.

Прогноз розвитку соціально – трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у Волинській області у першому півріччі 2023 року

Відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (далі – Відділення) в межах повноважень, визначених Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», здійснює прогнозування розвитку соціально-трудових відносин (далі – СТВ), виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К) на підставі результатів моніторингу стану СТВ у колективах суб'єктів господарювання, аналізу динаміки кількості КТС (К) та вимог, конфліктних ситуацій та розбіжностей, страйків та акцій соціального протесту (далі – АСП).

Унаслідок повномасштабної війни, розв’язаної російською федерацією, економіка України зазнала змін. Однак, після глибокого падіння на початку війни, економіка  країни пожвавлюється.

Економічна активність у ІІ, ІІІ кварталах 2022 року поволі відновлювалася завдяки звільненню українських земель, адаптації бізнесу до нових умов та роботі «зернового коридору». Як наслідок, за оцінками Мінекономіки, падіння ВВП за 9 місяців 2022 року оцінюється на рівні 30,0%.

Відновлення економіки стримують логістичні проблеми, особливо в металургії, руйнування потужностей та зниження реальних доходів населення.

Головними ризиками для відновлення, як і раніше, залишаються бойові дії та загроза подальшої ескалації конфлікту. Додаткові складнощі будуть пов'язані з критичною ситуацією в енергетиці, яка може призвести до зупинок великих підприємств, що вкрай негативно вплине на ВВП та наповнення держбюджету.

Національний банк України прогнозує, що безробіття цього року сягне майже 30%. Номінальні зарплати в цьому році знизяться на 12-13%, а в реальному вимірі (тобто з вирахуванням інфляції) – на чверть, зважаючи на зниження фінансової стійкості підприємств та значну конкуренцію між претендентами на роботу. Через збереження дефіциту кваліфікованої робочої сили в окремих секторах та значні диспропорції на ринку праці номінальні зарплати наступного року зростуть майже на третину та перевищать довоєнний рівень, а в 2024 році – ще на 28%. Однак, підвищення зарплат у реальному вимірі буде досить повільним, зважаючи на високу інфляцію та нижчу за довоєнну продуктивність.

Через обмеження в зборі статистичних даних під час війни точні дані про економічну активність практично відсутні.

Висновки постійного моніторингу, аналізу та вивчення стану СТВ на конфліктогенних підприємствах області дають підстави вважати, що збереження соціальної напруги, з високою ймовірністю, у першому півріччі 2023 року буде спостерігатись на підприємствах вугільної галузі, а також в установах та організаціях бюджетної сфери.

Аналіз економічно-фінансових показників діяльності вугільних підприємств області свідчить про фінансові складнощі, які безпосередньо впливають на показники соціальних стандартів, в тому числі рівень оплати праці та строки її виплати.

 З десяти шахт на Волині зараз працюють лише дві, ще одна – на стадії ліквідації. Показники діяльності ДП «Волиньвугілля» щороку лише погіршуються.  Зокрема, фактичний видобуток вугілля зменшився майже вдвічі, на чверть скоротилась середньооблікова чисельність працівників. Через брак обігових коштів зношеність шахтного обладнання підприємства сягає майже 80 відсотків.     

Разом з тим, шахти «Бужанська» та № 9 «Нововолинська», що видобувають енергетичне вугілля, мають виробничу потужність – 380 тис. т вугілля в рік. Промислові запаси вугілля становлять 5,8 млн т, що має забезпечити роботою підприємство на 15 років.

Державне підприємство Шахта №9 «Нововолинська» згідно з планом Міністерства енергетики України повністю припинить свою діяльність з січня 2023 року. Роботи з припинення діяльності шахти здійснюються відповідно до графіку її закриття.

30 серпня Кабінет Міністрів України вніс зміни до порядку використання державних коштів для утримання незавершеного будівництва шахти №10 «Нововолинська». Про це йдеться у постанові Кабміну від 30.08.2022 № 968. Держкошти спрямували не тільки на утримання шахти, оплату електроенергії та заробітної плати, а й на послуги з розроблення техніко-економічного обґрунтування недоцільності добудови шахти № 10 «Нововолинська».

Довідково: шахту будують ще з 1989 року. Її запаси вугілля оцінюються в 37 мільйонів тонн. Копальня розрахована на 40 років експлуатації. Ступінь готовності шахти – 85%.

При кошторисній вартості будівництва у майже 4,5 млрд грн, у добудову шахти залишилося інвестувати менш як 600 мільйонів.

Після того, як у 2019 році було прийняте рішення про припинення будівництва шахти № 10 «Нововолинська», кошти виділяють тільки на підтримку роботи копальні в безаварійному стані. Це близько 70 мільйонів на рік.        Введення в експлуатацію копальні забезпечило б створення 1500 нових робочих місць, а видобуток вугілля склав би близько 900 тисяч тонн в рік.

У цілому на діяльність підприємств галузі у прогнозованому періоді впливатимуть такі негативні чинники як:

невикористання інноваційних технологій до видобутку вугілля;

значні витрати на виробництво вугільної продукції, що не покриваються надходженням коштів від її реалізації;

зниження обсягів видобутку вугілля, недостатня державна підтримка діючих підприємств з видобутку вугілля, проблеми зі збутом продукції;

значні суми кредиторської заборгованості;

невизначеність щодо майбутньої перспективи роботи шахт та ін.

Всі перелічені вище чинники (наслідком яких є заборгованість із виплати заробітної плати та незадовільний її розмір) впливатимуть на соціально-економічний стан підприємств вугільної галузі й погіршуватимуть стан соціально-трудових відносин у першому півріччі 2023 року.

Аналіз стану СТВ на підприємствах, в установах та організаціях бюджетної сфери (освіти, охорони здоров’я) засвідчив наявність проблемних питань пов’язаних з недостатнім обсягом бюджетного фінансування, що призводило до утворення та зростання заборгованості із виплати заробітної плати, порушення термінів виплати поточної заробітної плати.

Попри війну в Україні продовжується розпочата ще 2017 році медична реформа, зокрема, настала черга її інфраструктурного етапу. 19 липня набув чинності Закон № 2347-IX, який передбачає об’єднання мережі закладів охорони здоров’я в кожній області в госпітальний округ, який своєю чергою буде поділений на кластери.

На Волині до спроможної мережі потрапить 14 лікарень. З них надкластерними будуть два медичні заклади, чотири лікарні стануть кластерними та вісім – загальними. Тож наразі стоїть завдання визначити пріоритети та напрямки розвитку медзакладів.

За повідомленням обласного управління охорони здоров’я фінансування галузі у наступному році планується на рівні 2022 року. Збільшення видатків на рівні менше 3 % передбачено лише на енергоносії з причин їх здорожчання. Триватиме оптимізація мережі медичних установ шляхом об’єднання, реорганізації та зміни джерел фінансування.

Серед чинників, що, ймовірно, ускладнюватимуть стан СТВ у трудових колективах закладів охорони здоров'я, залишаться:

недостатнє фінансування галузі з державного та місцевого бюджетів;

незабезпечення в повній мірі законодавчо закріплених соціальних гарантій;

практика працевлаштування, переведення та робота працівників в режимі неповної зайнятості, скорочення найманих працівників;

порушення прав медичних працівників на своєчасну виплату заробітної плати.

У І півріччі 2023 року найактуальнішими залишаться вимоги медичних працівників:

забезпечити своєчасну виплату заробітної плати;

забезпечити виконання Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» – фінансування програми медичних гарантій на рівні не менше 5% ВВП;

збільшити тарифи на оплату медичних послуг із визначенням компонента на оплату праці персоналу.

Не виключається ймовірність ускладнення стану СТВ у трудових колективах закладів освіти у першому півріччі 2023 року.

За повідомленням обласного управління освіти і науки, освіта входить у наступний рік з острахом. З області знято 700 мільйонів освітньої субвенції, держава планує також нівелювати 30% надбавки за престижність професії. Оскільки в галузі відсутні перехідні залишки коштів, щоб безболісно пережити обмеження, оптимізація буде серйозною. Видатки на захищені статті сплановані у відповідності до урядових нормативних документів. Зокрема, в оплаті праці враховане зростання з січня наступного року мінімальної зарплатні і посадового окладу першого тарифного розряду. Передбачено кошти і на оздоровлення та харчування дітей пільгових категорій, а також академічні та соціальні стипендії. Найбільше зростання демонструють асигнування, які освітні комунальні заклади декларують на зміцнення матеріально-технічної бази та капітальні видатки. З наступного року відповідно до змін бюджетного законодавства профільна освіта перейде на фінансування громад. Триватиме процес укрупнення центрів професійно-технічної освіти, а також приєднання профільної школи.

Побоювання викликає централізація фінансування, вилучення залишків освітньої субвенції в громад, адже в попередні роки кошти освітньої субвенції розподілялися громадами самостійно, видатки планувалися в місцевому бюджеті, багато років поспіль органи місцевого самоврядування дофінансовували зарплати та надбавки освітянам.

Зараз вчителі працюють в надскладних умовах: скорочення фінансування, вимушений простій вчителів впливають на якість освітнього процесу та кадровий склад навчальних закладів. Діти повинні отримувати якісні освітні послуги, які повинні надаватись кваліфікованими фахівцями, а це неможливо без належного фінансування. Незадоволення батьків та дітей якістю освітніх послуг призводить до їх міграції – такі процеси негативно впливають на місцевий економічний розвиток.

Беручи до уваги наявність цілого комплексу соціально-економічних причин, які істотно поглиблюють військові дії на території України та знижують темпи погашення заборгованості із виплати заробітної платияк основного чинника ускладнення стану СТВ в трудових колективах, є підстави прогнозувати на підприємствах вугільної галузі та окремих закладах бюджетної сфери у першому півріччі 2023 року прояви ускладнення стану СТВ.

В розрізі адміністративно-територіальних одиниць ускладнення стану СТВ у першому півріччі 2023 року найбільш вірогідне погіршення соціального мікроклімату у трудових колективах Луцького (місто Луцьк) та Володимирського (місто Нововолинськ) районів. В цих районах зосереджена найбільша кількість підприємств та значні суми заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам.

Відділення, враховуючи прогнозні висновки у взаємодії з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, Федерацією профспілок Волинської області, Волинським обласним об’єднанням організацій роботодавців і надалі здійснюватиме заходи спрямовані на поліпшення соціально-трудових відносин, вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), своєчасне врегулювання конфліктних ситуацій між сторонами соціально-трудових відносин з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).

/Повний текст довідки про результати прогнозування наданий Голові НСПП, голові облдержадміністрації, керівникам обласних об’єднань профспілок і роботодавців/.


Інформація

про стан соціально-трудових відносин, виникнення та хід врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів)

у Волинській області у жовтні 2022 року

      Упродовж жовтня 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

        У своїй діяльності відділення НСПП взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, керівниками підприємств, установ, організацій області та представницькими органами найманих працівників.

      Протягом жовтня Відділення сприяло вирішенню 9 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), зареєстрованих на виробничому рівні, у яких взяли участь понад 70 працівників двох суб'єктів господарювання.

     У зазначених КТС (К) найманими працівниками було висунуто 15 вимоги щодо невиконання вимог законодавства про працю.

        У звітному періоді вирішено і знято з реєстрації 3 КТС (К) та 6 вимог найманих працівників щодо невиконання норм законодавства про працю.

      У зазначеному періоді Відділення здійснювало заходи по запобіганню виникнення КТС(К), спрямовані на врегулювання розбіжностей між сторонами СТВ у 14 конфліктних ситуаціях, учасниками яких стали 1,3 тис. найманих працівників. Завдяки превентивним заходам відділення НСПП врегульовано 5 конфліктних ситуацій.

    У жовтні 2022 року Відділенням було проведено 14 примирних процедур, спрямованих на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникнення.

      Загалом у результаті вирішення КТС (К) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на загальну суму 17,4 млн грн або 87,1% від загальної суми боргу, що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій.

 Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

    У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють інформаційно-консультаційні центри НСПП. 

ІНФОРМАЦІЯ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ


ЗА ДЕВ’ЯТЬ МІСЯЦІВ 2022 РОКУ

     Упродовж дев’яти місяців 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (далі – Відділення) була спрямована на виконання завдань, визначених законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні» та нормативно-правовими актами НСПП.

Протягом звітного періоду Відділенням проводилась робота по вирішенню 17 колективних трудових спорів (конфліктів) на виробничому  рівні.

В 17 КТС (К) найманими працівниками було висунуто 32 вимоги найманих працівників з питань  невиконання норм законодавства про працю.

У звітному періоді за сприяння НСПП знято з реєстрації 8 КТС(К) (47,1%) та вирішено 17 вимог (48,6% від загальної кількості вимог), висунутих найманими працівниками.

Таким чином, станом на 01.10.2022 на обліку Відділення залишилось 9 КТС (К), в яких в стадії вирішення перебуває 15 вимог, висунутих найманими працівниками.

КТС (К) зареєстровані на підприємствах окремих видів економічної діяльності, зокрема транспорту та торгівлі.

Упродовж дев’яти місяців 2022 року з метою проведення моніторингу стану вирішення вимог найманих працівників у КТС (К) та на виконання рішень примирних органів зі сторонами СТВ проведено 68 примирних процедур спрямованих на сприяння вирішенню КТС (К), зокрема, 50 узгоджувальних зустрічей та 18 засідань примирних комісій.

З метою запобігання виникненню КТС (К) Відділення здійснювало заходи, спрямовані на врегулювання 35 розбіжностей між сторонами СТВ по  34 конфліктних ситуаціях на 34 підприємствах, де зайнято 5,0 тис працівників.

Підвищеним рівнем конфліктогенності відзначались підприємства, установи та організації окремих видів економічної діяльності: охорона здоров’я та надання соціальної допомоги  та промисловості – по (7 конфліктних ситуацій), професійна, наукова та технічна діяльність (5), будівництво, транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність та освіта - (по 3),діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування -(2), оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів , тимчасове розміщування й організація харчування та операції з нерухомим майном (по 1).

Із загальної кількості розбіжностей (35), що зумовили ускладнення стану СТВ на підприємствах області, 85,7% стосувались невиконання вимог законодавства про працю, 11,4% – щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту, 2,9% – щодо виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень.

 

 

 

 

За результатами проведених заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) упродовж звітного періоду попереджено виникнення 24 колективних трудових спорів (конфліктів) на 24 підприємствах області, на яких існувала заборгованість із виплати заробітної плати в сумі 14,6 млн грн.

Упродовж дев’яти місяців 2022 року Відділенням організовано відповідну роботу щодо своєчасного та об'єктивного розгляду 112 звернень від фізичних та юридичних осіб, в яких було порушено 121 питання, зокрема, щодо:

процедури вступу у колективний трудовий спір, вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій – 23 (19,0% від загальної кількості);

укладання та виконання умов трудового договору, укладення та виконання колективного договору, угоди – 11 (9,1%);

виплати заборгованої заробітної плати – 20 (16,5%);

звільнення з роботи, порядку вивільнення працівників – 5 (4,1%);

інших питань – 62 (51,3%).

До розгляду спірних питань, пов’язаних із загостренням соціально-трудових відносин на місцях та проведенням спільних заходів щодо запобігання виникненню КТС (К), Відділенням систематично залучались завідувачі інформаційно-консультаційних центрів НСПП, які діють в області, трудові арбітри та незалежні посередники НСПП.

     


Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у вересні 2022 року


    Упродовж вересня 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу.

   У своїй діяльності відділення НСПП взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, керівниками підприємств, установ, організацій області та представницькими органами найманих працівників.

       Протягом вересня Відділення сприяло вирішенню 9 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), зареєстрованих на виробничому рівні, у яких взяли участь понад 70 працівників чотирьох суб'єктів господарювання. У зазначених КТС (К) найманими працівниками було висунуто 15 вимог щодо невиконання вимог законодавства про працю.

У зазначеному періоді Відділення здійснювало заходи по запобіганню виникнення КТС(К), спрямовані на врегулювання розбіжностей між сторонами СТВ по 14 конфліктних ситуаціях, учасниками яких стали 1,0 тис найманих працівників. Завдяки превентивним заходам відділення НСПП врегульовано 4 конфліктні ситуації.

  Продовжують підтверджуватись прогнозні висновки Відділення щодо ймовірності виникнення конфліктних ситуацій у бюджетній сфері, зокрема в закладах освіти та охорони здоров’я. У вересні взято на облік з метою запобігання виникненню КТС (К) 2 конфліктні ситуації в цих галузях.

  У вересні 2022 року Відділенням було проведено 23 примирні процедури, спрямовані на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникнення. Загалом у результаті вирішення КТС (К) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на загальну суму 14,6 млн грн або 77,8% від загальної суми боргу, що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій.

      Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

      У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють 6 інформаційно-консультаційних центрів НСПП. 

Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у Волинській області в серпні 2022 року

 Упродовж серпня 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

   У своїй діяльності відділення НСПП взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, керівниками підприємств, установ, організацій області та представницькими органами найманих працівників.

   Протягом серпня Відділення сприяло вирішенню 11 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), зареєстрованих на виробничому рівні, у яких взяли участь понад 100 працівників чотирьох суб'єктів господарювання. У зазначених КТС (К) найманими працівниками було висунуто 19 вимог щодо невиконання вимог законодавства про працю.

   У звітному періоді вирішено і знято з реєстрації 2 КТС (К) та 4 вимоги найманих працівників щодо невиконання  законодавства про працю.

  У зазначеному періоді Відділення здійснювало заходи по запобіганню виникнення КТС(К), спрямовані на врегулювання розбіжностей між сторонами СТВ у 11 конфліктних ситуаціях, учасниками яких стали 0,3 тис найманих працівників. Завдяки превентивним заходам відділення НСПП врегульовано 2 конфліктні ситуації.

У серпні 2022 року Відділенням було проведено 22 примирні процедури, спрямовані на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникнення. Загалом у результаті вирішення КТС (К) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на загальну суму 14,3 млн грн або 96,2% від загальної суми боргу, що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій.

Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють інформаційно-консультаційні центри НСПП.

Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій в липні 2022 року

Упродовж липня 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

У своїй діяльності відділення НСПП взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, керівниками підприємств, установ, організацій області та представницькими органами найманих працівників.

Протягом липня Відділення сприяло вирішенню 11 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), зареєстрованих на виробничому рівні, у яких взяли участь понад 100 працівників чотирьох суб'єктів господарювання. У зазначених КТС (К) найманими працівниками було висунуто 19 вимог щодо невиконання вимог законодавства про працю.

У звітному періоді зареєстровано 6 КТС (К) та 9 вимог найманих працівників щодо невиконання вимог законодавства про працю.

У зазначеному періоді Відділення здійснювало заходи по запобіганню виникнення КТС(К), спрямовані на врегулювання розбіжностей між сторонами СТВ у 11 конфліктних ситуаціях, учасниками яких стали 0,9 тис найманих працівників. Завдяки превентивним заходам відділення НСПП врегульовано 4 конфліктні ситуації.

У липні 2022 року Відділенням було проведено 22 примирні процедури, спрямовані на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникнення. Загалом у результаті вирішення КТС (К) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на загальну суму 14,2 млн грн або 96,27% від загальної суми боргу, що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій.

У звітному періоді спостерігалося ускладнення стану СТВ на окремих підприємствах Луцька, що призвело до виникнення конфліктних ситуацій. Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють інформаційно-консультаційні центри НСПП.


Інформація 

про результати діяльності за перше півріччя 2022 року

 Упродовж першого півріччя 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (далі – Відділення) була спрямована на виконання завдань, визначених законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні» та нормативно-правовими актами НСПП.

Протягом першого півріччя 2022 року Відділення сприяло вирішенню 11 КТС (К) (на виробничому рівні), учасниками яких стали 61 працівник 3 підприємств. У зазначених спорах найманими працівниками було висунуто 23 вимоги щодо невиконання вимог законодавства про працю.

КТС (К) зареєстровані на підприємствах окремих видів економічної діяльності, зокрема транспорту та торгівлі.

У звітному періоді було зареєстровано 3 спори (на виробничому рівні) та 6 вимог найманих працівників щодо невиконання вимог законодавства про працю.

За сприяння Відділення у ході проведення примирних процедур було вирішено та знято з реєстрації 6 КТС (К) та 13 вимог щодо невиконання вимог законодавства про працю.

Загалом, упродовж першого півріччя 2022 року Відділенням проведено 83 примирні процедури спрямованих на сприяння вирішенню КТС (К) та запобігання їх виникненню, зокрема, 77 узгоджувальних зустрічей та 6 засідань примирних комісій.

З метою запобігання виникненню КТС (К) Відділення здійснювало заходи, спрямовані на врегулювання 22 розбіжностей між сторонами СТВ по 22 конфліктних ситуаціях на 22 підприємствах, де зайнято 3856 працівників.

Підвищеним рівнем конфліктогенності відзначались підприємства, установи та організації окремих видів економічної діяльності: охорона здоров’я та надання соціальної допомоги – (6 конфліктних ситуацій), промисловість – (5), транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність, професійна, наукова та технічна діяльність, діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування та освіта – (по 2), оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів , тимчасове розміщування й організація харчування та операції з нерухомим майном –(по 1).

Із загальної кількості розбіжностей (22), що зумовили ускладнення стану СТВ на підприємствах області, 86,4% стосувались невиконання вимог законодавства про працю, 13,6% – встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту.

Завдяки заходам, вжитим Відділенням у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок та роботодавців, сторонами СТВ врегульовано 14 конфліктних ситуацій, або 63,6% від загальної кількості, та усунуто 14 розбіжностей між сторонами СТВ.

В результаті запобігання виникненню КТС (К) погашено заборгованості із виплати заробітної плати на суму 12,3 млн грн, 85,4% від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами СТВ.

Упродовж першого півріччя 2022 року Відділенням організовано відповідну роботу щодо своєчасного та об'єктивного розгляду 73 звернень громадян, листів юридичних осіб та представників об'єднань громадян без статусу юридичної особи, у яких було порушено 78 питань, зокрема, щодо: процедури вступу у колективний трудовий спір, вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій – 16 (20,5% від загальної кількості);

трудових відносин на місцях та проведенням спільних заходів щодо запобігання виникненню КТС (К), Відділенням систематично залучались завідувачі інформаційно-консультаційних центрів НСПП, які діють в області, трудові арбітри та незалежні посередник НСПП.

Упродовж першого півріччя 2022 року Відділенням відповідно до Закону України «Про соціальний діалог в Україні», Порядку оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців, затвердженого наказом Національної служби посередництва і примирення від 21.07.2011 №73, проведено 18 засідань Комісії з проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок і організацій роботодавців.

На підставі висновків Комісій, згідно з рішеннями Відділення на територіальному рівні підтвердили репрезентативність Федерація профспілок Волинської області, Волинська обласна організація профспілки працівників державних установ, Волинська обласна організація профспілки працівників культури України, Волинська обласна організація профспілки працівників соціальної сфери України, Волинська обласна організація профспілки працівників охорони здоров’я України, Волинська обласна організація профспілки працівників лісового господарства України, Волинська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України, Волинська обласна організація профспілки працівників агропромислового комплексу. Пройшли оцінку відповідності критеріям репрезентативності Волинська обласна організація профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення, Волинська територіальна організація профспілки працівників вугільної промисловості.



 

Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у Волинській області в червні 2022 року

Упродовж червня 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

У своїй діяльності відділення НСПП взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, керівниками підприємств, установ, організацій області та представницькими органами найманих працівників.

Протягом червня Відділення сприяло вирішенню 8 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), зареєстрованих на виробничому рівні, у яких взяли участь понад 60 працівників трьох суб'єктів господарювання. У зазначених КТС (К) найманими працівниками було висунуто 23 вимоги щодо невиконання вимог законодавства про працю.

У звітному періоді вирішено і знято з реєстрації З КТС (К) та 3 вимоги щодо невиконання норм законодавства про працю.

У зазначеному періоді Відділення здійснювало заходи по запобіганню виникнення КТС(К), спрямовані на врегулювання розбіжностей між сторонами СТВ по 22 конфліктних ситуаціях, учасниками яких стали 3,8 тис найманих працівників. Завдяки превентивним заходам відділення НСПП врегульовано 14 конфліктних ситуацій.

У червні 2022 року Відділенням було проведено 13 примирних процедур, спрямованих на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникнення. Загалом у результаті вирішення КТС (К) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на загальну суму 12,3 млн грн або 85,3% від загальної суми боргу, що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій.

У звітному періоді спостерігалося ускладнення стану СТВ на підприємствах Луцька та Луцького району, що призвело до виникнення конфліктних ситуацій. Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють інформаційно-консультаційні центри НСПП.


Стан соціально-трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій в травні 2022 року

Упродовж травня 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

У своїй діяльності відділення НСПП взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, керівниками підприємств, установ, організацій області та представницькими органами найманих працівників.

Протягом травня Відділення сприяло вирішенню 8 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), зареєстрованих на виробничому рівні, у яких взяли участь понад 60 працівників трьох суб'єктів господарювання. У зазначених КТС (К) найманими працівниками було висунуто 23 вимоги щодо невиконання вимог законодавства про працю.

У звітному періоді вирішено і знято з реєстрації 3 вимоги щодо невиконання норм законодавства про працю.

У зазначеному періоді Відділення здійснювало заходи по запобіганню виникнення КТС(К), спрямовані на врегулювання розбіжностей між сторонами СТВ у 19 конфліктних ситуаціях, учасниками яких стали 3,8 тис найманих працівників. Завдяки превентивним заходам відділення НСПП врегульовано 11 конфліктних ситуацій.

У травні 2022 року Відділенням було проведено 10 примирних процедур, спрямованих на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникнення. Загалом у результаті вирішення КТС (К) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на загальну суму 11,5 млн грн або 80,7% від загальної суми боргу, що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій.

У звітному періоді спостерігалося ускладнення стану СТВ на комунальних підприємствах Луцька та Нововолинська та у закладах охорони здоров’я, що призвело до виникнення конфліктних ситуацій. Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області діють інформаційно-консультаційні центри НСПП.


Прогноз розвитку соціально – трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у Волинській області в другому півріччі 2022 року

Відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (далі – Відділення) в межах повноважень, визначених Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», здійснює прогнозування розвитку соціально-трудових відносин (далі – СТВ), виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К) з метою моделювання можливих змін СТВ з урахуванням всього комплексу наявних об'єктивних і суб'єктивних причин, визначення вірогідності виникнення КТС (К), попередження проведення страйків, акцій соціального протесту та вироблення відповідних рекомендацій для зацікавлених органів, установ, організацій з метою поліпшення стану СТВ, своєчасного усунення причин, що можуть призвести до виникнення КТС (К).

При підготовці висновків прогнозування проаналізовано стан СТВ у трудових колективах підприємств, установ та організацій області у першому півріччі 2022 року, відстежено динаміку основних соціально-економічних показників окремих галузей господарського комплексу області у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, з врахуванням тенденцій фінансово-економічного характеру, що позитивним або негативним чином впливали та надалі впливатимуть на стан СТВ підприємств, установ, організацій у другому півріччі 2022 року.

Вторгнення РФ в Україну значно вплинуло на економіку нашої країни. Війна вдарила практично по кожному бізнесу в Україні та нанесла державі втрати у сотні мільярдів доларів США.

Через обмеження в зборі статистичних даних під час війни точні дані про економічну активність практично відсутні.

За підсумками січня 2022 року обсяги промислового виробництва в області збільшилися на 9,3%. Збільшення обсягів виробництва промислової продукції спостерігалось у добувній промисловості та розробленні кар’єрів – на 78,1%, переробній – на 9,4%, постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 6,3%.

Зокрема, зростання обсягів виробництва у переробній промисловості спостерігалось на підприємствах з текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів, хімічних речовин і хімічної продукції, машинобудування, гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції, виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності, металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин та устаткування, досягнуто приросту виробництвана37,9–1,8%.

Також спостерігалось збільшення обороту роздрібної торгівлі (у січні 2022 року становив 2,4 млрд грн, що на 19,9% більше обсягу січня 2021 року).Покращення роботи транспорту (у січні 2022 року перевезено 373,9 тис т вантажів та виконано вантажообіг обсягом 155,9 млн ткм, що відповідно на 38,5% та 24,9% більше, ніж у січні 2021р.).

(Дані Головного управління статистики у Волинській області).

За даними Головного управління статистики у Волинській області в 2021 році рівень безробіття в області зріс з 12,5% до 12,7%.

Станом на 01 квітня 2022 року, в середньому по Волині, на одне вільне робоче місце претендувало 11 безробітних (на 01 квітня 2021 року - 6 осіб).

У прогнозованому періоді на підприємствах добувної промисловості й надалі залишатиметься проблема неповного завантаження виробничих потужностей через зменшення кількості замовників, зростання цін на енергоносії та паливно-мастильні матеріали, жорстку конкуренцію на ринках, достатньо високий рівень зносу основних засобів, що призводитиме до падіння обсягів виробництва та змушуватиме роботодавців оптимізувати чисельність працюючих, вводити режим неповної зайнятості, обмежувати соціальні програми та ін.

У червні 2021 року вийшов наказ про ліквідацію шахти №9, згідно з яким, 31 грудня 2022 року шахта має бути уже ліквідована.

Єдине видобувне підприємство на Волині – шахта «Бужанська» – яка роками йшла до занепаду. Основна причина - зношене обладнання, яке через відсутність обігових коштів нереально поновити.

Щодо шахти №10 «Нововолинська» будівництво її розпочалось у квітні 1989 року і за планами мало завершитися через сім років. Та внаслідок недостатнього фінансування введення підприємства у експлуатацію постійно переносилось і вело за собою коригування кошторисної документації, протягом десятиліть у будівництво об’єкта вклали мільйонні кошти, але потреби для його завершення економічно невиправдані, понести такі втрати держава не може, тож минулорічна найвищому рівні ухвалили рішення про тимчасове припинення проекту і утримування незавершеного будівництва у безаварійному стані. На цей час на шахті 118 працівників, 37 із яких виконують підземні роботи– відкачують технічні шахтні води, провітрюють гірничі виробки, обслуговують машини і механізми. Підприємство включене у державну програму «Справедлива трансформація», яка покликана протягом п’яти наступних років посилити економічну спроможність регіонів, які залежали від вугільної галузі.

У цілому, на діяльність підприємств галузі у прогнозованому періоді впливатимуть такі негативні чинники як:

невикористання інноваційних технологій до видобутку вугілля;

значні витрати на виробництво вугільної продукції, що не покриваються надходженням коштів від її реалізації;

зниження обсягів видобутку вугілля, недостатня державна підтримка діючих підприємств з видобутку вугілля, проблеми зі збутом продукції;

значні суми кредиторської заборгованості;

невизначеність щодо майбутньої перспективи роботи шахт та ін.

Всі перелічені вище чинники (наслідком яких є заборгованість із виплати заробітної плати та незадовільний її розмір) впливатимуть на соціально-економічний стан підприємств вугільної галузі й погіршуватимуть стан соціально-трудових відносин у другому півріччі 2022 року.

Аналіз стану СТВ на підприємствах, в установах та організаціях бюджетної сфери (освіти, охорони здоров’я) засвідчив наявність проблемних питань пов’язаних з недостатнім обсягом бюджетного фінансування, що призводило до утворення та зростання заборгованості із виплати заробітної плати, порушення термінів виплати поточної заробітної плати.

Найбільш конфліктогенними у січні–квітні 2022 року були заклади охорони здоров’я області.

Попри збільшення фінансування державою програми медичних гарантій у поточному році коштів не вистачає не лише на задеклароване підвищення базового рівня зарплат, а й на покриття необхідного обсягу медичних послуг та закупівлю лікарських засобів. Керівники медустанов стали заручниками ситуації – їм доводиться вирішувати, куди першочергово витрачати кошти – на придбання медикаментів, аби лікувати пацієнтів, чи на виплату заробітних плат, аби забезпечити гідне життя медичному персоналу.

Якщо по первинній ланці ресурсів на заробітні плати лікарям вистачає, то з вторинною – ситуація, на жаль, зовсім інша. Після анонсованого урядом підвищення зарплат лікарям вторинної ланки, виникли певні труднощі, деякі керівники комунальних установ почали проводити оптимізацію, переводити працівників на пів ставки, пояснюючи це відсутністю коштів.

Також немає диференціації зарплат залежно від категорії лікаря, його стажу, навантажень тощо. Реалізація вимог уряду щодо нарахування заробітної плати лікарям не менше 20 000 грн і середньому медичному персоналу не менше 13 500 грн за повністю виконану місячну норму праці та оплатою НСЗУ медичної послуги створює умови для виникнення зворотного ефекту – демотивації медичного персоналу.

Серед чинників, що, ймовірно, ускладнюватимуть стан СТВ у трудових колективах закладів охорони здоров'я, залишаться:

недостатнє фінансування галузі з державного та місцевого бюджетів;

незабезпечення в повній мірі законодавчо закріплених соціальних гарантій;

практика працевлаштування, переведення та робота працівників в режимі неповної зайнятості, скорочення найманих працівників;

порушення прав медичних працівників на своєчасну виплату заробітної плати.

У ІІ півріччі 2022 року найактуальнішими залишаться вимоги медичних працівників:

забезпечити своєчасну виплату заробітної плати;

забезпечити виконання Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» – фінансування програми медичних гарантій на рівні не менше 5% ВВП;

забезпечити в розрахунку тарифів та коригувальних коефіцієнтів базу для визначення компонента оплати праці медичних працівників величину, що є не меншою за 250% середньої заробітної плати за липень 2021 року;

збільшити тарифи на оплату медичних послуг із визначенням компонента на оплату праці персоналу.

Наразі на обліку Відділення з метою здійснення заходів щодо запобігання виникненню КТС (К) перебуває 3 конфліктні ситуації у медичних закладах, де найманим працівникам заборгували заробітну плату в сумі 4,5 млн грн.

Існуючі в галузі охорони здоров’я проблеми можуть погіршувати стан СТВ у трудових колективах у другому півріччі 2022 року.

Не виключається ймовірність ускладнення стану СТВ у трудових колективах закладів освіти у другому півріччі 2022 року.

Зокрема, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2022 № 401 «Про спрямування коштів до резервного фонду державного бюджету» видатки загального фонду держбюджету в галузі освіти й науки скорочено на 10%.

Таким чином, у зв’язку із запровадженням військового стану в Україні фінансовий ресурс у 2022 році для виплати заробітної плати педагогічним працівникам є надто обмеженим, що спонукає місцеві органи виконавчої влади, керівників закладів освіти ухвалювати рішення про зменшення розмірів надбавок і доплат. Проте слід зауважити, що згідно із помісячним розписом видатків державного бюджету зазначені обсяги освітньої субвенції буде зменшено у червні-грудні поточного року, що призведе до недофінансування видатків на оплату праці педагогічних працівників закладів освіти, які здійснюються за рахунок освітньої субвенції, в середньому на 17 відсотків щомісяця.

У бюджеті Луцької міської територіальної громади зменшені річні призначення з освітньої субвенції на суму понад 60 млн грн, у громади Володимира ця сума склала 9,0 млн грн. Така ситуація може викликати ускладнення стану СТВ через оптимізацію умов оплати праці працівників закладів освіти.

Беручи до уваги наявність цілого комплексу соціально-економічних причин, які істотно поглиблюють військові дії на території України та знижують темпи погашення заборгованості із виплати заробітної плати як основного чинника ускладнення стану СТВ в трудових колективах, є підстави прогнозувати на певних підприємствах добувної промисловості та окремих закладах бюджетної сфери у другому півріччі 2022 року прояви ускладнення стану СТВ.

В розрізі адміністративно-територіальних одиниць ускладнення стану СТВ у другому півріччі 2022 року найбільш вірогідне у трудових колективах Луцького (місто Луцьк) та Володимир-Волинського (місто Нововолинськ) районів. В цих районах зосереджена найбільша кількість підприємств та значні суми заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам.

Відділення, враховуючи прогнозні висновки у взаємодії з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, Федерацією профспілок Волинської області, Волинським обласним об’єднанням організацій роботодавців і надалі здійснюватиме заходи спрямовані на поліпшення соціально-трудових відносин, вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), своєчасне врегулювання конфліктних ситуацій між сторонами соціально-трудових відносин з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).

  /Повний текст довідки про результати прогнозування наданий Голові НСПП, голові облдержадміністрації, керівникам обласних об’єднань профспілок і роботодавців/.



Стан соціально – трудових відносин,

 результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у Волинській області у квітні 2022 року 

Упродовж квітня 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

     У своїй діяльності відділення НСПП взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, керівниками підприємств, установ, організацій області та представницькими органами найманих працівників.

Протягом квітня Відділення сприяло вирішенню 10 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), зареєстрованих на виробничому рівні, у яких взяли участь понад 60 працівників трьох суб'єктів господарювання.

Загалом, у зазначених 10 КТС (К) найманими працівниками було висунуто 23 вимоги щодо невиконання вимог законодавства про працю.

У звітному періоді вирішено і знято з реєстрації 2 КТС (К) та 5 вимог щодо невиконання норм законодавства про працю.

      У зазначеному періоді Відділення здійснювало заходи по запобіганню виникнення КТС(К), спрямовані на врегулювання розбіжностей між сторонами СТВ у 16 конфліктних ситуаціях, учасниками яких стали 3,4 тис найманих працівників. Завдяки превентивним заходам відділення НСПП врегульовано 9 конфліктні ситуації.

       У квітні 2022 року  Відділенням було проведено 8 примирних процедур, спрямованих на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникнення.

      Загалом у результаті вирішення КТС (К) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на загальну суму 7,6 млн грн або 56,8% від загальної суми боргу, що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій.

       У звітному періоді спостерігалося ускладнення  стану СТВ у вугільній галузі, що призвело до виникнення конфліктних ситуацій. Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

        У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції.  На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області  діють  інформаційно-консультаційні центри НСПП. 

Інформація про результати діяльності

за перший квартал 2022 року 

      Упродовж першого кварталу 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (далі – Відділення) була спрямована на виконання завдань, визначених законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні» та нормативно-правовими актами НСПП.

Протягом першого кварталу 2022 року Відділення сприяло вирішенню 11 КТС (К) (на виробничому рівні), учасниками яких стали 61 працівник 3 підприємств. У зазначених спорах найманими працівниками було висунуто 23 вимоги щодо невиконання вимог законодавства про працю.  

 КТС (К) зареєстровані на підприємствах окремих видів економічної діяльності, зокрема транспорту  та торгівлі.

У звітному періоді було зареєстровано 3 спори (на виробничому рівні) та 6 вимог найманих працівників щодо невиконання вимог законодавства про працю. 

За сприяння Відділення у ході проведення примирних процедур було вирішено та знято з реєстрації 1 КТС (К) та 2 вимоги щодо невиконання вимог законодавства про працю.

Загалом, упродовж першого кварталу 2022 року Відділенням проведено 52 примирні процедури спрямованих на сприяння вирішенню КТС (К) та запобігання їх виникненню, зокрема, 46 узгоджувальних зустрічей та 6 засідань примирних комісій.

З метою запобігання виникненню КТС (К) Відділення здійснювало заходи, спрямовані на врегулювання 14 розбіжностей між сторонами СТВ у 14 конфліктних ситуаціях на 14 підприємствах, де зайнято 3075 працівників.      

 Підвищеним рівнем конфліктогенності відзначались підприємства, установи та організації окремих видів економічної діяльності: охорона здоров’я та надання соціальної допомоги (5 конфліктних ситуацій), промисловість – (3), діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування та освіта – (по 2), оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів та операції з нерухомим майном –(по 1).

Із загальної кількості розбіжностей (14), що зумовили ускладнення стану СТВ на підприємствах області, 78,6% стосувались невиконання вимог законодавства про працю, 21,4% – встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту.

Завдяки заходам, вжитим Відділенням у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок та роботодавців, сторонами СТВ врегульовано 8 конфліктних ситуацій, або 57,1% від загальної кількості, та усунуто 8 розбіжностей між сторонами СТВ.

В результаті запобігання виникненню КТС (К) погашено заборгованості із виплати заробітної плати на суму 7,2 млн грн, 58,0% від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами СТВ.

Упродовж першого кварталу 2022 року Відділенням організовано відповідну роботу щодо своєчасного та об'єктивного розгляду 40 звернень громадян, листів юридичних осіб та представників об'єднань громадян без статусу юридичної особи, у яких було порушено 47 питань, зокрема, щодо: процедури вступу у колективний трудовий спір, вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій – 10 (21,3% від загальної кількості);

- укладання та виконання умов трудового договору, укладення та виконання колективного договору, угоди – 2 (4,3%);

- виплати заборгованої заробітної плати – 8 (17,0%);

- звільнення з роботи, порядку вивільнення працівників – 2 (4,3%);

- інших питань – 25 (53,1%).

До розгляду спірних питань, пов’язаних із загостренням соціально-трудових відносин на місцях та проведенням спільних заходів щодо запобігання виникненню КТС (К), Відділенням систематично залучались завідувачі інформаційно-консультаційних центрів НСПП, які діють в області, трудові арбітри та незалежні посередник НСПП.

      Упродовж першого кварталу 2022 року Відділенням відповідно до Закону України «Про соціальний діалог в Україні», Порядку оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців, затвердженого наказом Національної служби посередництва і примирення від 21.07.2011 №73, проведено 8 засідань Комісії з проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок і організацій роботодавців.

     На підставі висновків Комісій, згідно з рішеннями Відділення на територіальному рівні підтвердили репрезентативність Федерація профспілок Волинської області, Волинська обласна організація профспілки працівників державних установ, Волинська обласна організація профспілки працівників культури України, Волинська обласна організація профспілки працівників соціальної сфери України, Волинська обласна організація профспілки працівників охорони здоров’я України. 


Стан соціально-трудових відносин,

 результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій  у березні 2022 року

  Упродовж березня 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

     У своїй діяльності відділення НСПП взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, керівниками підприємств, установ, організацій області та представницькими органами найманих працівників.

    Відділення у березні 2022 року сприяло вирішенню 10 колективних трудових спорів (конфліктів) (КТС(К)) та 21 вимоги найманих працівників щодо невиконання вимог законодавства про працю.

      У зазначеному періоді Відділення здійснювало заходи по запобіганню виникнення КТС(К), спрямовані на врегулювання розбіжностей між сторонами СТВ у 14 конфліктних ситуаціях, учасниками яких стали 3,0 тис найманих працівників. Завдяки превентивним заходам відділення НСПП врегульовано 8 конфліктних ситуацій.

       У березні 2022 року  Відділенням було проведено 3 примирних процедур, спрямованих на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникнення.

     Загалом у результаті вирішення КТС (К) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на загальну суму 7,2 млн грн або 58,0% від загальної суми боргу, що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій.

       У звітному періоді спостерігалося ускладнення  стану СТВ на окремих підприємствах переробної промисловості та галузі  охорони здоров’я, що призвело до виникнення конфліктних ситуацій. Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

        У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції.  

 


Стан соціально – трудових відносин,

 результати вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), конфліктних ситуацій у лютому 2022 року

  Упродовж лютого 2022 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (Відділення) відповідно до Законів України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, “Про соціальний діалог в Україні” була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

     У своїй діяльності відділення НСПП взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, керівниками підприємств, установ, організацій області та представницькими органами найманих працівників.

    На виконання завдань та функцій Відділення у лютому 2022 року сприяло вирішенню 10 колективних трудових спорів (конфліктів) (КТС(К)), безпосередніми учасниками яких стали 61 найманий працівник.

    Загалом у зазначених КТС(К) найманими працівниками було висунуто 23 вимоги  щодо невиконання вимог законодавства про працю.

   У звітному періоді вирішено 1 КТС (К) та знято 2 вимоги найманих працівників щодо невиконання вимог законодавства про працю.

      У зазначеному періоді Відділення здійснювало заходи по запобіганню виникнення КТС(К), спрямовані на врегулювання розбіжностей між сторонами СТВ у 11 конфліктних ситуаціях, учасниками яких стали 2,7 тис найманих працівників. Завдяки превентивним заходам відділення НСПП врегульовано 4 конфліктні ситуації.

       У лютому 2022 року  Відділенням було проведено 20 примирних процедур, спрямованих на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникнення.

      Загалом у результаті вирішення КТС (К) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на загальну суму 6,4 млн грн або 56,0% від загальної суми боргу, що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій.

          У звітному періоді спостерігалося ускладнення  стану СТВ у галузі охорони здоров’я, що призвело до виникнення конфліктних ситуацій. Основними, найбільш поширеними причинами виникнення конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

       Відділенням здійснюються також заходи щодо забезпечення реалізації Закону України “Про соціальний діалог в Україні”, відповідно до якого на НСПП покладено функції щодо проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності (підтвердження репрезентативності) сторін соціального діалогу.

 У лютому 2022 року Відділенням відповідно до Закону України «Про соціальний діалог в Україні», Порядку оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців, затвердженого наказом Національної служби посередництва і примирення від 21.07.2011 №73, проведено три засідання Комісії з проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок і організацій роботодавців.

        У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції.  На даний час на громадських засадах працюють 6 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП, у районних центрах та містах області  діють  інформаційно-консультаційні центри НСПП.

 


ІНФОРМАЦІЯ 

про результати діяльності

за 2021 рік

      Упродовж 2021 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (далі – Відділення) була спрямована на виконання завдань, визначених законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні» та нормативно-правовими актами НСПП.

Протягом 2021 року Відділення сприяло вирішенню 26 КТС (К), цей показник на 8,3% більший у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року (на виробничому рівні), учасниками яких стали 194 працівники 5 підприємств.

 КТС (К) зареєстровані на підприємствах окремих видів економічної діяльності – транспорту (14), сільського господарства (7) та торгівлі (5).

Загалом у зазначених 26 спорах найманими працівниками було висунуто 57 вимог, на 54,1% більше порівняно з попереднім роком, із яких 50 (87,7%) – щодо невиконання вимог законодавства про працю; 7 (12,3%) – щодо виконання колективного договору, угоди. 

Із загальної кількості спорів (26), вирішенню яких сприяло Відділення, упродовж січня–грудня 2021 року було зареєстровано 16 спорів (на виробничому рівні) та 34 вимоги, із яких 27 (79,4%) щодо невиконання вимог законодавства про працю; 7 (20,6%) щодо виконання колективного договору, угоди. 

За сприяння Відділення у ході проведення примирних процедур було вирішено та знято з реєстрації 18 спорів (на виробничому рівні), на 28,6% більше ніж у 2020 році та 40 вимог, з яких 33 (82,5%) щодо невиконання вимог законодавства про працю; 7 (17,5%) щодо виконання колективного договору, угоди.

Загалом, упродовж 2021 року Відділенням проведено 289 примирних процедур, на 57,9% більше порівняно з 2020 роком, спрямованих на сприяння вирішенню КТС (К) та запобігання їх виникненню, зокрема, 257 узгоджувальних зустрічей та 32 засідання примирних комісій.

З метою запобігання виникненню КТС (К) Відділення здійснювало заходи, спрямовані на врегулювання 54 розбіжностей між сторонами СТВ у 51 конфліктній ситуації на 51 підприємстві, де зайнято 8586 працівників.

Підвищеним рівнем конфліктогенності відзначались підприємства, установи та організації окремих видів економічної діяльності: охорона здоров’я та надання соціальної допомоги (15 конфліктних ситуацій), промисловість – (10), діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – (5), водопостачання; каналізація, поводження з відходами – (4), сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство, державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування та оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів (по 3), будівництво та мистецтво, спорт, розваги та відпочинок - (по 2), транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність, тимчасове розміщування й організація харчування, операції з нерухомим майном та професійна, наукова та технічна діяльність – (по 1).

Із загальної кількості розбіжностей (54), що зумовили ускладнення стану СТВ на підприємствах області, 87,0% стосувались невиконання вимог законодавства про працю, 13,0% – встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту.

Завдяки заходам, вжитим Відділенням у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок та роботодавців, сторонами СТВ врегульовано 46 конфліктних ситуацій, або 85,2% від загальної кількості, та усунуто 46 розбіжності між сторонами СТВ.

Завдяки превентивним заходам Відділення лише одна конфліктна ситуація (2,0% від загальної кількості) стала предметом виникнення КТС(К).

В результаті запобігання виникненню КТС (К) погашено заборгованості із виплати заробітної плати на суму 24,8 млн грн, 79,4% від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами СТВ.

У рамках реалізації заходів щодо сприяння поліпшенню стану СТВ та запобігання виникненню КТС(К) працівники Відділення брали участь у 129 засіданнях комісій (обласних, місцевих, районних) адміністрацій, де розглядалися, зокрема, питання погашення заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам 83 підприємств у сумі 32,6 млн грн.

Упродовж минулого року Відділенням організовано відповідну роботу щодо своєчасного та об'єктивного розгляду 191 звернень громадян, листів юридичних осіб та представників об'єднань громадян без статусу юридичної особи, у яких було порушено 198 питань, зокрема, щодо:

- процедури вступу у колективний трудовий спір, вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій – 24 (12,1% від загальної кількості); 

- виплати заборгованої заробітної плати – 32 (16,2%)

- укладання та виконання умов трудового договору, укладення та виконання колективного договору, угоди –22 (11,1%);

- звільнення з роботи, порядку вивільнення працівників та виплати розрахункових коштів при звільненні працівника – 17 (8,6 %);

- нормування та оплати праці –17 (8,6%);

- проведення акцій соціального протесту –2 (1,0%);

- інших питань – 84 (42,4%).

У 2021 році проведено 4 засідання Комісії з проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок і організацій роботодавців.

На підставі висновку Комісій, згідно з рішенням Відділення на територіальному рівні підтвердило репрезентативність Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців.

Упродовж минулого року з метою поглиблення співпраці та реалізації спільних заходів щодо запобігання виникненню та сприяння вирішенню КТС(К) відбулись робочі зустрічі фахівців Відділення з Регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області, виконавчим директором Волинської економічної Асоціації органів місцевого самоврядування «Волинська економічна ліга».

У рамках реалізації Проєкту Міжнародної організації праці «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні» посередники та арбітри НСПП Л. Сітовська, О. Матвіїшин, Л. Стадник, В. Дячук, З. Зарадюк  та А. Банера брали участь в навчальному семінарі «Посередництво у врегулюванні колективних трудових спорів», який проводився спільно з експертами Міжнародного навчального центру Міжнародної організації праці у м. Турин (ITC/ILO) та за результатами складених іспитів отримали кваліфікаційні сертифікати.

Упродовж минулого року Відділення продовжувало активно співпрацювати з вищими навчальними закладами у напрямі підвищення рівня правової культури, формування правових знань з питань соціально-трудових відносин та колективного захисту прав найманих працівників.

Зокрема, працівники Відділення взяли участь у XVII міжнародній науково-практичній конференції «Правове життя: сучасний стан і перспективи розвитку», яка проводилася на базі Волинського національного університету імені Лесі України та прочитали лекцію на тему: «Національна служба посередництва і примирення – на захисті прав найманих працівників».

Суттєву допомогу у питаннях підвищення рівня правової культури та поліпшення соціально-психологічного клімату в трудових колективах підприємств надають утворені НСПП позаштатні інституції. Так, в області діють 17 інформаційно-консультаційних центрів НСПП, на громадських засадах працюють 9 трудових арбітрів та 7 незалежних посередників НСПП.

Упродовж минулого року фахівцями Відділення організовано та проведено 29 заходів (семінари, наради, круглі столи, робочі зустрічі) з питань забезпечення здійснення соціального діалогу та реалізації правового механізму вирішення КТС(К).

З метою підвищення рівня правової культури сторін соціально-трудових відносин фахівцями НСПП прочитано лекцію, а також взято участь у 17 заходах, організованих сторонами соціального діалогу та соціальними партнерами.

Інформація про діяльність та практичний досвід роботи Відділення систематично висвітлюється на офіційних сайтах НСПП (www.nspp.gov.ua) та  Відділення (http://nspp.volyn.net/). Загалом у 2021 році підготовлено та розміщено на офіційному сайті НСПП 57 публікацій, на сайті Відділення та сайтах сторін соціального діалогу 50 публікацій.

 


ПРОГНОЗ РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНО-ТРУДОВИХ ВІДНОСИН,  ВИНИКНЕННЯ КОЛЕКТИВНИХ ТРУДОВИХ СПОРІВ (КОНФЛІКТІВ) У ПЕРШОМУ ПІВРІЧЧІ 2022 РОКУ  У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (далі – Відділення) в межах повноважень, визначених Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», здійснює прогнозування розвитку соціально-трудових відносин (далі – СТВ), виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К) на підставі результатів моніторингу стану СТВ у колективах суб'єктів господарювання, аналізу динаміки кількості КТС(К) та вимог, конфліктних ситуацій та розбіжностей, акцій соціального протесту (далі – АСП).

При підготовці прогнозних висновків проаналізовано стан СТВ у трудових колективах підприємств, установ та організацій області у другому півріччі 2021 року, відстежено динаміку основних соціально-економічних показників окремих галузей господарського комплексу області у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, з врахуванням тенденцій фінансово-економічного характеру, що позитивним або негативним чином впливали та продовжуватимуть впливати на стан СТВ підприємств, установ, організацій у першому півріччі 2022 року.

   Регіон володіє значним сировино-ресурсним, фінансово-інвестиційним, науково-технологічним, зовнішньоекономічним, інтелектуально-кадровим потенціалом і це характеризує його конкурентоспроможність та здатність до соціально-економічного зростання.

     Зокрема, область має вигідне економіко географічне розташування на кордоні з ЄС, розвинена транспортна інфраструктура, забезпеченість рекреаційними ресурсами. Все це дозволяє на сьогодні забезпечувати позитивні соціально-економічні результати розвитку регіону, а саме:

 - збільшення обороту роздрібної торгівлі (у січні-вересні 2021 року показник становив 19,0 млрд грн і збільшився відносно січня-вересня 2020 року на 9,6 %; обсяг роздрібного товарообороту підприємств, основним видом діяльності яких є роздрібна торгівля, становив 11,8 млрд грн і збільшився проти аналогічного періоду минулого року на 5,9%;

 - збільшення обсягів промислового виробництва (обсяг промислової продукції у січні-вересні 2021 року відносно аналогічного періоду попереднього року зріс на 10,2 %; суттєве збільшення обсягу відбулося на підприємствах з виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності 29,1%, текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів – на 11,0%, машинобудування – 7,7%);

- збільшення обсягів будівництва (індекс будівельної продукції у січні-вересні 2021 року порівняно з відповідним періодом минулого року становив 111,9%. Обсяги будівництва будівель зросли на 18,0% (житлових – у 2,2 рази, нежитлових – зменшились на 21,1%,). Будівництво інженерних споруд  збільшилось на 4,4%. Нове будівництво становило 50,3% від загального обсягу виробленої будівельної продукції, ремонт (капітальний та поточний) – 37,1%, реконструкція і технічне переоснащення – 12,6%;

-  покращення роботи транспорту (у січні-вересні 2021 року автомобільним транспортом перевезено 4,1 млн т вантажів та виконано вантажообіг обсягом 1730,8 млн ткм, що відповідно на 20,0% та 14,1% більше, ніж у січні-вересні 2020 року;

- покращення оплати праці (середньомісячна заробітна плата штатного працівника у січні-вересні 2021 року становила 11077 грн, що на 24,9 % більше відносно січня-вересня 2020 року; середня номінальна заробітна плата одного штатного працівника у вересні 2021 року становила 11677 грн, що на 3,8 % більше відносно попереднього місяця цього року та на 19,6 % більше порівняно з вереснем 2020 року; індекс реальної заробітної плати (з урахуванням зміни споживчих цін) у січні-вересні 2021 року відносно січня-вересня 2020 року становив 113,6%.

     Водночас, в області характерні особливості, що перешкоджають достатньому соціально-економічному розвитку. Йдеться про недостатній технологічний рівень місцевих підприємств базових галузей, високий рівень зношеності комунальної інфраструктури, значну енерговитратність місцевого виробництва та житлово-комунального господарства, низьку купівельну спроможність населення, негативні демографічні тенденції та інше. Відповідно, за таких соціально-економічних загроз сформувалися негативні характеристики регіону, а саме:

         - збільшення заборгованості з виплати заробітної плати (сума заборгованості на початку жовтня 2021 року становила 45,6 млн грн; відносно попереднього місяця цього року показник збільшився на 22,0%, а відносно січня 2021 року – на 38,9%; найбільше заборгували працівникам промислових підприємств (59,9%), транспорт, складське господарство, поштову та кур’єрську діяльність (30,5%) та установ охорони здоров’я (5,5 %); сума боргу на підприємствах, які припинили подавати звіти, на початку жовтня 2021 р. становила 126,7 тис грн);

- незадовільні обсяги оплати за житлово-комунальні послуги (на кінець вересня волиняни заборгували (враховуючи борги попередніх періодів) 366,8 млн грн за постачання та розподіл природного газу, 163,3 млн грн – за постачання теплової енергії та гарячої води, 122,0 млн грн – за постачання та розподіл електричної енергії, 68,0 млн грн – за централізоване водопостачання та водовідведення, 23,8  млн грн – за управління багатоквартирним будинком, 13,5 млн грн – за надання послуг з вивезення побутових відходів);

- зменшення обсягів сільськогосподарського виробництва (індекс сільськогосподарської продукції у січні-вересні 2021 року порівняно з аналогічним періодом попереднього року становив 99,1 %. (Індекс продукції рослинництва порівняно з відповідним періодом 2020 року становив 100,8%, у т.ч. у підприємствах – 101,8%, господарствах населення – 99,9%. Індекс продукції тваринництва порівняно з відповідним періодом 2020 року становив 95,6%, у т.ч. в підприємствах – 96,6%, господарствах населення – 94,5%);

- зростання споживчих цін (індекс споживчих цін у жовтні 2021 року відносно попереднього місяця цього року становив 100,9 %; з початку року ціни в регіоні зросли на 8,0 %; найбільше подорожчали сало (на 12,9%) та овочі (на 8,5%). Підвищились ціни на рис, сири, продукти переробки зернових, м’ясо птиці, яловичину і телятину, кисломолочну продукцію, хліб, сметану, масло, свинину, рибу та продукти з риби на 3,9–0,5%. Одяг і взуття подорожчали на 2,4%, відбулося підвищення тарифів на гарячу воду на 6,9%. Відповідні тенденції значним чином пов’язані із світовою пандемією.

Аналіз, здійснений Відділенням у ході підготовки Прогнозу розвитку СТВ, виникнення КТС (К) у першому півріччі 2022 року  (далі – Прогноз) засвідчив, що у другому півріччі 2021 року спостерігались негативні тенденції щодо ускладнення стану СТВ на підприємствах, установах, організаціях окремих видів економічної діяльності.

Проведений Відділенням аналіз підтвердив, що проблеми з невиплатою заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ та організацій – одна з основних причин ускладнення стану СТВ. Темпи погашення заборгованості із виплати заробітної плати вказують, що даний чинник і надалі буде негативно впливати на стан СТВ у першому півріччі 2022 року незалежно від виду економічної діяльності підприємств.

Вугільні підприємства області, як і в цілому вся галузь перебувають у критичному стані, як технічному, економічному так і соціальному. Основним чинником, що заважає та перешкоджає розвитку як галузі так і підприємств, є недостатній обсяг коштів для технічного переоснащення, який не дає можливості забезпечити введення в експлуатацію виробничих потужностей.

Дефіцит коштів на технічне переоснащення шахт призвів до зменшення кількості очисних вибоїв, що є основним фактором невиконання встановленого плану з видобутку вугілля, а з урахування значного зносу основних фондів призвело до значного падіння вуглевидобутку.

Основними чинниками, які негативно впливають на соціальний клімат в трудових колективах вугільних підприємств залишатимуться проблеми виробничого характеру, зниження обсягів видобутку вугілля, висока собівартість виробленої продукції, відсутність стабільного збуту продукції, несвоєчасні та неповні розрахунки за відвантажену продукцію, постійне відключення шахт від енергозабезпечення в умовах дії оптового ринку електричної енергії, обмежені бюджетні видатки на часткове покриття витрат із собівартості товарної вугільної продукції та інше.

Подальше зниження обсягів видобутку вугілля, нестача державної підтримки вугледобувних підприємств, значні суми заборгованості із виплати заробітної плати, порушення термінів виплати поточної заробітної плати призводитимуть до підвищення рівня конфліктогенності на підприємствах  вугільної галузі у першому півріччі 2022 року.

Хоча упродовж січня-вересня 2021 року спостерігалась позитивна динаміка розвитку транспортної галузі (+14,1% порівняно з відповідним періодом минулого року), попри скасуванням жорстких карантинних обмежень, запроваджених для стримування пандемії COVID-19 всередині країни та поза її межами, обсяг пасажирообігу скоротився на 22,0%, проте спад обсягів перевезень, недофінансування, незбалансованість діючих тарифів фактичним витратам на перевезення пасажирів, високий ступінь фізичного і морального зносу основних фондів залишаються основними причинами критичного стану галузі. Проведений Відділенням аналіз підтвердив, що проблеми з невиплатою заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ та організацій – одна з основних причин ускладнення стану СТВ. Темпи погашення заборгованості із виплати заробітної плати вказують, що даний чинник і надалі буде негативно впливати на стан СТВ у першому півріччі 2022 року незалежно від виду економічної діяльності підприємств.

Вугільні підприємства області, як і в цілому вся галузь перебувають у критичному стані, як технічному, економічному так і соціальному. Основним чинником, що заважає та перешкоджає розвитку як галузі так і підприємств, є недостатній обсяг коштів для технічного переоснащення, який не дає можливості забезпечити введення в експлуатацію виробничих потужностей.

Дефіцит коштів на технічне переоснащення шахт призвів до зменшення кількості очисних вибоїв, що є основним фактором невиконання встановленого плану з видобутку вугілля, а з урахування значного зносу основних фондів призвело до значного падіння вуглевидобутку.

Основними чинниками, які негативно впливають на соціальний клімат в трудових колективах вугільних підприємств залишатимуться проблеми виробничого характеру, зниження обсягів видобутку вугілля, висока собівартість виробленої продукції, відсутність стабільного збуту продукції, несвоєчасні та неповні розрахунки за відвантажену продукцію, постійне відключення шахт від енергозабезпечення в умовах дії оптового ринку електричної енергії, обмежені бюджетні видатки на часткове покриття витрат із собівартості товарної вугільної продукції та інше.

Подальше зниження обсягів видобутку вугілля, нестача державної підтримки вугледобувних підприємств, значні суми заборгованості із виплати заробітної плати, порушення термінів виплати поточної заробітної плати призводитимуть до підвищення рівня конфліктогенності на підприємствах  вугільної галузі у першому півріччі 2022 року.

Хоча упродовж січня-вересня 2021 року спостерігалась позитивна динаміка розвитку транспортної галузі (+14,1% порівняно з відповідним періодом минулого року), попри скасуванням жорстких карантинних обмежень, запроваджених для стримування пандемії COVID-19 всередині країни та поза її межами, обсяг пасажирообігу скоротився на 22,0%, проте спад обсягів перевезень, недофінансування, незбалансованість діючих тарифів фактичним витратам на перевезення пасажирів, високий ступінь фізичного і морального зносу основних фондів залишаються основними причинами критичного стану галузі.

Збереження тенденцій до зменшення обсягів перевезень, недостатнє відшкодування втрат від перевезення пільгових категорій, зношеність рухомого складу, невідповідність діючих тарифів на перевезення реальних витратам підприємств та нестачі обігових коштів, що спричинить неспроможність адміністрації підприємств у повному обсязі виконувати свої зобов’язання перед найманими працівниками. Саме невиконання соціальних гарантій перед найманими працівниками дає підстави прогнозувати погіршення стану СТВ на підприємствах транспорту у першому півріччі 2022 року.

 

Аналіз стану СТВ на підприємствах, в установах та організаціях бюджетної сфери (освіти, охорони здоров’я та культури) засвідчив наявність  проблемних питань пов’язаних з реорганізацією окремих бюджетних закладів та установ, недостанім обсягом бюджетного фінансування, що призводило до утворення та зростання заборгованості із виплати заробітної плати, порушення термінів виплати поточної заробітної плати.

Найбільш конфліктогенними протягом десяти місяців 2021 року були заклади охорони здоров’я області.

У поточному році ситуація з фінансуванням закладів охорони здоров’я значно погіршилася. Підняття розміру мінімальної заробітної плати та відсутність пакетів «Перехідне фінансове забезпечення комплексного надання медичних послуг закладів охорони здоров’я» збільшило навантаження на фонд заробітної плати лікарень. У кращому фінансовому становищі тільки ті, які надають допомогу пацієнтам з COVID – 19, інші – виживають.

Більшість «нековідних» стаціонарних лікарень області (насамперед, районні) опинилися у критичному стані. Кошти, які вони отримують від НСЗУ, покривають лише 60% від потреби на заробітну плату. Практично відсутнє державне фінансування на придбання медикаментів, розхідних матеріалів, амортизаційні затрати, пов’язані із заміщенням зношеної частини основних засобів, тощо.

Недофінансування медичних закладів призводить до негативних наслідків, зокрема закриття закладів охорони здоров’я, скорочення працівників, що призводить до поглиблення кадрової кризи та погіршення рівня життя і соціальної захищеності медичних працівників і неможливості надання якісної медичної допомоги. Нинішні тарифи на медичне обслуговування населення за Програмою медичних гарантій не відповідають вартості послуг, не забезпечують покриття реальних витрат закладів охорони здоров’я.

Враховуючи вищезазначене, можна зробити висновок, що проблемними питаннями, які формуватимуть соціальні настрої найманих працівників лікувальних закладів у першому півріччі 2022 року, залишатимуться:

-   недофінансування закладів охорони здоров'я;

-   питання, пов'язані з реорганізацією та перепрофілюванням окремих

закладів охорони здоров'я, структурних підрозділів та зміною (у зв'язку з

цим) істотних умов праці медичних працівників;

-   порушення прав медичних працівників на своєчасну виплату заробітної

плати;

-   робота працівників галузі в режимі неповної зайнятості та інше.

Існуючі в галузі охорони здоров’я проблеми можуть погіршити стан СТВ у трудових колективах у першому півріччі 2022 року.

Не виключається ймовірність ускладнення стану СТВ у трудових колективах закладів освіти у першому півріччі 2022 року. В освітній галузі області бюджетна незабезпеченість наступного року найбільша. Попри те, що загальний обсяг фінансування галузі збільшено на 62,0 млн грн цього мінімально вистачить лише на захищені статті видатків. Наступного року освіта недоотримає 13,5 млн грн. дотації на розвиток своїх закладів та 21,0 млн грн освітньої субвенції. При цьому видатки на освітню сферу обласного бюджету складуть 600 млн грн, а це – майже 60% усіх власних доходів.

Також передбачається зниження надбавки педагогам за престижність професії з 20 до 5%, ця обставина дозволить забезпечити кошти на оплату праці.

Та найбільший виклик – це підвищення з наступного року удвічі соціальних та академічних стипендій  для студентів професійно-технічної, передвищої фахової та вищої освіти. Якщо держава не передбачить на ці потреби компенсаційних виплат, в обласному бюджеті утвориться прогалина у 56 млн грн.

Обсяги видатків для закладів передвищої фахової та професійно-технічної освіти у наступному році не забезпечать нагальні потреби, тому постало питання оптимізації мережі закладів, зокрема профтехосвіти, адже у багатьох спеціальності дублюються, а набір студентів зменшується. Також передбачається скорочення регіонального замовлення в цих закладах.

Беручи до уваги наявність цілого комплексу соціально-економічних причин, недостатні темпи погашення заборгованості із виплати заробітної плати як основного чинника ускладнення стану СТВ в трудових колективах, є підстави прогнозувати на окремих підприємствах вугільної та транспортної галузей і бюджетної сфери у першому півріччі 2022 року прояви ускладнення стану СТВ.

В розрізі адміністративно-територіальних одиниць ускладнення стану СТВ у першому півріччі 2022 року найбільш вірогідне у трудових колективах Луцького (місто Луцьк) та Володимир-Волинського (місто Нововолинськ) районів.

Покращенню стану СТВ між найманими працівниками та роботодавцями можливе при здійсненні комплексу превентивних заходів на рівні підприємств, установ і організацій, а саме: погашення заборгованості із виплати заробітної плати, недопущення утворення нових боргів, забезпечення вчасної виплати заробітної плати працівникам, додержання норм законодавства працю, про охорону праці, положень колективних договорів, забезпечення положень законодавства під час вивільнення працівників.

Напрацьована дієва взаємодія, конструктивна співпраця Відділення НСПП у Волинській області з Волинською обласною державною адміністрацією, Волинською обласною радою, Луцькою міською радою,  Волинським обласним об’єднанням організацій роботодавців, Федерацією профспілок області у питаннях врегулювання конфліктних ситуацій, сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів), прогнозування їх виникнення, вироблення узгоджених пропозицій щодо розвитку соціально- економічних та трудових відносин сприятиме зменшенню соціального напруження, запобігання виникненню та своєчасному вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів) правовим шляхом з метою забезпечення соціальної стабільності в області.

/Повний текст Прогнозу наданий Голові НСПП, голові облдержадміністрації, керівникам обласних об’єднань профспілок і роботодавців/.


Результати роботи за січень–вересень  2021 року


Упродовж дев’яти місяців 2021 року відділення НСПП у Волинській області (далі – Відділення) реалізовувало завдання і функції, визначені законами України: «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні», нормативно-правовими актами Національної служби посередництва і примирення.

Упродовж дев’яти місяців 2021 року відділення НСПП у Волинській області (далі – Відділення) реалізовувало завдання і функції, визначені законами України: «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні», нормативно-правовими актами Національної служби посередництва і примирення.

Протягом звітного періоду Відділення здійснювало комплекс заходів, спрямованих на вирішення конфліктних ситуацій, розв’язання розбіжностей між сторонами СТВ на доконфліктній стадії, тим самим попереджаючи виникнення нових КТС(К).

Зокрема, з метою запобігання виникненню КТС (К) Відділенням взято на облік 41 конфліктну ситуацію. З врахуванням 1 підприємства, де конфліктна ситуація залишилась неврегульованою на початок року, Відділення сприяло врегулюванню 42 конфліктних ситуацій на 42 підприємствах, де зайнято 6,4 тис працівників.

Із загальної кількості розбіжностей (45), що зумовили ускладнення стану СТВ на підприємствах області, 93,3% стосувались невиконання вимог законодавства про працю, 6,7% – встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту.

 

Розбіжності між сторонами соціально-трудових відносин

Завдяки заходам, вжитим Відділенням у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок та роботодавців, сторонами СТВ врегульовано 33 конфліктні ситуації, або 73,3% від загальної кількості, та усунуто 33 розбіжності між сторонами СТВ.

Завдяки превентивним заходам Відділення лише 1 (2,4% від загальної кількості) конфліктна ситуація стала предметом виникнення КТС(К).

В результаті запобігання виникненню КТС (К) погашено заборгованості із виплати заробітної плати 20,3 млн грн, 83,0% від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами СТВ. Перебуває в стадії вирішення питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати в сумі 4,2 млн грн.

В розрізі видів економічної діяльності конфліктні ситуації, що перебували на обліку Відділення, розподілилися наступним чином:

- сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство – 1 (2,4% загальної кількості);

-     промисловість – 9 (21,4%), у тому числі 3 – добувна, 6 – переробна;

- водопостачання; каналізація, поводження з відходами – 4 (9,5%);

- будівництво – 2 (4,8%);

- оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів – 2 (4,8%);

-         транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність - 1(2,4%);

-     тимчасове розміщування й організація харчування – 1 (2,4%);

-     професійна, наукова та технічна діяльність – 1 (2,4%);

-     діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – 3 (7,1%);

-     державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування – 3 (7,1%);

-     охорона здоров’я та надання соціальної допомоги – 13 (30,9%);

-     мистецтво, спорт, розваги та відпочинок – 2 (4,8%).

 

Конфліктні ситуації, що перебували на обліку Відділення

в розрізі видів економічної діяльності

 

У рамках здійснення Відділенням заходів із запобігання виникненню КТС (К) протягом дев’яти місяців 2021 року проведено 114 таких зустрічей.

Упродовж дев’яти місяців 2021 року Відділення сприяло вирішенню 21 КТС (К).

З 21 КТС (К), що перебували у звітному періоді на обліку Відділення, 10 КТС (К) зняті з реєстрації НСПП (47,6% від загальної кількості спорів), 11 КТС (К) перебувають у стадії вирішення (52,4%).

Всього упродовж дев’яти місяців 2021 року на обліку Відділення перебувало 47 вимог найманих працівників у КТС (К). Вимоги, які знаходилися упродовж звітного періоду на обліку Відділення зареєстровані з питань:

 - виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень (7 вимог або 14,9%);

- невиконання вимог законодавства про працю (40 вимог або 85,1%).

 

Примирні процедури

У звітному періоді проводилися такі примирні процедури по вирішенню КТС (К):

-          примирні комісії – 22;

-          узгоджувальні зустрічі – 73.

Одним із напрямків роботи Відділення є організація роботи щодо своєчасного та об’єктивного розгляду звернень фізичних та юридичних осіб, представників об’єднань громадян без статусу юридичної особи, у задоволенні їх прав та інтересів. Протягом дев’яти місяців 2021 року до Відділення надійшло 154 звернення від фізичних та юридичних осіб, в яких було порушено 160 питань, зокрема, щодо:

- процедури вступу у колективний трудовий спір, вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій – 23 (14,4% від загальної кількості);

- укладання та виконання умов трудового договору, укладення та виконання колективного договору, угоди – 15(9,4%);

- виплати заборгованої заробітної плати – 27 (16,9%);

- звільнення з роботи, порядку вивільнення працівників – 7 (4,3%);

- інших питань – 88 (55,0%).

Відділення і надалі буде, в межах своїх повноважень, сприяти стабілізації стану СТВ на підприємствах, в установах, організаціях Волинської області та налагодженню соціального діалогу, надавати правову допомогу, в тому числі, щодо виконання положень законодавства про працю.

 


Результати роботи за січень–червень 2021 року


Упродовж першого півріччя 2021 року відділення НСПП у Волинській області (далі – Відділення) реалізовувало завдання і функції, визначені законами України: «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні», нормативно-правовими актами Національної служби посередництва і примирення.

Упродовж першого півріччя 2021 року Відділення сприяло вирішенню 16 КТС (К).

З 16 КТС (К), що перебували у звітному періоді на обліку Відділення, 9 КТС (К) зняті з реєстрації НСПП (56,2% від загальної кількості спорів), 7 КТС (К) перебувають у стадії вирішення (43,8%).

За видом економічної діяльності згідно з КВЕД КТС (К), що перебували на обліку Відділення упродовж першого півріччя 2021 року, класифікуються наступним чином:

-            вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур( КВЕД 01.11)7 (43,8% від загальної кількості спорів);

-            інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (КВЕД 52.29)6 (37,5% від загальної кількості спорів);

-            інший пасажирський наземний транспорт, н. в. і. у (КВЕД 49.39)3 (18,7% від загальної кількості спорів).

Всього упродовж першого півріччя 2021 року на обліку Відділення перебувало 30 вимог найманих працівників у КТС (К) з питань невиконання вимог законодавства про працю та 7 вимог з питань виконання умов колективного договору, угоди.

Примирні процедури

У звітному періоді проводилися такі примирні процедури по вирішенню КТС (К):

-          примирні комісії – 12

-          узгоджувальні зустрічі – 44

Упродовж першого півріччя 2021 року Відділення здійснювало комплекс заходів, спрямованих на вирішення конфліктних ситуацій, розв’язання розбіжностей між сторонами СТВ на доконфліктній стадії, тим самим попереджаючи виникнення нових КТС(К).

Зокрема, з метою запобігання виникненню КТС (К) Відділенням взято на облік 30 конфліктних ситуацій. З врахуванням 1 підприємства, де конфліктна ситуація залишилась неврегульованою на початок року, Відділення сприяло врегулюванню 31 конфліктної ситуації на 31 підприємстві, де зайнято майже 3,4 тис працівників.

Завдяки заходам, вжитим Відділенням у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок та роботодавців, сторонами СТВ вдалося попередити виникнення 22 КТС (К) у колективах 22 підприємств, установ, організацій, зняти з обліку в зв’язку з їх вирішенням 22 (71%) розбіжностей між сторонами СТВ щодо невиконання вимог законодавства про працю.

В результаті запобігання виникненню КТС (К) погашено заборгованості із виплати заробітної плати 10,2 млн грн, половину від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами СТВ. Перебуває в стадії вирішення питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати в сумі 9,6 млн грн.

В розрізі видів економічної діяльності конфліктні ситуації, що перебували на обліку Відділення, розподілилися наступним чином:

- сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство – 1 (3,2% загальної кількості);

-     промисловість – 7 (22,5%), у тому числі 2 – добувна, 5 – переробна;

- водопостачання; каналізація, поводження з відходами – 3 (9,7%);

- будівництво – 2 (6,5%);

- оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів – 1 (3,2%);

-     тимчасове розміщування й організація харчування – 1 (3,2%);

-     професійна, наукова та технічна діяльність – 1 (3,2%);

-     діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – 2 (6,5%);

-     державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування – 3 (9,7%);

-     охорона здоров’я та надання соціальної допомоги – 8 (25,8%);

-     мистецтво, спорт, розваги та відпочинок – 2 (6,5%).

 

Конфліктні ситуації, що перебували на обліку Відділення

в розрізі видів економічної діяльності

Упродовж першого півріччя 2021 року Відділення здійснювало комплекс заходів, спрямованих на вирішення конфліктних ситуацій, розв’язання розбіжностей між сторонами СТВ на доконфліктній стадії, тим самим попереджаючи виникнення нових КТС(К).

Зокрема, з метою запобігання виникненню КТС (К) Відділенням взято на облік 30 конфліктних ситуацій. З врахуванням 1 підприємства, де конфліктна ситуація залишилась неврегульованою на початок року, Відділення сприяло врегулюванню 31 конфліктної ситуації на 31 підприємстві, де зайнято майже 3,4 тис працівників.

Завдяки заходам, вжитим Відділенням у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок та роботодавців, сторонами СТВ вдалося попередити виникнення 22 КТС (К) у колективах 22 підприємств, установ, організацій, зняти з обліку в зв’язку з їх вирішенням 22 (71%) розбіжностей між сторонами СТВ щодо невиконання вимог законодавства про працю.

В результаті запобігання виникненню КТС (К) погашено заборгованості із виплати заробітної плати 10,2 млн грн, половину від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами СТВ. Перебуває в стадії вирішення питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати в сумі 9,6 млн грн.

В розрізі видів економічної діяльності конфліктні ситуації, що перебували на обліку Відділення, розподілилися наступним чином:

- сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство – 1 (3,2% загальної кількості);

-     промисловість – 7 (22,5%), у тому числі 2 – добувна, 5 – переробна;

- водопостачання; каналізація, поводження з відходами – 3 (9,7%);

- будівництво – 2 (6,5%);

- оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів – 1 (3,2%);

-     тимчасове розміщування й організація харчування – 1 (3,2%);

-     професійна, наукова та технічна діяльність – 1 (3,2%);

-     діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – 2 (6,5%);

-     державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування – 3 (9,7%);

-     охорона здоров’я та надання соціальної допомоги – 8 (25,8%);

-     мистецтво, спорт, розваги та відпочинок – 2 (6,5%).

 

Конфліктні ситуації, що перебували на обліку Відділення

в розрізі видів економічної діяльності

При здійсненні заходів із запобігання виникненню КТС (К) у звітному періоді дієвим превентивним заходом залишалось проведення узгоджувальних зустрічей з учасниками СТВ.

У рамках здійснення Відділенням заходів із запобігання виникненню КТС (К) протягом першого півріччя 2021 проведено 77 таких зустрічей.

Також упродовж першого півріччя 2021 Відділенням взято участь у 6 засіданнях обласної, міської комісіях з питань забезпечення своєчасності повноти сплати податків та погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, інших соціальних виплат.

Одним із напрямків роботи Відділення є організація роботи щодо своєчасного та об’єктивного розгляду звернень фізичних та юридичних осіб, представників об’єднань громадян без статусу юридичної особи, у задоволенні їх прав та інтересів. Протягом першого кварталу 2021 року до Відділення надійшло 82 звернення від фізичних та юридичних осіб, в яких було порушено 88 питань, зокрема, щодо:

- процедури вступу у колективний трудовий спір, вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій – 17 (19,3% від загальної кількості);

- укладання та виконання умов трудового договору, укладення та виконання колективного договору, угоди – 8 (9,1%);

- виплати заборгованої заробітної плати – 20 (22,7%);

- звільнення з роботи, порядку вивільнення працівників – 5 (5,7%);

- інших питань – 38 (43,2%).

 

Одним із напрямків роботи Відділення є організація роботи щодо своєчасного та об’єктивного розгляду звернень фізичних та юридичних осіб, представників об’єднань громадян без статусу юридичної особи, у задоволенні їх прав та інтересів. Протягом першого кварталу 2021 року до Відділення надійшло 82 звернення від фізичних та юридичних осіб, в яких було порушено 88 питань, зокрема, щодо:

- процедури вступу у колективний трудовий спір, вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій – 17 (19,3% від загальної кількості);

- укладання та виконання умов трудового договору, укладення та виконання колективного договору, угоди – 8 (9,1%);

- виплати заборгованої заробітної плати – 20 (22,7%);

- звільнення з роботи, порядку вивільнення працівників – 5 (5,7%);

- інших питань – 38 (43,2%).


ПРОГНОЗ РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНО-ТРУДОВИХ ВІДНОСИН,  ВИНИКНЕННЯ КОЛЕКТИВНИХ ТРУДОВИХ СПОРІВ (КОНФЛІКТІВ) У ДРУГОМУ ПІВРІЧЧІ 2021 РОКУ  У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області (далі – Відділення) в межах повноважень, визначених Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», здійснює прогнозування розвитку соціально-трудових відносин (далі – СТВ), виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К) на підставі результатів моніторингу стану СТВ у колективах суб'єктів господарювання, аналізу динаміки кількості КТС(К) та вимог, конфліктних ситуацій та розбіжностей, акцій соціального протесту (далі – АСП).

При підготовці прогнозних висновків проаналізовано стан СТВ у трудових колективах підприємств, установ та організацій області у першому півріччі 2021 року, відстежено динаміку основних соціально-економічних показників окремих галузей господарського комплексу області у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, з врахуванням тенденцій фінансово-економічного характеру, що позитивним або негативним чином впливали та продовжуватимуть впливати на стан СТВ підприємств, установ, організацій у другому півріччі 2021 року.

Під час здійснення прогнозування враховано дані низки галузевих управлінь облдержадміністрації та обласних галузевих профспілкових організацій, результати моніторингу в колективах підприємств, установ та організацій області, аналізу, динаміки кількості КТС (К), конфліктних ситуацій, АСП, причин їх виникнення, змісту вимог, що висувалися найманими працівниками підприємств у розрізі видів економічної діяльності.

В ході прогнозування розвитку СТВ, їх характеру та динаміки в окремих галузях господарського комплексу області враховувались економічні та соціальні показники Головного управління статистики у Волинській області.

Послаблення протиепідеміологічних обмежень з переходом до норм адаптивного карантину після січневого локдауну сприяли частковому відновленню виробничої активності окремих суб’єктів економічної діяльності області.

У промисловому комплексі області у січні-березні 2021 року спостерігається позитивна динаміка щодо зростання обсягів виробництва. Так, індекс промислової продукції у січні-березні 2021 року порівняно з січнем-березнем 2020 року становив 107,7%, у т.ч. у добувній промисловості та розробленні кар’єрів – 102,7%, переробній – 107,5%, постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – 109,8%.

У переробній промисловості на підприємствах з виробництва коксу та продуктів нафтоперероблення, виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності досягнуто приросту виробництва.

За підсумками січня-березня 2021 року скоротились показники виробництва сільськогосподарської продукції (- 3,8%), будівництва (- 14,8%).

Відповідно до динаміки виробництва, рухалась і заробітна плата. Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій області становила 10437 грн, що на 20,1% більше, ніж у січні-березні 2020 року.

Індекс реальної заробітної плати у січні-березні порівняно з відповідним періодом 2020 року становив 110,6%.

    Також, в області спостерігалось зменшення кількості вакансій з одночасним зростанням кількості безробітних. Так, станом на 1 квітня 2021 року кількість безробітних становила 12,6 тис., що на 40% більше, ніж на відповідну дату минулого року.

Стан справ у вугільній галузі області можна оцінити як критичний. Виробничі фонди в галузі є застарілими й потребують залучення інвестицій. Шахти ДП «Волиньвугілля», як і загалом вугільна галузь, залишаються нерентабельними. Також проблемою галузі стало скорочення видобутку вугілля.

Варто зазначити, Держпідприємством «Волиньвугілля» у квітні видобуто 545 тонн вугілля. Планове завдання виконано на 6 %. Також значною залишалась заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах з добування кам’яного та бурого вугілля, яка станом на 01.04.2021 складала 17,6 млн грн. або 53,8% від загального боргу в цілому по промисловості області, та, порівняно з показником станом на 01.01.2021 росла у 5 разів.

Стан справ у вугільній галузі області можна оцінити як критичний. Виробничі фонди в галузі є застарілими й потребують залучення інвестицій. Шахти ДП «Волиньвугілля», як і загалом вугільна галузь, залишаються нерентабельними. Також проблемою галузі стало скорочення видобутку вугілля.

Варто зазначити, Держпідприємством «Волиньвугілля» у квітні видобуто 545 тонн вугілля. Планове завдання виконано на 6 %. Також значною залишалась заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах з добування кам’яного та бурого вугілля, яка станом на 01.04.2021 складала 17,6 млн грн. або 53,8% від загального боргу в цілому по промисловості області, та, порівняно з показником станом на 01.01.2021 росла у 5 разів.

Основними чинниками невиплати заробітної плати працівникам вугледобувних підприємств є:

- дефіцит коштів на здійснення заходів з технічного переоснащення та модернізації шахт, що не дозволяє збільшити обсяг видобутку вугілля та товарної вугільної продукції;

- відсутність стабільного збуту вугільної продукції;

- несвоєчасні та неповні розрахунки за відвантажену споживачам вугільну продукцію, що негативно впливає на економічну діяльність підприємства;

- зниження ціни вугільної продукції, що призводить до втрати доходу;

- постійне відключення вугледобувних підприємств від енергозабезпечення в умовах дії оптового ринку електричної енергії;

- обмежені бюджетні видатки на часткове покриття витрат із собівартості товарної вугільної продукції тощо.

Узагальнюючи існуючі на сьогодні тенденції в динаміці та характері соціально-трудових відносин у вугільній галузі, тривале неусунення основних причин конфліктності, а також те, що значна частина цих причин, ймовірно, буде діяти і у другому півріччі 2021 року, є підстави прогнозувати, що соціально-трудові відносини в окремих трудових колективах будуть залишатися до кінця року складними, а можливо – напруженими, що може призводити до виникнення конфліктних ситуацій, а також різних форм соціального протесту.

 

У січні-березні 2021 року на результати діяльності будівельної галузі негативно вплинули несприятливі для виконання окремих робіт погодні умови та пригнічена інвестиційна активність через запровадження систематичних карантинних заходів, які обмежували можливість розширювати та оновлювати площі виробничої комерційної нерухомості. Основними чинниками невиплати заробітної плати працівникам вугледобувних підприємств є:

- дефіцит коштів на здійснення заходів з технічного переоснащення та модернізації шахт, що не дозволяє збільшити обсяг видобутку вугілля та товарної вугільної продукції;

- відсутність стабільного збуту вугільної продукції;

- несвоєчасні та неповні розрахунки за відвантажену споживачам вугільну продукцію, що негативно впливає на економічну діяльність підприємства;

- зниження ціни вугільної продукції, що призводить до втрати доходу;

- постійне відключення вугледобувних підприємств від енергозабезпечення в умовах дії оптового ринку електричної енергії;

- обмежені бюджетні видатки на часткове покриття витрат із собівартості товарної вугільної продукції тощо.

Узагальнюючи існуючі на сьогодні тенденції в динаміці та характері соціально-трудових відносин у вугільній галузі, тривале неусунення основних причин конфліктності, а також те, що значна частина цих причин, ймовірно, буде діяти і у другому півріччі 2021 року, є підстави прогнозувати, що соціально-трудові відносини в окремих трудових колективах будуть залишатися до кінця року складними, а можливо – напруженими, що може призводити до виникнення конфліктних ситуацій, а також різних форм соціального протесту.

У січні-березні 2021 року на результати діяльності будівельної галузі негативно вплинули несприятливі для виконання окремих робіт погодні умови та пригнічена інвестиційна активність через запровадження систематичних карантинних заходів, які обмежували можливість розширювати та оновлювати площі виробничої комерційної нерухомості. Зменшення обсягів будівельних робіт, наявність заборгованості із виплати заробітної плати, робота частини будівельних підприємств в режимі скороченого робочого дня (тижня) або її призупинення на ряді об’єктів взагалі, з урахуванням відносно невисокого рівня заробітної плати та важких умов праці, можуть негативно впливати на стан соціально-трудових відносин в окремих трудових колективах будівельної галузі у другому півріччі 2021 року.

Транспортна сфера продовжувала демонструвати негативні результати діяльності на тлі суттєвого падіння у пасажирському транспорті та зниження попиту на транспортні послуги вантажного транспорту. Як результат, у січні-березні 2021 року, у порівнянні з відповідним періодом 2020 року, пасажирообіг підприємств транспорту скоротився на 54,3%. Падіння зафіксовано і у сфері вантажних перевезень – вантажообіг підприємств транспорту зменшився на 0,6% через низький попит на послуги вантажних перевезень з боку окремих суб’єктів економічної діяльності, які є основними користувачами таких послуг (зокрема, окремі промислові підприємства, будівельна галузь та агро-виробники).

Упродовж січня-квітня 2021 року Відділення продовжувало відслідковувати стан соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах та організаціях бюджетної сфери.

Волинська обласна організація профспілки працівників охорони здоров’я повідомляє, наразі триває процес передачі медичних закладів, які були у спільній власності територіальних громад районів і якими опікувалися районні ради, у комунальну власність об’єднаних територіальних громад. Усі районні лікарні й інші об’єкти, які діяли на районному рівні, повинні до 1 липня 2021 року перейти в громади. Більшу частину свого бюджету лікарні, якщо відповідають всім вимогам, отримують відповідно до договорів із НСЗУ. Тут закладено, зокрема, заробітні плати лікарів та персоналу. За новими власниками залишаються комунальні послуги та утримання лікарень, в тому числі ремонт, оновлення обладнання, розвиток закладу тощо. Проте є випадки відмови громад приймати лікувальні заклади, бо місцевий бюджет не витримає такого фінансового навантаження.

Крім того, працівників закладів охорони здоров’я області турбує низька заробітна плата, надмірні навантаження, небезпечні умови праці роблять непривабливою роботу медичних працівників.

За повідомленням обласної профспілкової організації, працівників непокоїть відсутність доплати медикам від Міністерства охорони здоров’я. Так, з вересня 2020 року була встановлена обов’язкова доплата всім медичним працівникам в зв’язку з надзвичайно низькими заробітними платами. Вона фінансувалася за окремим пакетом від НСЗУ. З квітня 2021 року ця доплата не передбачена. Медичні заклади не зможуть зберегти попередній рівень заробітної плати через низькі тарифи на медичні послуги. Це дуже негативно відобразиться на ситуації в медичній галузі. Така доплата дуже важлива, адже інакше буде брак фахівців, які їхатимуть закордон в пошуках кращої долі.

Оцінюючи в цілому стан СТВ у бюджетній сфері, виникнення конфліктних ситуацій, що мали місце в першому півріччі 2021 року прогнозується, що за умов істотного недофінансування галузей, незабезпечення в повній мірі законодавчо закріплених соціальних гарантій, вимог чинного законодавства, соціальна напруга буде зберігатись у окремих трудових колективах бюджетних закладів у другому півріччі 2021 року.

В розрізі адміністративно-територіальних одиниць ускладнення стану СТВ у другому півріччі 2021 року найбільш вірогідне у трудових колективах Луцького (місто Луцьк) та Володимир-Волинського (місто Нововолинськ) районів. В розрізі адміністративно-територіальних одиниць ускладнення стану СТВ у другому півріччі 2021 року найбільш вірогідне у трудових колективах Луцького (місто Луцьк) та Володимир-Волинського (місто Нововолинськ) районів.

Для покращення  стану СТВ між найманими працівниками та роботодавцями необхідно здійснити заходи на рівні підприємств, установ і організацій щодо:

-     погашення заборгованості із виплати заробітної плати та боргів із внесків до Пенсійного фонду України, недопущення утворення нових боргів;

-     забезпечення вчасної виплати заробітної плати працівникам;

-     додержання норм законодавства працю, про охорону праці, положень колективних договорів;

-     забезпечення положень законодавства під час вивільнення працівників.

Усім сторонам соціального діалогу необхідно дотримуватися окремих мір щодо удосконалення колективно-договірного регулювання СТВ, сприяння підвищенню рівня правової культури сторін СТВ, ефективного проведення роз'яснювально-консультаційної роботи з питань дотримання законодавства про працю серед роботодавців і найманих працівників.

Запропоновані заходи служитимуть підґрунтям для стабілізації стану СТВ в регіоні, зменшення соціальної напруги в трудових колективах та унеможливлять в подальшому виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).

  /Повний текст Прогнозу наданий Голові НСПП, голові облдержадміністрації, керівникам обласних об’єднань профспілок і роботодавців/.


Результати роботи 

за перший квартал 2021 року


   Упродовж першого кварталу 2021 року діяльність відділення НСПП у Волинській області (далі – Відділення) у взаємодії з відповідними органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, вживались правові та організаційні заходи щодо стабілізації стану соціально-трудових відносин, запобігання та своєчасного вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) на підприємствах області, забезпечення, в межах компетенції, розвитку соціального діалогу в області.

       У звітному періоді Відділення сприяло вирішенню 13 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (К), безпосередніми учасниками зазначених спорів були 93 наймані працівники, 4 підприємств.

Всього упродовж першого кварталу 2021 року на обліку Відділення перебувало 30 вимог найманих працівників у КТС (К). Вимоги, які знаходилися упродовж звітного періоду на обліку Відділення, зареєстровані з питань:

- виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень (7 вимог, або 23,3% від загальної кількості);

- невиконання вимог законодавства про працю (23 вимоги, або 76,7%).

 

За звітний період зареєстровано 3 КТС (К) у ПрАТ «Володимир-Волинське АТП-10707» (м. Володимир-Волинський). Зареєстровано 7 вимог найманих працівників щодо виконання умов колективного договору, угоди.

Упродовж першого кварталу 2021 року з реєстрації НСПП були зняті 4 КТС (К) у СФГ «Лучеськ».

Таким чином, загалом було знято з реєстрації 10 вимог найманих працівників з питань невиконання вимог законодавств про працю.

  Протягом першого кварталу 2021 року з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) Відділенням взято на облік 15 конфліктних ситуацій на 15 підприємствах. З врахуванням 1-го підприємства, де конфліктні ситуації залишались неврегульованими на початок року, Відділення сприяло врегулюванню 16 конфліктних ситуацій  на 16 підприємствах, де зайнято 1848 працівників.

Завдяки заходам, вжитим Відділенням у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок та роботодавців, сторонами СТВ вдалося попередити виникнення 5 КТС (К) у колективах 5 підприємств, установ, організацій, зняти з обліку в зв’язку з їх вирішенням 5 (31,2%) розбіжностей між сторонами СТВ щодо невиконання вимог законодавства про працю.

В результаті запобігання виникненню КТС (К) погашено заборгованості із виплати заробітної плати 3,5 млн грн (36,5% від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами СТВ). Перебуває в стадії вирішення питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати в сумі 6,1 млн грн.

В розрізі видів економічної діяльності конфліктні ситуації, що перебували на обліку Відділення, розподілилися наступним чином:

- сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство – 1 (6,2% загальної кількості);

-     промисловість – 4 (25,0%), у тому числі 2 – добувна, 2 – переробна;

-         водопостачання; каналізація, поводження з відходами  - 1 (6,2%);

-         будівництво – 1 (6,2%);

-         тимчасове розміщування й організація харчування – 1 (6,2%);

-         професійна, наукова та технічна діяльність – 1 (6,2%);

-         діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – 2 (12,6%);

-         державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування – 1 (6,2%);

-         охорона здоров’я та надання соціальної допомоги – 2 (12,6%);

-         мистецтво, спорт, розваги та відпочинок - 2 (12,6%).

 

Конфліктні ситуації, що перебували на обліку Відділення

в розрізі видів економічної діяльності

Проведено 26 узгоджувальних зустрічей з адміністраціями та трудовими колективами підприємств, установ, організацій, стан СТВ яких перебуває на обліку ЗКТС (К).  Також взято участь у 3 засіданнях обласної, міської комісіях з питань забезпечення своєчасності повноти сплати податків та погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, інших соціальних виплат.

          Основними причинами ускладнення стану СТВ між сторонами соціального діалогу залишалась наявна заборгованість із виплати заробітної плати та порушення термінів виплати поточної заробітної плати. 

 Одним із напрямків роботи Відділення є організація роботи щодо своєчасного та об’єктивного розгляду звернень фізичних та юридичних осіб, представників об’єднань громадян без статусу юридичної особи, у задоволенні їх прав та інтересів. Протягом першого кварталу 2021 року до Відділення надійшло 45 звернень від фізичних та юридичних осіб, в яких було порушено 50 питань, зокрема, щодо:

- процедури вступу у колективний трудовий спір, вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій – 11 (22,0% від загальної кількості);

- укладання та виконання умов трудового договору, укладення та виконання колективного договору, угоди  – 4 (8,0%);

- виплати заборгованої заробітної плати – 15 (30,0%);

- звільнення з роботи, порядку вивільнення працівників – 2 (4,0%);

- інших питань – 18 (36,0%).

          З метою підвищення рівня правової культури учасників СТВ Відділення проводило роботу з інформування громадськості про свою діяльність. Підготовлено і розміщено на офіційному сайті НСПП та сайті Відділення (http://nspp.volyn.net/)  18 та 21 інформації про діяльність Відділення. За звітний період проведено нараду-семінар з працівниками позаштатних інституцій НСПП. Працівниками Відділення здійснено 4 виступи на нарадах, семінарах, комісіях з питань погашення заборгованості із заробітної плати, також прочитано 1 лекцію.

До розгляду спірних питань, пов’язаних із загостренням соціально-трудових відносин на місцях та проведенням спільних заходів щодо запобігання виникненню КТС (К), Відділенням систематично залучались завідувачі інформаційно-консультаційних центрів НСПП,  трудові арбітри та  незалежні посередник НСПП.

 

 


ПРОГНОЗ РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНО-ТРУДОВИХ ВІДНОСИН,  ВИНИКНЕННЯ КОЛЕКТИВНИХ ТРУДОВИХ СПОРІВ (КОНФЛІКТІВ) У ПЕРШОМУ ПІВРІЧЧІ 2021 РОКУ  У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

        В межах повноважень, визначених Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та здійснення аналітично-інформаційної діяльності, відділенням НСПП у Волинській області (далі – Відділення) здійснено прогнозування  розвитку та можливих змін стану соціально-трудових відносин (далі – СТВ) із урахуванням наявних об’єктивних та суб’єктивних причин, ймовірності виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), попередження акцій соціального протесту у першому півріччі 2021 року. 

     При прогнозуванні розвитку стану СТВ враховано основні соціально-економічні показники галузей економіки області, результати моніторингу стану СТВ на підприємствах, в установах, організаціях, динаміку кількості КТС (К), випадки ускладнення стану СТВ, акції соціального протесту, причини їх виникнення, зміст вимог, що висувались найманими працівниками.

      Економічний розвиток Волинської області загалом характеризується поступальним зростанням усіх основних показників. Це єдиний регіон України, який має кордон з країнами Європейського Союзу та Республікою Білорусь, розвинену магістральну транспортну інфраструктуру зі значним транзитним потенціалом. Територією області проходять найкоротші транспортні шляхи, які ведуть до держав Східної та Західної Європи.

Однак, у 2020 році одним з головних чинників впливу на економічні процеси виявився фактор розповсюдження пандемії COVID-19.

У відповідь на пандемію COVID-19 відбулись суттєві зміни у життєдіяльності як країни так і області. Так, було запроваджено надзвичайний стан в країні; санітарно-епідеміологічні заходи (карантинні зони, перевірка температури, скасування масових заходів, закриття навчальних та культурно-розважальних закладів); встановлено обмеження виїзду/в’їзду до країн та пересування всередині країни; посилено роль державного управління в надзвичайних умовах; встановлені обмеження трудової діяльності; введені нові дистанційні форми праці та освіти. Такі безпрецедентні кроки спричинили уповільнення економічного розвитку.

Волинська область є однією із областей України, для якої характерний незначний рівень господарського розвитку. Протягом січня – вересня 2020 року спостерігалося значне коливання в об’ємах промислового виробництва.         

Так, за даними Головного управління статистики у Волинській області у січні – вересні 2020 року порівняно з відповідним періодом 2019 року обсяг промислового виробництва зменшився на 8,3% (добувна промисловість та розроблення кар’єрів (-33,0%), переробна (-8,7%), постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (-1,5%) на тлі продовження дії стримуючих чинників, започаткованих раніше.

Незважаючи на загальний спад у переробній промисловості, зростання відбулось на підприємствах з виробництва гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції (+15,2%), хімічних речовин і хімічної продукції (+3,0%), харчової промисловості (+0,2%).

За підсумками січня – вересня 2020 року спостерігається  зменшення обсягу сільськогосподарської продукції (-2,2%) через нижчу врожайність порівняно з минулим роком пізніх сільськогосподарських культур на тлі несприятливих погодних умов під час вегетації та нижчі темпи проведення збиральної компанії, а також високі фінансові затрати на вирощування поголів’я у тваринництві та високу конкуренцію на внутрішньому ринку з імпортною молочною продукцією у тваринництві.

У січні – вересні 2020 року у будівництві спостерігалось нарощення обсягів(+1,4%). Обсяги будівництва будівель зросли на 5,7% (нежитлових – на 23,4%, житлових – знизились на 22,6%,), будівництво інженерних споруд скоротилось на 3,5%, що обумовлено, як зниженням попиту на житлову нерухомість на початкових стадіях будівництва та нестачу фінансових ресурсів у забудовників (житлове будівництво). Будівництво об’єктів соціальної інфраструктури, включених до проєкту «Велике будівництво», дозволило в деякій мірі наростити обсяги нежитлових будівель.

Відповідно до динаміки виробництва, рухалась і заробітна плата. Проте, на відміну від виробництва, лише у квітні 2020 року порівняно із квітнем 2019  року мало місце незначне реальне падіння заробітної плати. У вересні 2020  року в умовах послаблення карантинних заходів та поступового відновлення роботи галузей продовжилося відновлення зростання реальної заробітної плати як порівняно з серпнем 2020  року (на 7,0%), так і порівняно з вереснем 2019  року (на 10,3% відповідно). Загалом середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників за січень – вересень 2020  року становила 8872 грн, реально зросла – на 1,8%. Саме збереження позитивної динаміки заробітної плати та відповідно споживчого попиту населення пом’якшило негативний ефект від раптової «карантинної зупинки» економіки.

      Також, в області упродовж періоду карантину спостерігалося зростання безробіття. Частина компаній, проводила скорочення працівників або відправляла у відпустку за власний рахунок. За даними Волинського обласного центру зайнятості, у січні – вересні 2020 року рівень безробіття порівняно з аналогічним періодом 2019 року підвищився на 31,1%. За даними станом на 01.10.2020 в області зареєстровано 27,8 тис. безробітних.

Проведений Відділенням аналіз причин ускладнення стану соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів показав, що загострення стану СТВ та виникнення КТС (К) у І півріччі 2021 року можливе через: низький рівень заробітної плати в ряді галузей; незабезпечення продуктивної зайнятості працюючих; невиконання власниками положень колективних договорів, угод, наявність  заборгованості із виплати заробітної плати; незабезпечення власниками належних умов праці, її охорони та ін.

Волинські шахти, які є частиною Львівсько-Волинського кам’яновугільного басейну, були розраховані на 30 років експлуатації, тому протягом 1998 – 2019 років через закінчення балансових запасів вугілля було закрито сім з них. На сьогодні в регіоні функціонують дві вугледобувні шахти (шахта №9 «Нововолинська та шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля»).

Найбільшу соціальну напругу та найгостріше реагування в трудових колективах галузі, як і раніше, викликають факти порушення термінів виплати поточної заробітної плати та наявна заборгованість із виплати заробітної плати.

Здійснений Відділенням аналіз ситуації у вугільній галузі дозволяє ствер­джувати, що у випадку дальшого не реагу­вання на вимоги працівників та не вирішення болючих проблем галузі, пере­дусім щодо ліквідації заборгованості із ви­плати заробітної плати, забезпечення належ­ної державної підтримки вугледобувних підприємств, ситуація у галузі буде погіршуватись, що, вірогідно, призведе до ускладнення стану СТВ у першому півріччі 2021 року.

Проблемою розвитку будівництва залишається збільшення собівартості робіт через подорожчання основних складових будівництва. Також причинами, що негативно впливають на активізацію діяльності в будівництві, варто вважати високі інвестиційні ризики, нестабільний фінансовий стан значної кількості підприємств і, як наслідок, низька привабливість вкладень у виробничу сферу для інвесторів; кредитну політику, що викликала відсутність інтересу і стимулів до вкладення банківського капіталу і капіталу інших фінансових структур у розвиток виробничого потенціалу.

Наявна заборгованість із виплати заробітної плати, низький рівень оплати праці, скорочення працівників, особливо на підприємствах, які виконують будівельні роботи за рахунок держбюджету, негативно впливатимуть на стан СТВ та підвищуватимуть протестну поведінку найманих працівників будівельної галузі області у першому півріччі 2021 року.

За результатами моніторингових досліджень, Відділенням виявлено ускладнення стану СТВ в окремих закладах бюджетної сфери (освіти, охорони здоров’я) області через недостатній обсяг бюджетного фінансування, що призводило до утворення заборгованості із виплати заробітної плати, порушення термінів виплати поточної заробітної плати, низький рівень оплати праці, скорочення робочих місць в зв’язку з оптимізацією структури закладів.

Оцінюючи в цілому стан СТВ у бюджетній сфері, виникнення конфліктних ситуацій, що мали місце в другому півріччі 2020 року прогнозується, що за умов істотного недофінансування галузей, не­забезпечення в повній мірі законодавчо закріплених соціальних гарантій, вимог чинного законодавства, соціальна напруга буде зберігатись у окремих трудових колективах бюджетних закладів у першому півріччі 2021 року.

Відділення, враховуючи прогнозні висновки у взаємодії з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування,  Федерацією профспілок Волинської області, Волинським обласним об’єднанням організацій роботодавців і надалі здійснюватиме заходи спрямовані на поліпшення соціально-трудових відносин, вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), своєчасне врегулювання випадків дестабілізації між сторонами соціально-трудових відносин з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).

  /Повний текст Прогнозу наданий Голові НСПП, голові облдержадміністрації, керівникам обласних об’єднань профспілок і роботодавців/.